Złota myśl Racjonalisty: "Jeśli chodzi o religię dzisiaj, to jest to zakichane oszustwo. (...) Religia to same bzdury. (...) Wszystkie biblie są tworem
człowieka".
Być może nie wyglądają podobnie, jednak według międzynarodowego zespołu naukowców dwa proste robaki morskie - Xenoturbellida i wirki bezjelitowe - mogą być bliżej spokrewnione ze złożonymi organizmami, takimi jak człowiek czy jeż morski, niż dotychczas sądzono. Zaprezentowane w czasopiśmie Nature odkrycie sugeruje, że nieodzowna jest gruntowna rewizja filogenetycznej historii zwierząt, ponieważ wskazuje, iż organizmy te nie zawsze miały tak prostą budowę jak obecnie.
Królestwo zwierząt dzieli się na różne linie ewolucyjne. Obejmują one, między innymi protostomia, inaczej "pierwouste" i deuterostomia czyli "wtórouste". W przypadku protostomia pragęba, która ..(jeszcze 3984)»
Skąd pochodzą węże? Zespół europejskich naukowców odkrył, że współczesne węże wykształciły się na drodze ewolucji z jaszczurki lądowej, a nie z tej zamieszkującej morza. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Journal of Vertebrate Paleontology, mogą pomóc naukowcom w poznaniu ewolucji węży, która pozwoliła im przepełznąć zygzakiem różne ścieżki w czasie swojego istnienia na tym świecie.
Naukowcy z Niemiec i Francji wykorzystali innowacyjną technikę obrazowania rentgenowskiego dostępną w Europejskim Ośrodku Synchrotronu Atomowego (ESRF) w Grenoble, aby wygenerować trójwymiarowe obrazy (3D) jednej z niewielu skamielin węża z kończynami. Obrazy pokazują, że ..(jeszcze 3689)»
Finansowane ze środków unijnych międzynarodowe konsorcjum naukowców jako pierwsze zdekodowało cały genom naszego krewnego z oranżową czupryną - orangutana. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie ''Nature'', wskazują na ogromne zróżnicowanie indonezyjskich orangutanów i ujawniają intrygujące wskazówki dotyczące ewolucji małp człekokształtnych oraz ludzi.
Badania zostały w części sfinansowane z dwóch unijnych projektów: ALGGENOMES (Algorytmy analizy genów i genomów) i BIOSEQANALYSIS (Metody obliczeniowe biologicznej analizy sekwencyjnej w badaniu ewolucji genomów ..(jeszcze 4018)»
Istotą nauki jest ciągła weryfikacja nawet powszechnie uznanych teorii oraz ulepszanie ich, tak, aby jak najlepiej opisywały rzeczywistość. Wiele wskazuje na to, że kolejną teorią do sprawdzenia jest rola termoregulacji w ewolucji człowieka.
Metody szacowania powierzchni ciała, oparte na wzroście i wadze, były bardzo istotne w debatach o roli termoregulacji w ewolucji człowieka. Co ciekawe, metody te mogą być zawodne w przypadku wczesnych hominidów - u których proporcje kończyn znacząco różnią się od ludzkich.
Naukowcy postanowili porównać szacowane powierzchnie ciała, uzyskane dzięki najlepszej metodzie opartej na wzroście i wadze, oraz dzięki ..(jeszcze 951)»
Wyniki najnowszych badań sugerują, że w południowoamerykańskich strumieniach może pływać o wiele więcej gatunków sumów, niż do tej pory podejrzewano. W styczniowym ''Nature'' naukowcy z Brazylii i Wielkiej Brytanii opublikowali artykuł, w którym stawiają tezę, że wiele grup pozornie identycznych ryb w rzeczywistości składa się z kilku gatunków, które w drodze ewolucji się do siebie upodobniły. To odkrycie pociąga za sobą bardzo donośne skutki dla ochrony przyrody, jako że wiele południowoamerykańskich cieków wodnym jest zagrożonych wylesianiem, budową tam i innymi działaniami człowieka.
Południowoamerykańskie strumienie aż roją się od różnych gatunków sumów, ..(jeszcze 3280)»
Wyniki badań współfinansowanych ze środków unijnych sugerują, że za wytwarzaniem coraz bardziej złożonych narzędzi przez ludzi z epoki kamienia stoi wzrost zdolności mózgu. W artykule opublikowanym przez "PLoS ONE" naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób doszli do tego wniosku na podstawie obserwacji pracy współczesnego kamieniarza.
Źródłem unijnego wsparcia badań był projekt HANDTOMOUTH (Z dnia na dzień: droga do zrozumienia danych archeologicznych i skamielin w kontekście kognitywnej ewolucji człowieka), który otrzymał 1,1 mln EUR z budżetu "Nowe i pojawiające się technologie" (NEST) Szóstego Programu Ramowego (6PR).
Na początku dolnego paleolitu, ..(jeszcze 3602)»
Wyniki najnowszych badań wskazują, że jeden z gatunków komarów, odpowiedzialnych za przenoszenie malarii, Anopheles gambiae, w procesie specjacji ewoluuje obecnie w dwa oddzielne gatunki, posiadające różne cechy. Zjawisko to może poważnie zagrozić wysiłkom podejmowanym w kierunku kontrolowania występowania malarii, jak również może wymusić opracowanie nowych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu zakażeń. Badania zostały opublikowane na łamach "Science", w wydaniu z dnia 22 października 2010.
Anopheles gambiae jest najczęstszym wektorem choroby (organizmem przenoszącym ją z osób zarażonych na osoby zdrowe) w regionie Afryki Subsaharyjskiej, w którym ..(jeszcze 1742)»
Rozpoznawanie swojego odbicia w lustrze wskazuje na wysoki poziom samoświadomości. Oprócz ludzi, niektóre szympansy i orangutany wykazały taką świadomość. Małpy generalnie traktują swoje odbicie w lustrze jak innego osobnika.
Dlatego zachowanie rezusów w ostatnim badaniu jest kompletnie zaskakujące. Małpy, którym wszczepiono implant nagrywający ich aktywność elektrofizjologiczną, szybko przestały traktować odbicie lustrzane jako innego osobnika. Zaczęły korzystać z lustra, np. aby obserwować implant albo fragmenty narządów płciowych, których bez lustra nie da się zobaczyć.
Naukowcy podejrzewają, że wystający na głowie implant zaintrygował rezusy, ..(jeszcze 666)»
Mrówki należące do plemienia Attini są obiektem intensywnych badań ze względu na ich mutualizm z grzybami, które służą im za pokarm, i bakteriami produkującymi antybiotyki. Relacje te zostały już zbadane u wyżej zorganizowanych mrówek Acromyrmex octospinosus, u których bakterie z rodzaju Streptomyces produkują powszechnie znaną kantydynę. Pobierają one wyselekcjonowane pod względem produkcji antybiotyków bakterie z gleby. Inny, niżej zorganizowany gatunek Apterostigma dentigerum swoje relacje z bakteriami najprawdopodobniej zawdzięcza zjawisku koewolucji. Ostatnie badania wskazują na powiązania z bakteriami należącymi do rodzaju Pseudoconardia wytwarzającymi ..(jeszcze 983)»
Analiza porównawcza retrotranspozonów, znanych też jako skaczące geny, pomaga poznać szczegółowo drzewo genealogiczne torbaczy. Symbol Australii, kangur, ma swoje korzenie w Ameryce Południowej.
Nic nie kojarzy się z Australią bardziej niż kangury. Lecz nowe badanie sugeruje, że te torbacze, podobnie jak reszta (np. diabeł tasmański), wywodzą się z Ameryki Południowej. Było dla nas niejasne, w jaki dokładnie sposób spokrewnione są ze sobą żyjące i wymarłe torbacze.
Współcześnie przedstawiciele torbaczy żyją zarówno w Australii, jak i w Ameryce. Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że torbacze wyewoluowały w Australii, a 80 milionów lat ..(jeszcze 4384)»
Pasożytniczy świdrowiec Trypanosoma brucei wywołuje u ludzi śpiączkę afrykańską. Warianty genów, które u ludzi pomagają organizmowi bronić się przed pasożytem, mogą jednocześnie powodować wyższe ryzyko zachorowania na choroby nerek u Afroamerykanów. Odkrycie może przyczynić się do opracowania lepszych sposobów leczenia obu problemów zdrowotnych.
W Stanach Zjednoczonych problem przewlekłych chorób nerek dotyka blisko 23 miliony osób. Problem przybiera szczególnie dotkliwe rozmiary w populacji Afroamerykanów, wśród których ryzyko zachorowania jest czterokrotnie wyższe niż w przypadku białej populacji, głównie pochodzenia europejskiego.
Już dwa ..(jeszcze 4143)»