Do treści
Światopogląd
Religie i sekty
Biblia
Kościół i Katolicyzm
Filozofia
Nauka
Społeczeństwo
Prawo
Państwo i polityka
Kultura
Felietony i eseje
Literatura
Ludzie, cytaty
Tematy różnorodne
Znalezione w sieci
Współpraca
Pytania i odpowiedzi
Listy od czytelników
Fundusz Racjonalisty
Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.762.327 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało
dla nas 7364 tekstów.
Zajęłyby one 29017 stron A4
Wyszukaj na stronach:
Kryteria szczegółowe
Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..
Ostatnie wątki Forum
:
łono
metody studiowania matematyki
Ulubiony oksymoron
Czy demokracja jest najgorsza?
UE - absurd cz ratunek świata
Lewicowa walka o pracownika
niedoszły kleryk
cykle lodowcowe - co to jest?
A;8 2K AB>;:=C;8AL A A5<59..
Ogłoszenia
:
the topic of customer communications manage..
Czy ktoś może polecić jakiś sprawdzony edyt..
casino
Szukam rekomendacji na temat blogów poświęc..
Dodaj ogłoszenie..
Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
Oddano 718 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Antonio Negri -
Goodbye Mr Socialism
Znajdź książkę..
Złota myśl Racjonalisty:
"Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie. A co ludziom?"
Stanisław Jerzy Lec
Komentarze do strony
Religia. Jaki będzie jej koszt?
Dodaj swój komentarz…
Jacek Tabisz - Inspirująca natura
3 na 3
Ciekawy tekst. Bardzo rozsądnie autor zwraca uwagę na koszty tworzenia religijnej kultury, której niektóre dzieła są rzeczywiście przepiękne. Ale cóż, sztuka (architektura, muzyka, rzeźba, poezja) jest starsza od każdej istniejącej religii. Można śmiało powiedzieć, iż chrześcijaństwo, wspierając się na katach i demagogach, przywłaszczyło sobie naturalne dążenie ludzi do piękna. Gdyby nie było katedr, być może wcześniej powsałyby wspaniałe świeckie sale koncertowe, muzea. Może lepiej wyglądałyby zwykłe place targowe i porty. Może piękna dopatrywanoby się mocniej w codziennym, nie zapatrzonym w zaświaty życiu. Chrześcijaństwo takimi rzeczami gardziło, o czym świadczy lękliwa, parszywa treść pierwszych zabytków europejskiej prozy nowożytnej, czyli powieści łotrzykowskich.
Moim zdaniem najciekawszym fundamentem dla sztuki będzie ujrzenie piękna i cudowności w prawdziwym, materialnym świecie. Postuluje to Dawkins w "Rozplataniu tęczy" i ja się z nim zgadzam. To piękna lektura, którą gorąco polecam tym, co jej nie znają.
Autor:
Jacek Tabisz
Dodano:
21-02-2011
Reklama
Guzik - Walczyć...
Ale jestem przekonany że wykorzenienie przesądu nie następuje
samoczynnie, to ciągła walka z obu stron...Jezeli jest nam to
nieobojętne powinnismy walczyć.[...]
Zgadza się, powinniśmy walczyć
.
Walka ta powinna przede wszystkim polegać na poprawie poziomu życia ludzi. Kiedyś na wsi mówiono:
dom to nie kościół
. Miano na myśli to, że tylko tam jest piękny wystrój, pozłacane rzeczy, kolorowe witraże. Panuje odświętny nastrój, palą się świece(u mnie w domu paliło się tylko gromnicę przy czyjejś śmierci :). Poza tym trzeba mówić cicho (w domu można podnosić głos) - słowem kultura wyższa.
Zapewnienie jej na co dzień we własnym otoczeniu - uzupełniając teatrem, filharmonią itp.
spowodujemy, że większość ludzi nie będzie miała potrzeby oderwania się od ponurej rzeczywistości dnia codziennego i nie pójdzie do kościoła tylko po obrzędy i nastrój.
Autor:
Guzik
Dodano:
21-02-2011
gwiazdor - spłacamy dług...
1 na 1
masz racje,Damianie Józefczyk.... ale uwzam( to moje zdanie) ze w tamtych czasach,nie było innego wyjscia,tak sie potoczyło to wszystko,zwiazane z religia ,jakakolwiek by nie była, moglismy przyjac jakąkolwiek inna religie,byc ochrzeczeni- namaszczeni przez cokolwiek innego w sensie wiary ,buddyzm,islam,Cokolwiek,i dług tego ,jak słusznie zauwazyłes,spałacalibysmy(spalacamy) do dzis....a moze nawet nie dane było by nam pisac o tym pod jarzmem jakiejs innej religii......brr...nie gloryfikuje tu absolutnie chrzescijanstwa,vide islam..........tak czy tak nie było wyjscia,bo jak nie to ,Wtedy, to co??? przyjelismy Tą religie,i juz. mozemy tylko domniemywac,co by było gdybysmy przyjeli inna,gdyby zaszły inne a nie te okolicznosci przyrody. jescze jedno.....czy to nie jest...hm,moze to odwazne stwierdzenie,moze pozbawione sensu....pewnego rodzaju ewolucja? moze musimy dorosnac,dojrzec do zycia Bez religii?? przejsc pewien etap,wieki przesladowan,ciemnosci,by moc sie wypowiadac tak jak my teraz,i kiedys,kiedys zrozumiec....? tylko po co to było,czemu słuzyło?? mysle,ze juz nic nie jestesmy jako społeczenstwo nikomu nic winni(bylismy?)...
Autor:
gwiazdor
Dodano:
21-02-2011
Czesław Szymoniak
1 na 1
Nawiazujac do niedawnego filmu w tvp Kultura "A moze to milość? Jest taka scena z bohaterami filmu w tle budynku cerkwi , a raczej z tym co z niej pozostalo, zasnute kurzem i pajeczynami wnetrze , powybijane szyby, zupelna ich obojetność na religię i tylko wspomnienie ze babka kiedyś tu brała ślub.
Rzecz ma miejsce oczywiscie w ZSSR, abstrachujac od głownego watku filmu zastanawiajacy jest fakt iż tak jak drakonskimi metodami zaszczepiano religie tak również mozna było ja wykorzenić Czy rownie drakonskimi metodami tego nie wiem.
Ale jestem przekonany że wykorzenienie przesądu nie następuje samoczynnie, to ciągła walka z obu stron...Jezeli jest nam to nieobojętne powinnismy walczyć.
Autor:
Czesław Szymoniak
Dodano:
20-02-2011
Rafaela
2 na 2
'Wskazując na nieobligatoryjny charakter religii, argumentuje, że są ludzie, którym ich własna konstytucja nie pozwala uwierzyć, bez względu na to, jak usilnie by próbowali.'
Właśnie, często zapominamy o różnorodności ludzkiej konstrukcji. Są osoby oporne. Ja jestem przykładem na 'inne' myślenie od małego.
Autor:
Rafaela
Dodano:
20-02-2011
Damian Jozefczyk - 966
4 na 4
"A ponieważ wiara nie jest czymś, na co możemy się po prostu zdecydować, nie można od nikogo wymagać, aby wierzył."
Podobna sytuacja byla rowniez w naszej Ojczyznie. Pytajac Google'a o przyczyny chrztu Polski dowiemy sie tylko i wylacznie o aspektach politycznych. Mieszko I mogl zgodzic sie na "dobrowolna" lub przymusowa chrystianizacje, jednak koszt tej decyzji nadal splacamy.
Autor:
Damian Jozefczyk
Dodano:
20-02-2011
perun
7 na 7
moge przyjac do wiadomosci,ze ludzie nie potrafia sobie wyobrazic swiata bez religii.Nie tak dawno jeszcze ludzie nie potrafili sobie wyobrazic,ze moga latac aparaty ciezsze od powietrza i ze nie da sie poruszac po ziemi z predkoscia wieksza niz 50km\h.Po prostu wiekszosc ludzi ma niewielka wyobraznie .Wystarczy powrownac kraje, gdzie religia dominuje z tymi w ktorych jej prawie nie ma , aby wyobrazic sobie , ze to nie jest czyms niemozliwym dla czlowieka
Autor:
perun
Dodano:
20-02-2011
Pokazuj komentarze
od pierwszego
Aby dodać komentarz, należy się zalogować
Zaloguj jako
:
Hasło
:
Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a -
załóż konto..
Reklama
[
Regulamin publikacji
] [
Bannery
] [
Mapa portalu
] [
Reklama
] [
Sklep
] [
Zarejestruj się
] [
Kontakt
]
Racjonalista
©
Copyright
2000-2018 (e-mail:
redakcja
|
administrator
)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365