Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.875.844 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 730 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
U ludzkiego zwierzęcia, egocentryzm jest wcześniejszy niż potrzeba współdziałania.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Ocena skuteczności programu poprawy jakości wód Zatoki Chesapeake (09-10-2010)

Długofalowe wysiłki podejmowane na rzecz ograniczenia ilości antropogenicznych zanieczyszczeń spływających do wód Zatoki Chesapeake zdają się przynosić wymierne efekty. Takie wnioski można w każdym razie wyciągnąć z artykułu autorstwa Henry'ego A. Ruhla i Nancy B. Rybicki, opublikowanego we wrześniu 2010 na łamach Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS September 21, 2010 vol. 107 no. 38 16566-16570).

Na całym świecie podejmuje się znaczne wysiłki w celu przywracania pierwotnego stanu ekosystemów oraz ograniczania ilości zanieczyszczeń, w tym składników odżywczych i nawozów, wprowadzanych do środowiska naturalnego przez człowieka. W związku z tym, że relacja zysków do poniesionych nakładów w przypadku tego rodzaju projektów pozostaje często sprawą kontrowersyjną na poziomie podejmowania decyzji politycznych, badacze przeprowadzili obserwacje stanu wód Zatoki Chesapeake na przestrzeni osiemnastu lat, tj. w latach 1990-2007. Obserwacji podlegała intensywność wegetacji roślinności podwodnej, dynamika środowiska oraz jakość wody w rzece Potomac, największym dopływie Zatoki Chesapeake.


Zdjęcie satelitarne zatoki. Źródło: Wikipedia

Zarówno same wody rzeki Potomac, jak i dopływ zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego doprowadzają do obniżenia czystości wód, ponieważ powodują wprowadzenie do zatoki znacznych ilości substancji odżywczych, co stymuluje wzrost fitoplanktonu i epifitów, jak również przekłada się ilość unoszących się w wodzie zawiesin i osadów.

Ze względu na położenie Zatoki Chesapeake w pobliżu dużych skupisk ludzkich, ośrodków przemysłowych i rejonów upraw rolniczych stanów Wirginia i Maryland, na podejmowane próby poprawienia sytuacji ekologicznej w zatoce patrzono z dużą rezerwą. Z drugiej strony, jako że rybołówstwo i turystyka są ważnymi gałęziami lokalnej gospodarki, pogarszająca się kondycja wód zatoki i ubożenie ekosystemów mogą stanowić dla niektórych jej sektorów realne zagrożenie.

Wyniki przeprowadzonych analiz pozwoliły ustalić, że choć nie udało się w pełni zrealizować celów wyznaczonych przez program poprawy stanu wód zatoki, to w samej rzece Potomac spadek ilości składników odżywczych, spadek poziomu związków azotu (m.in. w wyniku oczyszczania ścieków) oraz zmniejszenie ilości zawiesin i osadów były pozytywnie związane z poprawą wegetacji roślinności podwodnej, a także wzrostem jej różnorodności. Nie jest to obojętne pod względem ekonomicznym, gdyż roślinność podwodna stanowi siedlisko przyjazne dla wielu gatunków zwierząt, w tym dla ryb i bezkręgowców ważnych dla rybołówstwa, a także z punktu widzenia żywiących się nimi ptaków i ssaków.

Zróżnicowanie gatunkowe oraz liczebność populacji poszczególnych gatunków również były pozytywnie związane z poprawą jakości wód zatoki. Wzrastał przy tym udział gatunków pierwotnie występujących w zatoce, a malał udział gatunków obcego pochodzenia.

Wyniki przeprowadzonych obserwacji wskazują, że warto podejmować wysiłki w celu ograniczenia ilości zanieczyszczeń antropogenicznych spływających do wód Zatoki Chesapeake (i nie tylko), ponieważ oddziałuje to korzystnie na stan ekosystemu oraz jego różnorodność biologiczną.

[Tłumaczenie/opracowanie: Caden O. Reless]

Źródło:
Long-term reductions in anthropogenic nutrients link to improvements in Chesapeake Bay habitat


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26287 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365