Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
189.441.007 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 255 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wprawdzie nie istnieje zatem wiedza pewna na temat świata, ale też najwyraźniej człowiek wiedzy takiej nie potrzebuje. Dobrze potwierdzone hipotezy wystarczają do działania.

Dodaj swój komentarz…
Rafał Poniecki - Nie ma sprawy, bedzie kolejny.   2 na 2
<h2>Casey Stengel said: "Never make predictions, especially about the future."</h2>Z ogłaszaniem proroctw warto poczekać. Zawsze można je wtedy skorygować zgodnie z tym, co się wydarzyło.
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 16-02-2011
Reklama
Jacek Tabisz - ciekawe ewolucje   9 na 9
Ciekawe ewolucje "intelejtualne" swoją drogą wyczynia wiara chrześcijańska. Szatan będzie walczył z Maryją Dziewicą, która to już w zaświatach zdenerwowała się chyba na swojego prywatnego nauczyciela języka niemieckiego. Chrześcijaństwo to najsilniejsza chyba religia strachu przed śmiercią. Bóg w niej nie jest bogiem, ale chodzącą obietnicą zmartwychwstania. Jestem na Subkontynencie Indyjskim, hinudizm oczywiście też mija się z prawdą o rzeczywistości, ale tacy na przykład wyznawcy boga małpy Hanumana nie stawiają strachu w centrum swoich wierzeń. Hanuman nie jest chodzącą nieśmiertelnością, ale zabawnym bohaterem, którego można lubić, odgrywać w teatrze etc. W Indiach popularne są bajki o Hanumanie, pełne fantazji i żartów. Bóg chrześcijan, "Tajemnic Zmartwychwstan" nie jest zabawny. Zaspokaja chuć jako przedmiot powieszony na krzyżu.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 16-02-2011
rhotax7 - Potrzebna edukacja   7 na 7
Konieczna jest edukacja i uświadomienie ludziom że nie można przewidzieć przyszłości i że żadne przepowiednie nie mają sensu i są tylko wymysłem. Potrzebujemy przełożenia praw fizyki na potoczny język bo to ona tłumaczy nie możność prekognicji. Przepowiednie zawsze będą powstawać i na nowo będą interpretowane stare ale możemy powoli obniżać liczbę ich odbiorców np: w akcjach podobnych do walki z homeopatią.
Autor: rhotax7  Dodano: 16-02-2011
Jacek Tabisz - do rhotaxa7   3 na 3
Wiara w przepowiednie to małe piwo przy wierze religijnej. Ta ostatnia daje siłę wszelkim postawom fideistycznym. No i wogóle, przecież całe chrześcijaństwo jest jedną wielką przepowiednią życia po śmierci.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 16-02-2011
rhotax7 - -do Jacka T.   3 na 3
Tak, oczywiście ale zniszczenie memplexu wiary wymaga więcej pracy i większej wiedzy do przekazania--może na początek powoli -objaśniajmy po jednej bzdurze. Aż wiedza osiągnie masę krytyczną i powstanie lawina czyszcząca mózgi z wiary i jej następstw.
Autor: rhotax7  Dodano: 16-02-2011
KORIUS - Końce świata bez końca   7 na 7
-UHH. W mojej miejscowości jest też taki prorok, mesjasz czy coś takiego...już kilkanaście razy straszył końcem świata. A jak tłumaczy sobie i innym to, że przecież żadna przepowiednia się jak dotąd nie spełniła ? To proste, koniec świata został ODMODLONY...przez niego oczywiście. facet wraz z sobie podobnymi załatwia nam przedłużenie bytowania na Ziemi obłaskawiając stwórcę swoimi modlitwami.
-I to są niestety przedstawiciele tego samego gatunku homo sapiens. I to jest już niestety mniej zabawne .
Autor: KORIUS  Dodano: 16-02-2011
Appenzeller - @ Korius   2 na 2
Z tym sapiensem u swojego proroka to chyba trochę przegiąłeś.
Autor: Appenzeller  Dodano: 16-02-2011
de0_cbl - czegoś tu brakuje...   2 na 2
@Jacek Tabisz & @rhotax7: nie wytłumaczycie człowiekowi, który z trudem się podpisuje (niektórzy wręcz kaligrafują swoje imię i nazwisko co daje już do myślenia i raczej zniechęca do dyskusji na jakikolwiek glębszy temat), że prekognicja jest nie możliwa. dla wierzącego będzie możliwa nawet po przeczytaniu setek takich tekstów jak powyższy artykuł.
zauważcie również, że tajemnicze (zazwyczaj) źródło  proroctwa nie jest tak ważne jak sama jego interpretacja (lub osoba, która owo proroctwo przekazuje).
tu tkwi problem. 
warto byłoby uzupełnić program nauczania historii w szkołach o historię chrześcijaństwa (w którym podobno tkwią korzenie naszej kultury. "więc czemu nie ?"). od dziecka uczulać na to, komu i w co się wierzy.
Autor: de0_cbl  Dodano: 16-02-2011
Rafał Maszkowski - przepowiednie
Jeżeli chodzi o dziwne przepowiednie, a w szczególności Fatimską, to napisałem w alt.pl.radio.radiomaryja tekst o przepowiedni post-fatimskiej ogłaszanej przez bp. Frankowskiego:
groups.google.c(*)diomaryja/msg/c0c4286e1237b0d3
Dostępny jest tekst przemówienia Frankowskiego:
www.rpn.com.pl/(*)m-witego-jozefa-w-kaliszu.html
Autor: Rafał Maszkowski  Dodano: 16-02-2011
Pisar - nie tylko w książkach...
wystarczy zrobić prosty eksperyment: nagrać jakiś dziennik lub newsy i odtworzyć sobie to po 3 tygodniach - wychodzą te same bzdury...:)
Autor: Pisar  Dodano: 17-02-2011
Bury Wilk - Im bardziej niejasne przepowiednie   1 na 1
tym lepiej dla wieszczących.
Przypomina mi się przepowiednia dotycząca starożytnego króla Lidii Krezusa. Krezus chcąc rozpocząć wojnę z Persją udał się do wyroczni i usłyszał takie proroctwo: "Jeśli rozpoczniesz wojnę, upadnie wielkie królestwo". Krezus uznając, że to proroctwo zwycięstwa uradowany rozpoczął wojnę i... Lidia została podbita przez Persję! Przepowiednia się więc spełniła. Problem, że spełniłaby się też gdyby to Lidyjczycy pokonali Persów. A gdyby Krezus w ogóle zdecydował się nie zaatakować? To też by się spełniła, gdyż przepowiednia mówiła "jeśli rozpoczniesz wojnę..."- czyli odwrotnością tego byłoby: "Jeśli zachowasz pokój, ocalisz wielkie królestwo". Jak więc widać, im bardziej mglista przepowiednia tym lepiej dla przepowiadających.
A jeśli przepowiednia jest zbyt dosłowna, i nie można jej wieloznacznie interpretować w sytuacji ukazanej przez autora w artykule? To wtedy zawsze wieszczący może powiedzieć, że przepowiednia się nie sprawdziła bo: zadziałała jego magia/ zadziałały modły/ zadziałały moce bogów/ przeszkodziły temu dobre/ złe duchy. Do wyboru do koloru. Czyli wieszczący albo będzie sprytnym oszustem, albo fanatykiem naprawdę wierzącym w to co mówi i żadne argumenty do niego nie trafią.
Autor: Bury Wilk  Dodano: 19-02-2011
Damian Jozefczyk - To sie (nie)narobilo
Brak przepowiedzenia rozpadu ZSRR to nic w porownaniu z innymi "pomylkami" "swietych tekstow". Okazalo sie przeciez, ze Ziemia nie jest plaskim centrum Wszechswiata, czlowiek to tylko przypadkowy produkt ewolucji, a spalone czarownice nie umialy czarowac. Tyle trudu i manipulacji i wszystko i tak wychodzi na jaw, oj straszni amatorzy z tych bogow:)

Pozdrawiam
Damian
Autor: Damian Jozefczyk  Dodano: 19-02-2011
Lucjan Ferus - moje trzy grosze.
Chciałbym zwrócić uwagę na jeden „drobny” szczegół tej
historii, pominięty przez komentujących. Zastanawiam się co jest w niej
bardziej żałosnego: sfabrykowanie tej niby przepowiedni i zaangażowanie do tego
autorytetu, jakim cieszy się wśród wierzących Matka Boska? Czy przypisanie
sobie głównej roli w tej „przepowiedni” przez ówczesnego papieża, dziś prawie
już świętego? Jedna „pobożna” fikcja została zastąpiona drugą fikcją i
kłamstwem, tyle, że bardziej dopasowanym do współczesnych realiów. Widać, że
zakłamanie religijne nie zna granic wstydu, byle by tylko Kościół odniósł z
tego jakieś korzyści (np. przyciągnąć do siebie większe rzesze łatwowiernych
owieczek). Aż dziwnym się wydaje, iż żadna z osób występujących w tych
żałosnych spektaklach, nie zastanowiła się jakie też marne świadectwo wystawia
swemu Bogu, w którego doskonałość jakoby wierzy i swemu rozumowi, którego
zapewne posiada. Pozdrawiam.</link>
Autor: Lucjan Ferus  Dodano: 20-02-2011
delarte111 - koniec?
Daty końca świata podawane były wielokrotnie, ale żadna z nich sie nie sprawdzila jak widac. Chyba nikt na Ziemi nie jest w stanie przewidziec kiedy koniec swiata nastąpi. Póki co myslmy, ze nie doczekamy sie tego momentu. A jesli zastanawiacie sie ile czasu zycia Wam jeszcze zostało zajrzyjcie na formlinkus.com/news0042.php
Autor: delarte111  Dodano: 29-07-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365