Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
167.839.647 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7335 tekstów. Zajęłyby one 28952 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 817 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Uważam religię za dziecinną zabawkę, i twierdzę, że jedynym grzechem jest ignorancja".

Dodaj swój komentarz…
Arminius - Szklarski dla dorosłych   2 na 2
"Niezwykły sukces. Światowy bestseller. Reportaż z piekła. Z głębi rozgorzałego namiętnościami politycznymi azjatyckiego kotła. Autentyczne świadectwo kogoś, kto strzelał do „czerwonych", słuchał przepowiedni lamów, rozmawiał z „Krwawym Baronem", przemierzał konno tajgę, góry i pustynie, których nie było jeszcze wówczas nawet na mapach".

"Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" to świetna książka, rzeczywiście zasługująca onegdaj na miano bestsellera w swojej klasie. Onegdaj, bo dzisiaj taki styl już trąciłby mocno myszką. Był to bestseller w kategorii książki przygodowo - awanturniczej. Taki Szklarski (z serią "Tomków") dla ówczesnych dorosłych. Nie można tego "reportażu" traktować jako "autentyczne świadectwo". Nawet Kapuścińskiemu zdarzało się fabularyzować. Jednakże Ossendowski przy nim to zawołany konfabulator. Naukowi recenzenci wytkneli Ossendowskiemu całe tony błędów, pomyłek i uchybień. Zresztą taki jest styl wszystkich jego utworów. Ukuto nawet dla nich specjalne określenie: "romans geograficzny". "Romans" bo pełno w nich "płaszcza i szpady". Miałem okazję czytać także prace Ossendowskiego wydane z serii "Cuda Polski". Pełno w nich nieostrych, romantyzujacych stwierdzeń, sugestii i wizji. Może i mają wartość popularyzatorską ale nie ma w nich waloru naukowego.
Autor: Arminius  Dodano: 03-10-2014
Reklama
Arminius - wizje prorocze   3 na 3
"... dywizje Armii Czerwonej, które przekroczyły wschodnią granicę Polski 17 września 1939, w bardzo znacznym procencie składały się z poborowych zza Uralu, wizja zaiste prorocza". Ossendowski przytaczał proroctwa według których miliony Azjatów miało zjawić się w Europie i zetrzeć cywilizację. Cokolwiek o tym sądzić (przypomina się słynne "proroctwo" z Tęgoborzy),fakt, iż wśród przywołanych poborowych sowieckich byli i skośnoocy, w jakiejkolwiek mierze o proroczej wizji Ossendowskiego nie przesądza. To teza ocierajaca się o groteskę. W 1939 roku nie staliśmy w obliczu dalekowschodniej mongolsko, chińsko, tybetańsko lamaistycznej ekspansji. Padliśmy ofiarą Związku Sowieckiego, który w wielkim skrócie można okreslić jako wielkorusko - bolszewicki melanż. Ossendowski to typ awanturniczego intryganta, szukającego nieustannie podniet "barona- atażki". Przypomina trochę drugowojennego J. Retingera, przy czym ten ostatni przy Ossendowskim to postać znacznie większego formatu. Na marginesie wątku wizjonersko-proroczego. Już Wernyhora wieszczył, iż Polska znów powstanie "gdy Turek w Dniestrze napoi swe konie".I rzeczywiście w 1916 r. zjawił się w Galicji turecki korpus ekspedycyjny do walki z Rosjanami. Rumaki napojono w rzeczonej rzece i 2 lata później "Polska wybuchła w listopadzie".
Autor: Arminius  Dodano: 03-10-2014
Arminius - skojarzenia   2 na 2
"Skompromitowanie się banku Kuhn, Loëb and Co. zadaje straszny cios żydostwu, bo w ręku Komisji Hoovera była fotografia protokołu z podpisami 17 «wielkich» Żydów, uchwalających doraźną pomoc rządowi Sowieckiej Rosji bez zastrzeżeń celu pomocy.."
Pikantna i ciekawa informacja,do której- ze względu na cechy osobowościowe Ossendowskiego- należy podchodzić z pewną dozą ostrożnosci. Tym niemniej jednak warto pamiętać, iż powyższy pogląd-zdaje się-był wówczas wcale powszechnym. Deklaracja Balfoura (siedziba narodowa Żydów w Palestynie) została wydana przez Wielka Brytanię w celu, primo: pozyskania pożyczek od żydowskich potentatów bankowych, secundo (i co istotne w przywoływanym kontekscie),w nadzieji, iż taki gest zostanie "doceniony" przez rząd bolszewicki(w którym Żydzi odgrywali bardzo istotną rolę),który w związku z tym nie zawrze separatystycznego pokoju z Niemcami. Nadzieje owe okazały się płonne, gdyż bolszewicy pokój z Niemcami(i państwami centralnymi-którzy w krytycznym momencie udzielili im wsparcia i przerzucenia na miejsce akcji w zaplombowanym wagonie - zawarli,a o roli Niemców w przewrocie bolszewickim miał pinformować opinię publiczną na zachodzie nie kto inny tylko bohater debatowanego tekstu.
Autor: Arminius  Dodano: 03-10-2014
Arminius - Daleki Wschód   1 na 1
"Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" to świetna książka przygodowa, która może rozbudzić apetyt. Złaknionym większej dozy dalekowschodniej egzotyki podpowiadam dwa tytuły: 1. "Dersu Uzała" Włodimira Arseniewa - na podstawie którego powstała doskonała filmowa rosyjsko - japońska kooprodukacja, w reżyserii samego Akiro Kurosawy, 2. "Wzgórze Błękitnego Snu" autorstwa Igora Newerlego. Pierwsza rzecz jest dokumentem. Druga to beletrystyka, ale przednia.
Autor: Arminius  Dodano: 03-10-2014
Tadeusz Klonowski - warto przeczytać
Przypadkowo natrafiłem na książkę "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" w bibliotece. O autorze niewiele wiedziałem, jednak jestem nim zauroczony. Przypadkowo także znalazłem zżółkniętą już pozycję Witolda Michałowskiego "Tauregowie i caterpilery", którą z zainteresowaniem przeczytałem. Czekam niecierpliwie na wydanie nowej pozycji Pana Witolda Michałowskiego o F. Ossendowskim, który był nietuzinkową postacią a o którym krąży wiele legend i trudnych do sprawdzenia informacji.
Autor: Tadeusz Klonowski  Dodano: 07-10-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365