Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.193.138 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 308 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Smart Frame: Innowacyjne technologie Europy czekają na firmy (14-12-2012)

Europa Środkowa dąży do usprawnienia transferu wysoko rozwiniętych technologii do przemysłu. Jednym z kroków w tę stronę jest projekt SMART FRAME, nowe przedsięwzięcie realizowane przez siedmiu partnerów naukowych i przemysłowych z pięciu państw regionu.

Wdrażanie nowoczesnych technologii wymaga połączonego wysiłku naukowców, inżynierów i przedsiębiorców. Zadanie jest szczególnie trudne z uwagi na wysoce innowacyjny charakter podejmowanych przedsięwzięć. W efekcie problem z transferem naprawdę zaawansowanych technologii do przemysłu dotyczy praktycznie wszystkich państw, nawet tych, które silnie inwestują w różnego typu centra rozwoju technologii. Aby zachęcić światy nauki i przemysłu do intensywniejszej, interdyscyplinarnej współpracy oraz efektywniejszego gospodarowania wiedzą, parki technologiczne i instytucje naukowe Austrii, Czech, Niemiec, Polski i Węgier postanowiły połączyć siły we wspólnym projekcie SMART FRAME.

"Często słyszy się opinie, że polskie instytucje naukowe pozyskują za mało finansowania z przemysłu. To nieporozumienie, bo przy tych porównaniach bierze się dane zagraniczne dotyczące finansowania wszystkich przedsięwzięć badawczych. Tymczasem nawet w Niemczech, czołowej gospodarce świata, poziom finansowania instytucji naukowo-badawczych ze źródeł publicznych sięga 60%, czyli jest podobny jak w Polsce", mówi dr Piotr Dumania z Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie, krajowy koordynator projektu SMART FRAME. Co więcej, partnerzy naukowi zainteresowani wdrożeniami nierzadko mają związane ręce z uwagi na obwarowania prawne dotyczące ich własnej działalności badawczej. "W innych państwach sytuacja wcale nie wygląda inaczej. Tak naprawdę wszyscy mamy bardzo podobne problemy", zauważa dr Dumania.

W projekcie SMART FRAME, finansowanym z funduszy europejskich, uczestniczy siedmioro partnerów: park technologiczny ecoplus i firma PROFACTOR GmbH z Austrii, Centrum Innowacyjności Południowych Moraw z Czech, Karlsruhe Institute of Technology z Niemiec, Instytut Badań Komputerów i Automatów Węgierskiej Akademii Nauk, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz Instytut Technologii Elektronowej z Warszawy.

Głównym celem SMART FRAME jest ułatwianie kontaktów między podmiotami gospodarczymi i naukowymi, zwłaszcza zajmującymi się przedsięwzięciami o podobnym charakterze technologicznym. Do najważniejszych zadań projektu należy utworzenie ponadnarodowych platform wymiany wiedzy i doświadczeń oraz ustanowienie sieci regionalnych węzłów technologii, a także inicjowanie projektów badawczych z udziałem instytucji badawczo-rozwojowych. Realizowane w ramach projektu akcje informacyjne będą sygnalizowały dostępność określonych technologii i wiedzy oraz ułatwiały kontakt z firmami zainteresowanymi ewentualną współpracą. Przewiduje się m.in. zorganizowanie specjalizowanych warsztatów tematycznych.

Partnerzy naukowi projektu SMART FRAME dysponują najbardziej zaawansowaną wiedzą i technologiami m.in. z zakresu inżynierii materiałowej, inżynierii powierzchni oraz budowy czujników-aktuatorów. Z kolei parki technologiczne uczestniczące w projekcie, w tym również niemieckie i austriackie, mają zaplecze przemysłowe pozwalające realnie myśleć o wprowadzaniu w życie nowatorskich idei.

"Każdy z partnerów SMART FRAME odpowiada za działania na terenie swojego regionu. Znamy jednak dokładnie możliwości naukowo-techniczne i przemysłowe wszystkich partnerów projektu i nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie konieczności zaangażować w określone przedsięwzięcie partnerów zagranicznych", wyjaśnia dr Dumania i podkreśla: "Najbardziej zależy nam na stymulowaniu rozwoju wspólnych, ponadnarodowych, ukierunkowanych rynkowo przedsięwzięć, w które zaangażowane będą firmy i jednostki badawcze. Mamy silne podstawy by przypuszczać, że zaproponowane w ramach projektu SMART FRAME metody współpracy zaowocują powstaniem naprawdę innowacyjnych firm typu spin-off".

20 i 21 lutego przyszłego roku w Warszawie, w siedzibie Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk, odbędzie się realizowana w ramach SMART FRAME konferencja "Micro- and nano- systems technology for modern industrial applications". Zostaną na niej m.in. zaprezentowane rezultaty prac interdyscyplinarnego projektu badawczego, w którym opracowano kilka innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych z zakresu mikro- i nanosystemów do zastosowań w chemii i diagnostyce biomedycznej. Wykonane w ramach projektu demonstratory mogą być przedmiotem wdrożenia. Zaplanowano także prezentacje małych i średnich firm z sektora hi-tech, które albo szukają partnerów i kooperantów, albo oferują własne, wysoko specjalizowane usługi. W konferencji będą uczestniczyć partnerzy projektu z Niemiec, Austrii, Czech i Węgier, którzy mogą ułatwić kontakty z firmami ze swojego regionu. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Źródło: Instytut Technologii Elektronowej w Warszawie.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26236 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365