Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Dodaj swój komentarz… 3izba - odp. Możesz słuchać Naomi Klein albo Adama Michnika, ale to nie powód, aby mi to oznajmiać pod tekstem. Jak chcesz dyskutować to się nieco wysil i odwołaj się do argumentów. Mój tekst nie formułuje wyjaśnienia, choć stawiam kilka znaków zapytania. Generalnie mój tekst polega na podawaniu nie zawsze łatwo dostępnych faktów, czego zupełnie nie można powiedzieć o komentarzu.
Autor:
3izba Dodano:
12-07-2013 Reklama
ratus 3 na 5 > Finansiści dopilnowali, by marka pracowniczego giganta z Houston stała się symbolem wielkiego upadku. Szyte to było grubymi nićmi ... > Ken doznał ataku serca. Naturalnie, nie wszyscy wierzą, że za atakiem stały całkowicie naturalne przyczyny. > Dziś Enron został przekuty w symbol wielkich malwersacji. W istocie była to firma, która realizowała kapitalizm z ludzką twarzą. I znowu autor snuje własną teorię spiskową, jak to zgnojono firmę, która "chciała dobrze, ale jej nie pozwolono". Tymczasem Naomi Klein, którą trudno posądzać o sprzyjanie rekinom światowego kapitalizmu, bynajmniej nie broni Enronu ("Doktryna szoku"), przeciwnie, zalicza go do jednej z najbardziej grabieżczych i bezlitośnie wyzyskujących firm. Czy Enron "zrobił dobrze Polsce", nie wiem, może akurat ta inwestycja była dla naszego kraju korzystna. Ale sugestie, że jedna ponadnarodowa superkorporacja jest "cacy", a inna - "be" - to ekonomiczna wersja dywagacji o "wyższości Świąt Bożego Narodzenia, nad Świętami Wielkiej Nocy".
Autor:
ratus Dodano:
12-07-2013 mieczysławski - mali akcjonariusze 5 na 7 "Po drodze zamieszanie w bankach i towarzystwach ubezpieczeniowych w 2008 było drugim mocnym ciosem, który zredukował akcjonariat pracowniczy (aż o 225 mld USD)." Na giełdach działają "gangsterzy w białych kołnierzykach", którzy sprzedają "toksyczne papiery" małym akcjonariuszom. Sprawa Enronu to było wielkie fałszerstwo, księgowano nieistniejące wpływy i wprowadzano celowo w błąd akcjonariuszy. Niejasne jest dlaczego upadek Lehman Brothers spowodował kryzys bankowy, w dużej części przyczynił się brak kontroli nad bankami prywatnymi. Poszkodowani zostali głównie mali akcjonariusze, bogaci wcześniej dokonali transferu w bezpieczniejsze inwestycje. Po kryzysie bogaci stali się jeszcze bardziej bogaci, przybyło biednych. Postawą wolnego rynku jest przestrzeganie prawa i ochrona państwa, szczególnie słabszych na rynku przedsiębiorstw. Dzisiaj w Polsce w wyjściu z kryzysu ma pomóc projekt nowego kodeksu pracy bardzo niekorzystny dla pracowników. Jest odchodzenie od demokracji, osłabianie mechanizmów społecznej kontroli. Teoria wolnego rynku Adama Smitha postała w Anglii na początku rewolucji przemysłowej i były inne warunki dla powstających przedsiębiorstw. Dzisiaj założenie małej firmy prywatnej to wielkie ryzyko.
Celecrin 3 na 5 Ciekawy artykuł... Przypadki trzech wielkich firm pracowniczych są tylko przykładem na to, że takie firmy mogą też upaść i tyle. Trudno dziś jednak o wątpliwości, że nie poszliśmy drogą „społecznej gospodarki rynkowej". Nie dążono do tego, by tworzyć własność rozproszoną prawdziwych obywateli Powiem tak, nie nauczy się rolnika obsługi obrabiarki CNC w miesiąc. W Polsce rynek kapitałowy jest w epoce kamienia łupanego, a świadomość pracownicza w większości na etapie późnego Gierka (okradanie własnej firmy traktowane jest jako premnia).
Pokazuj komentarze od pierwszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama