Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.048.160 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 487 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wolę błędy entuzjasty od obojętności mędrca.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wróć do nowinek
Paleontologia

W Górach Świętokrzyskich odkryto szczątki prehistorycznego króla oceanów (01-02-2018)
Szczątki wielkiej pancernej ryby odkryli w Górach Świętokrzyskich paleontolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) i Uniwersytetu Warszawskiego. Są to najstarsze skamieniałości tego zwierzęcia znalezione w Europie. Ich wiek oszacowano na 370 mln lat. Są też pierwszymi pewnymi pozostałościami tego rodzaju na naszym kontynencie - nie pozostawiają wątpliwości do kogo należały.


Rekonstrukcja przypuszczalnego wyglądu drapieżnej ryby pancernej (wg Longa 2011)

Dunkleosteus - to nazwa rodzaju, do którego zalicza ..(jeszcze 3829)»

Polscy badacze przewrócili znaną dotychczas historię życia (06-12-2016)
Najstarsze organizmy eukariotyczne, czyli takie które posiadają jądra komórkowe, są starsze o blisko 1 mld lat. Te znane do tej pory liczyły 1,8-1,6 mld lat. Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół pod kierunkiem badaczy z Instytutu Paleobiologii PAN. "Jest to odkrycie, które łamie kilka paradygmatów przyjętych w badaniach nad najstarszymi śladami życia i sytuacją Ziemi w jej wczesnym rozwoju" - powiedział w rozmowie z PAP współkierownik projektu, prof. Józef Kaźmierczak z Instytutu Paleobiologii PAN.


Z prawej: Fragment rozgałęzionej plechy syfonalnego

..(jeszcze 4023)»

Na Śląsku Opolskim odkryto króla przestworzy sprzed 230 mln lat (02-12-2016)
Szczątki szybujących gadów - sprzed 230 mln lat - odkryli polscy paleontolodzy w Krasiejowie (woj. opolskie). Opisany przez naukowców nowy gatunek - Ozimek volans - to największy znany dotąd gad latający z tak odległych czasów. Ozimek volans liczył 90 cm długości, a rozpiętość jego kończyn wynosiła ponad pół metra. Z wyglądu przypominał jaszczurkę o nazbyt wydłużonych nogach, między którymi rozpięta była błona lotna. Gad miał długą, ruchliwą szyję oraz podłużny ogon. Wyglądał "trochę jak skrzyżowanie węża, nietoperza i polatuchy. Dlatego sami byliśmy zaskoczeni, kiedy go odkryliśmy" - przyznał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dr hab. ..(jeszcze 3839)»

Twarzą w twarz z rybą sprzed 400 milionów lat – wyjątkowe skamieniałości z Gór Świętokrzyskich (11-08-2016)
Najstarsze na świecie ślady polowania ryb dwudysznych znaleziono w skałach dolnego dewonu w okolicy Ujazdu koło Iwanisk w Górach Świętokrzyskich. Bardzo dobrze zachowane skamieniałości śladowe czekały aż 400 mln lat na odkrycie przez geologów z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Znalezisko zostało opisane przez międzynarodowy zespół badaczy: Piotra Szreka i Sylwestra Salwę z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, Grzegorza Niedźwiedzkiego i Pera E. Ahlberga z Uniwersytetu w Uppsali, Marka Deca z Polskiej Akademii Nauk oraz Alfreda Uchmana z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki nim znamy ..(jeszcze 3822)»

Odkrycie polskich paleontologów otwiera nowe drzwi w nauce (25-03-2016)
Zespół polskich naukowców odkrył, zbadał i opisał skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie ćwierć miliarda lat. To otwarcie nowych drzwi w nauce - mówią autorzy odkrycia. "Ono pokazuje nowy kierunek badań, który umożliwi nam dowiedzenie się czegoś więcej, niż pokazuje sama morfologia kości. Wnikamy do środka do materii organicznej, budującej kiedyś te organizmy. To na pewno krok milowy. Otwieramy drzwi, co za nimi - jeszcze do końca nie wiemy" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach dr Andrzej Boczarowski z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. ..(jeszcze 6111)»

Szczątki mamuta z kopalni bełchatowskiej ujawniły jego dietę (14-11-2014)
W kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie (woj. łódzkie) odkryto kości młodego mamuta. Analizy naukowców pozwoliły na ich podstawie na odtworzenie diety tych największych zwierząt zamieszkujących plejstoceńską stepotundrę. "Badany przez nas mamut miał w chwili śmierci około 10 lat. Na takie oszacowanie pozwoliła nam analiza doskonale zachowanych kości i zębów" - wyjaśnia PAP dr Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii PAN. Naukowcom udało się wydobyć kompletną żuchwę z dwoma zębami trzonowymi, żebro, lewą panewkę miedniczą z fragmentem kości biodrowej i fragment kości łonowej. Szczególnie dokładnie zbadano doskonale zachowane zęby, które ..(jeszcze 2665)»

Polacy odkryli struktury oczne sprzed 80 mln lat (03-04-2014)
Prymitywne oczy, należące do prehistorycznych szkarłupni, morskich bezkręgowców o promienistej budowie ciała, zidentyfikowali polscy naukowcy. O wynikach badań informują na łamach "Nature Communications". Struktury oczne zidentyfikowano w oparciu o badania skamieniałości z kamieniołomu Rzeżuśnia koło Miechowa (woj. małopolskie). Okazuje się, że szkarłupnie z czasów dinozaurów, sprzed 80 mln lat, podobnie jak dzisiejsze, miały tzw. oczy złożone, które występują również u owadów. Pozwalały one zapewne dostrzegać intensywność światła, ale już nie umożliwiały ostrego postrzegania kształtów.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/soczewkioczne.jpg"

..(jeszcze 2853)»

Badanie skamieniałości prehistorycznego lasu Gilboa (06-03-2012)
Naukowcy ze Zjednoczonego Królestwa i USA zbadali kompletny skamieniały las sprzed 385 mln lat. Zaprezentowane w czasopiśmie Nature wyniki badania rzucają nowe światło na prehistoryczny las Gilboa, położony w górach Catskill w stanie Nowy Jork. Naukowcy określają Gilboa jako najstarszy skamieniały las, ale do niedawna dysponowali bardzo skąpymi informacjami na jego temat. Podczas budowy tamy przed niemal stu laty odkryto skamieniałości setek dużych pni drzew (drzewo Gilboa) zachowanych w skałach. Zgromadzono jednak niewiele danych dotyczących geologicznego kontekstu skamielin, gleby, w której rosły drzewa, i odstępów między pniami. Wykopalisko zasypano ponownie ..(jeszcze 2796)»

Rozkład odpowiedzialny za skamieniałe deformacje (21-02-2012)
Dwuosobowy zespół badawczy z Niemiec i Szwajcarii odkrył, że rozkład nieżywych dinozaurów wywołał dziwne deformacje ich skamielin. Odkrycie przeczy przekonaniom większości naukowców, a mianowicie takim, że powykręcana postura dinozaurów jest wynikiem drgawek przedśmiertnych. Postawa ciała niemal kompletnych i połączonych stawowo szkieletów dinozaurów z długimi szyjami i ogonami zwykle charakteryzuje się tym, że głowa i szyja są wygięte do tyłu w kierunku grzbietu zwierzęcia. Eksperci określają tę postawę mianem "Archaeopteryx". Paleontologowie badają tę postawę od ponad 150 lat. Niektórzy zwykli ją nazywać "postawą opistotoniczną" lub "pozą rowerową", która ..(jeszcze 3836)»

Pradawne gatunki ssaków odczuły obecność człowieka (07-11-2011)
Międzynarodowy zespół naukowców, pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Kopenhadze w Danii sugeruje, że działalność człowieka i zmiana klimatu wprowadziły zamęt w historii genetycznej 6 dużych roślinożerców, potencjalnie doprowadzając w ciągu ostatnich 10.000 lat populacje dużych ssaków do wymarcia lub do stanu bliskiego wymarciu. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature, pomagają zobaczyć prawdopodobny los żyjących gatunków ssaków w obliczu zmagań Ziemi z globalnym ociepleniem. "Nasze odkrycia kładą ostateczny kres jednoprzyczynowym teoriom wymierania" - wyjaśnia autor naczelny, profesor Eske Willerslev z Centrum Geogenetyki Uniwersytetu w Kopenhadze. ..(jeszcze 4913)»

Życie na lądzie mogło się zacząć już miliard lat temu (20-04-2011)
Jeżeli sądzicie, że życie na lądzie zaczęło się 500 mln lat temu, to zastanówcie się nad tym raz jeszcze. Naukowcy z Wlk. Brytanii i USA odkryli nowe dowody wskazujące, iż miało to miejsce miliard lat temu. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, rzucają światło na zmiany życia na lądzie od małych, prostych (prokariotycznych) do większych, bardziej złożonych (eukariotycznych) komórek, skutecznie umożliwiające fotosyntezę i rozmnażanie płciowe. Zespół z Uniwersytetu w Sheffield i z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wlk. Brytanii oraz z Boston College w USA przeprowadził badania wokół Loch Torridon, fiordu na zachodnim wybrzeżu Szkocji w regionie ..(jeszcze 3764)»

Prawdopodobnie najstarsze białko, które zostało poddane sekwencjonowaniu (06-04-2011)
Brytyjscy naukowcy zbliżyli się o jeden krok do identyfikacji starożytnych skamielin dzięki wykonanej przez nich niedawno ekstrakcji białka z kości mamuta sprzed 600 tys. lat. Badania, których wyniki zaprezentowane zostały w czasopiśmie Geochimica et Cosmochimica Acta, dostarczają informacji na temat sposobu, w jaki białko przetrwało tak wiele lat w wyjątkowo starych okazach. Bioarcheologowie z uniwersytetów w Yorku i Manchesterze wykorzystali spektrometrię mas ultrawysokiej rozdzielczości do wygenerowania kompletnej w 85% sekwencji kolagenu słonia z West Runton - szkieletu mamuta stepowego, który został odkryty 11 lat temu na brytyjskich klifach w ..(jeszcze 3748)»

Identyfikacja pozostałości tkanki miękkiej w skamielinach bez zniszczenia próbki (26-03-2011)
Naukowcy wykryli szczątki białka w skórze skamieniałego gada liczącego sobie 50 mln lat. Co najważniejsze, zespół dokonał tego wyczynu bez zniszczenia próbki. Obok wyposażenia paleontologów w narzędzie do badania próbek, które są zbyt cenne lub rzadkie, by je niszczyć, badania pozwoliły również rzucić światło na los odpadów zakopanych przez długi czas. Wyniki prac opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B. Skamieliny kojarzą się najczęściej z twardymi strukturami takimi jak kości czy pancerze. Jednakże wiele ostatnich badań wykazało, że w czasie fosylizacji niektóre tkanki miękkie również mogą zostać zachowane. Problem polega na tym, że ..(jeszcze 4876)»

Nowe dane na temat struktury chemicznej skamielin (25-02-2011)
Brytyjsko-amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się ujawnić za pomocą silnego mikroskopu strukturę chemiczną starożytnych skamielin. Odkryli, że nawet skamieliny datujące się na erę paleozoiczną, która trwała od około 542 do 251 milionów lat temu, zawierają chitynę i białko strukturalne. Substancje te są łatwo rozkładane przez mikroorganizmy. Naukowcy są przekonani, że ich odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Geology, mogą mieć ogromne znaczenie dla poznania skamielin organicznych. Pośród członków zespołu znaleźli się profesor George Cody z Laboratorium Geofizycznego przy Carnegie Institution for Science in Washington, USA, i profesor Andrew C. Scott w ..(jeszcze 3825)»

We wczesnej kredzie zauropody miały się świetnie (24-02-2011)
Wyniki brytyjsko-amerykańskich badań wskazują, że skamieniałe kości odnalezione w kamieniołomie w amerykańskim stanie Utah okazują się należeć do nieznanego gatunku zauropoda. Opis nowo odkrytego rodzaju ukazał się w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica. Charakterystyczna cecha nowego dinozaura? Naprawdę zapadająca w pamięć para (tylnych) kończyn. Naukowcy z Wlk. Brytanii i USA podjęli się klasyfikacji tego nowego przybysza z odległej przeszłości. W czasie analizy kości, które przypuszczalnie należały do osobnika dorosłego i młodocianego, naukowców zaintrygował niezwykły kształt kości biodrowej. ..(jeszcze 3937)»

Los amonitów przypieczętowany planktonową dietą (10-01-2011)
Paleontologowie od dawna upodobali sobie amonity, jedną z najważniejszych skamielin przewodnich naszej planety. Amonity, wymarli kuzyni ośmiornic, kałamarnic i mątw, były morskimi mięczakami, które pływały w morzach przez 350 milionów lat, zanim wymarły 65,5 mln lat temu. Mimo ich popularności niewiele jednak było wiadomo do tej pory, czym się żywiły. Francusko-amerykański zespół naukowców zaprezentował w ''Science'' bezpośredni dowód na to, że dieta amonitów opierała się na planktonie. Odkrycie rzuca nowe światło na przyczyny wymarcia tych stworzeń. Naukowcy wygenerowali w Europejskim Ośrodku Synchrotronu Atomowego (ESRF) w Grenoble, Francja, oszałamiające, ..(jeszcze 4121)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26257 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365