Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.029.803 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nierozsądny byłby zamiar odebrania ludowi jego szaleństwa! Można jednak wyleczyć z szaleństw tych, co rządzą ludem; nie pozwolą na to przynajmniej, by szaleństwa ludu stały się niebezpieczne. Zabobon wówczas tylko jest groźny, gdy ma za sobą monarchów i żołnierzy, wtedy bowiem staje się okrutny i krwiożerczy."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
W Centrum Nauki Kopernik otwarto Majsternię (23-09-2014)

Śruby, łańcuszki, linki, deseczki zebrane w kilkanaście gotowych do eksperymentowania zestawów, przygotowywało Centrum Nauki Kopernik. Z ich pomocą, w otwartej w czwartek Majsterni, goście Centrum mogą skonstruować np. most, pojazd latający czy zbudować wieżę.

Majsternia to nowa atrakcja, którą dla swoich gości przygotowało stołeczne Centrum Nauki Kopernik. W przestrzeni przypominającej kawiarnię ze stolikami, można wybrać jeden z kilkunastu gotowych zestawów majsterkowicza.


Zastępca Dyrektora Centrum Nauki Kopernik Irena Cieślińska (P) podczas otwarcia nowej wystawy Majsternia, w CNK w Warszawie. Fot. PAP/ Jakub Kamiński

Ze śrubek, gumy rowerowej, łańcuszków, linki, deski z otworami trzeba np. zbudować tor dla kulki, która ma przewędrować z punku A do punku B. W innych zadaniach można zbudować ze słomek wieżę, która udźwignie ciężką piłkę, skonstruować most i pojazd latający, poeksperymentować z polem magnetycznym i napięciem powierzchniowym. Czas wykonania zadania jest nieokreślony, nie ma też dokładnych instrukcji wykonania zadania. Rezultat zależy tylko od naszej pomysłowości, sprawności i wytrwałości.

"Pierwszego dnia po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych zaspana poszłam do łazienki. Na mydle jest taki napis: zwilż dłonie kilkoma kroplami i pocieraj prawą o lewą. Im dłużej będziesz to robić, tym czystsze one będą. Ta instrukcja obsługi mydła, to był moment zaskoczenia. To jednak bardzo charakterystyczne dla wygodnego świata" - mówiła podczas czwartkowej inauguracji wystawy wicedyrektorka Centrum Nauki Kopernik Irena Cieślińska.

Jak zauważyła, przyzwyczajamy się do istnienia instrukcji obsługi i według nich postępujemy. "To jest bardzo wygodne. To miejsce powstało, aby przełamać ten schemat. Zebraliśmy tutaj kilka wyzwań, tajemnic. Jeżeli ktoś zacznie tutaj robić jakieś zadanie i powie: nie wiem, od czego zacząć, to prawda jest taka, że my też nie wiemy. Wyjście poza sferę komfortu jest w tej całej zabawie najcenniejsze" - powiedziała Cieślińska.


Michał Rączka z Centrum Nauki Kopernik zaznaczył, że twórcy wystawy chcieli umożliwić gościom CNK przeprowadzenie realnych doświadczeń. "Ważny jest też moment zwątpienia, że coś jednak nam wychodzi inaczej niż myśleliśmy. Na koniec chcemy, aby ci najbardziej wytrwali poczuli radość z własnego rozwiązania danego zadania" - opisał Rączka.

Rzecznik prasowy CNK Katarzyna Nowicka wyjaśniła, że znajdujące się w Koperniku setki eksponatów ukazują prawa rządzące światem. W laboratoriach prowadzi się potwierdzające te prawa doświadczenia. W Majsterni można je zaś odkrywać samodzielnie, zgodnie z własną inwencją.

Dostępne w Majsterni zestawy nie są skierowane do jednej określonej grupy wiekowej. Przeznaczone są dla dzieci, ich rodziców i dziadków. Najmłodsi goście CNK poniżej 8. roku życia mogą korzystać z zestawów pod nadzorem opiekuna.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26234 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365