Do treści
Światopogląd
Religie i sekty
Biblia
Kościół i Katolicyzm
Filozofia
Nauka
Społeczeństwo
Prawo
Państwo i polityka
Kultura
Felietony i eseje
Literatura
Ludzie, cytaty
Tematy różnorodne
Znalezione w sieci
Współpraca
Pytania i odpowiedzi
Listy od czytelników
Fundusz Racjonalisty
Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.258.472 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało
dla nas 7364 tekstów.
Zajęłyby one 29017 stron A4
Wyszukaj na stronach:
Kryteria szczegółowe
Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..
Ostatnie wątki Forum
:
Polityka w Polsce - kto kim bardz..
Baza i nadbudowa - czy Marks miał..
stanie na nodze
Na narty
Włosi to rasiści czy po prostu bo..
będę miał setki milionów, ale ...
Trump i Bitcoin: Opór Socjalizmow..
Wybory USA wygrała Rosja czy prze..
pewne błędy w nauce - hydrodynami..
Ogłoszenia
:
the topic of customer communications manage..
Czy ktoś może polecić jakiś sprawdzony edyt..
casino
Szukam rekomendacji na temat blogów poświęc..
Dodaj ogłoszenie..
Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
Oddano 683 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Umberto Eco -
Cmentarz w Pradze - audiobook
Znajdź książkę..
Złota myśl Racjonalisty:
Im więcej zainwestowałeś w swoją religię, tym mocniej jesteś motywowany do ochraniania tej inwestycji.
Daniel Dennett
Komentarze do strony
Powrót
Dodaj swój komentarz…
mieczysławski - Solaris
W Solarisie Lema była planeta a na niej "żywy ocean" niezrozumiała forma życia.
Wierzący (może niektórzy) mają mglistą wizję boga jak Lem w Solarisie.
Większość wierzeń dotyczy życia pozagrobowego, wskrzeszenie nastąpi podobnie jak wymyślił Lem, bóg który patrzy na nas z góry siedząc w chmurach, odtworzy nas ze swojej pamięci.
Autor:
mieczysławski
Dodano:
05-10-2013
Reklama
Arminius - antykultura?
0 na 2
"Bałtyk, północne śródziemne morze. Antyteza Morza Śródziemnego. Tam — kolebka kultury, tu — pomniki anty-kultury".
Co Pan rozumie pod pojęciem "pomniki antykultury"?
Autor:
Arminius
Dodano:
05-10-2013
Hodża - @Arminius
1 na 1
To w tekście jest chyba dość jasno wyrażone: pozostałości ośrodków wojskowych, w których opracowywano nowe środki zabijania. Jakby się tak głębiej zastanowić, to można pociągnąć tę metaforę dalej. Niemcy były nazywane "narodem filozofów", ileż to atramentu przelano użalając się i dziwiąc, jak mogło dojść do takiego zbydlęcenia tego ludu znanego skądinąd z wybitnych osiągnięć ducha, wielkiej muzyki, filozofii, matematyki. Otóż można chyba widzieć w tym właśnie kulturę ze znakiem "minus": wyposażoną we wszelkie formalne jej atrybuty, ale pozbawioną istotnego komponentu, którego brak właśnie umiejscawia ją w obrębie zjawisk groźnych i ostatecznie niszczycielskich.
Może chodzić tu o brak współczucia, istoty humanizmu, a może o sumienia zastąpione praworządnością, wreszcie i o nadrzędność idei państwa w zatrutych heglowskim jadem umysłach. Można to i tak widzieć.
Autor:
Hodża
Dodano:
05-10-2013
sinapis - Morze
"...zrozumiałem wtedy, jak śmieszne są to wszystko błahostki, kiedy
popatrzyłem na młodego człowieka, który zatrzymał się w bezpiecznej
odległości
od spokojnego przecież morza, w pół drogi między drewnianą rampą zejścia
a wodą i patrzył uśmiechnięty w dal. Na jego twarzy malował się wyraz
szczęścia."
Otóż to właśnie.
Autor:
sinapis
Dodano:
05-10-2013
Ksysio
2 na 2
milo bylo stracic troche czasu z tym tekstem
Autor:
Ksysio
Dodano:
06-10-2013
Stefan Dudziński - stefan
Nie lubię morza ,szczególnie Bałtyckiego ,mam niskie ciśnienie a tam jeszcze bardziej się obniża i ciągle śpię.Najlepiej czuję się w górach i tam lubię jeżdzić.Ale nad Adriatykiem dobrze sią czuję, widocznie dlatego że tam królują wyże.Tak że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Autor:
Stefan Dudziński
Dodano:
06-10-2013
Arminius - Hodża - antywiedza
0 na 2
"To w tekście jest chyba dość jasno wyrażone: pozostałości ośrodków wojskowych, w których opracowywano nowe środki zabijania".
I ta okoliczność ma być antykulturą? To tania i śmieszna egzaltacja. Basen M. Bałtyckiego też ma swoją kulturę, swoją subcywilizację, jak każde inne morze zamknięte. Jak ktoś nie wierzy niech sobie poczyta - na przykład - O Hanzie, albo pojedzie do Gdańska, Lubeki czy Rygi.
Autor:
Arminius
Dodano:
06-10-2013
Hodża - @Arminius
Nie napisałem przecież, że ta okoliczność. Nie tylko ta okoliczność była "pomnikiem antykultury". Auschwitz i Treblinka czy mordowanie polskich jeńców z kampanii wrześniowej również. No i nie wiem, co tu śmiesznego - może Twoje poczucie humoru różni się od mojego.
Autor:
Hodża
Dodano:
06-10-2013
Arminius - pełniejszy obraz, Hodża
0 na 2
" Auschwitz i Treblinka czy mordowanie polskich jeńców z kampanii wrześniowej również".
A co ma mordowanie polskich jeńców w czasie wojny obronnej 1939 r.(jeżeli jest Pan tak wyczulony na krzywdy zadane przez Niemców, proszę używać tego określenia a nie "kampania wrześniowa" - języka propagandy goebelsowskiej)do istnienia kultury M. Bałtyckiego? W basenie M. Śródziemnego też zdarzały się masakry różnorakie i jakoś fakt ten nie przekreślił w oczach autora artykułu "kultury M. Śródziemnego". Na marginesie, trudno jest przecenić znaczenie niemieckiej kultury materialnej i duchowej w ukształtowaniu cywilizacji obszaru Międzymorza, w tym Polski. Przyjęliśmy od nich chrzest, lokalizacje miast i wsi na prawie niemieckim, zasady handlu, całe rzemiosło (niech Pan sprawdzi ile w żargonie rzemieślniczym jest germanizmów, różne wasserwagi czy heble). Kto widzi relacje polsko - niemieckie tylko poprzez pryzmat II wojny ten dostrzega bardzo niepełny obraz.
Autor:
Arminius
Dodano:
06-10-2013
Hodża - @Arminius
2 na 2
Cieszę się, że odezwał się adwokat niemieckiego wkładu w kulturę polską. Nie ulega on zakwestionowaniu. Natomiast kultura niemiecka - poprzez to, co i jak robili nie tylko podczas drugiej, ale też i pierwszej wojny światowej, zdradzająca ewidentnie skłonności ludobójcze, została zakwestionowania przez samych Niemców. Tu pańska obrona niewiele pomoże. Myślę też, że bardziej byłoby interesujące, gdyby zechciał Pan tu przedstawić swoje zdanie na temat, dlaczego ten rzekomo tak kulturalny naród zszedł poniżej poziomu zwierząt - byłby to jakiś pozytywny przyczynek do dyskusji.
Cóż, wydaje mi się, że potrzebna tu jest pewna intelektualna uczciwość, a nie prowokowanie emocji dość płytkimi odniesieniami do tekstu, którego celem nie są żadne historyczne syntezy, lecz osobista refleksja. Jeśli można, uważam tę dyskusję za zakończoną.
Autor:
Hodża
Dodano:
06-10-2013
Arminius - Hodża - historia
1 na 1
Wkład niemiecki w kulturę polską, którego Pan nie kwestionuje, jest emanacją niemieckiej kultury. Jak Pan tego nie rozumie i żongluje określeniami, to Pana problem. Zbrodnie niemieckie na narodzie polskim - to też fakt. Bo historia nie jest ani czarna ani biała, jest złożona - ale trzeba ją trochę znać, żeby te prawdę uznawać.
Autor:
Arminius
Dodano:
06-10-2013
Hodża - @Arminius
1 na 1
Historię relacji polsko - niemieckich, drogi panie, znam dość dobrze a jeżeli jedyną motywacją pańskich komentarzy jest promocja określonej wizji historii poprzez sugerowanie niewiedzy autora tam, gdzie nie ma miejsca na dyskusje o faktach historycznych - świadczy to raczej o złej woli i, doprawdy, szkoda pańskiej mitręgi i przepustowości łączy dla przenoszenia takich westchnień. Pozdrawiam.
Autor:
Hodża
Dodano:
06-10-2013
Wojciech Siarkiewicz - Kultura...
3 na 3
Panowie - szkoda zdrowia. (Hodża i Arminus). Wszystko jest wzgledne. Czy ludzie czerpiący przyjemność, radośc, egazltację z obserwowania innych ludzi zabijających się ("w realu"!) jedynie po to by zabawić widzów zasługują na miano "kuturalnych"? Czy matka w starożytnym (jak się przyczepiłem to się będę trzymał) Rzymie, której zabierano dziecko i sprzedawano, i która miała pełną świadomość, że nigdy już dziecka nie zobaczy cierpiała mniej niż matka Polka, której Niemcy zabierali dziecko jako rasowo wartościowe? Czy nasza ocena nie zależy przypadkiem od tego, że jedno bylo dawno a drugie niedawno? A może od tego, że nawet dziś jest jeszcze szansa by taką matkę spotkać? Powiedzmy siedemnastoletnia dziewczyna w 1943 roku. Dziś ma 87 lat. Nie taki znowu wyjątek, osiągnięcie takiego wieku.
Więc bez przesady. Takie łamanie rąk nad tym jak to możliwe, że taki kulturalny naród itd, itd jest po prostu śmieszne. Strata czasu.
Poza tym sądzę, że wszelka religia jest szkodliwa.
Autor:
Wojciech Siarkiewicz
Dodano:
06-10-2013
Pokazuj komentarze
od najnowszego
Aby dodać komentarz, należy się zalogować
Zaloguj jako
:
Hasło
:
Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a -
załóż konto..
Reklama
[
Regulamin publikacji
] [
Bannery
] [
Mapa portalu
] [
Reklama
] [
Sklep
] [
Zarejestruj się
] [
Kontakt
]
Racjonalista
©
Copyright
2000-2018 (e-mail:
redakcja
|
administrator
)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365