Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.887.085 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 730 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wiemy, skąd się wzięła w puli memów... Przypuszczalnie powstała wiele razy na drodze niezależnych mutacji. W każdym razie z pewnością jest bardzo stara. W jaki sposób się replikuje? Słowem mówionym i pisanym, wspomaganym przez wspaniałą muzykę i wielkie dzieła sztuki. Czemu ma tak wysoką przeżywalność?... Udziela prawdopodobnie brzmiącej odpowiedzi na głębokie i dręczące pytania o sens istnienia...
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
W Olsztynie rosyjscy lekarze obserwowali operację polskich kolegów (19-01-2014)

W szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie tamtejsi neurochirurdzy przeprowadzili operację kręgosłupa z użyciem techniki laserowej. Obserwowali ich lekarze z Kaliningradu. Podobnych zabiegów ma być więcej - w ramach wspólnego projektu naukowego.

Trwający do kilku miesięcy projekt ma na celu podnoszenie kwalifikacji polskich i rosyjskich lekarzy. W jego ramach w Olsztynie i Kaliningradzie powstają specjalistyczne pracownie, w których lekarzy doskonalą swoje umiejętności.

Z polskiej strony w projekcie uczestniczą: Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie oraz uniwersytecki szpital kliniczny, a po stronie rosyjskiej: Regionalny Szpital w Kaliningradzie oraz Uniwersytet E. Kanta.

11 stycznia b.r. dwóch neurochirurgów z Kaliningradu obserwowało operację dyskopatii kręgosłupa, którą neurochirurdzy ze szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie przeprowadzali używając m.in. lasera.

W Kaliningradzie lekarze będą się uczyć zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej, laparoskopowej oraz reanimacji. Część szkoleń będzie prowadzona na fantomach. W Olsztynie będą prowadzone szkolenia m.in. dotyczące neurochirurgii i zabiegów endowaskularnych (m.in. operacje tętniaków, operacje mózgu i wszelkie choroby będące następstwem miażdżycy), operacji kręgosłupa oraz nadzoru nad chorymi po zabiegach neurochirurgicznych.

"To jest zupełnie wyjątkowy, pionierski projekt" - przyznał dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie Ryszard Wasiński, który uczestniczył w odbywającej się w piątek konferencji naukowej lekarzy biorących udział w projekcie.

Dziekan Wydziału Nauk Medycznych UMW prof. Wojciech Maksymowicz powiedział PAP, że we wzajemnych szkoleniach ze strony polskiej będą uczestniczyć lekarze szpitala klinicznego oraz niektórych szpitali w terenie (będą to głównie neurochirurdzy) a także zainteresowani chirurgią studenci.

Uczestniczący w projekcie lekarze podkreślali, że bariera językowa nie jest dla nich problemem, ponieważ wszyscy uczestnicy znają angielski i tym językiem posługują się w komunikacji dotyczącej medycyny.

Projekt jest finansowany ze środków unijnych, jego łączny koszt to 2,2 mln euro.

PAP - Nauka w Polsce


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26287 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365