Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.235.563 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 680 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"...powiem o kimś, że umie myśleć naukowo, kiedy potrafi myśli swe formułować jasno, wyrażać jasno, kiedy uznaje i wypowiada tylko te przekonania, które uzasadnić potrafi, kiedy i od siebie, i od drugich z nałogu już wymaga, żeby uzasadniali to, co głoszą, kiedy potrafi ocenić logiczną wartość rozumowań, które napotka, kiedy skutkiem tego nie pyta, kto mówi, ale pyta, co kto mówi i jak to uzasadnia,..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Fizyka
W CERNie zaobserwowano nową cząstkę mającą cechy bozonu Higgsa! (04-07-2012)

W przeddzień konferencji Fizyki Wysokich Energii - ICHEP, w CERNie odbyło się specjalne seminarium naukowe. Eksperymenty ATLAS i CMS przedstawiły na nim swoje najnowsze, wstępne wyniki poszukiwania bozonu Higgsa. Oba eksperymenty zaobserwowały nową cząstkę o masie w okolicy 125-126 GeV.

Symulacja zobrazowania obecności bozonu Higgsa w detektorze CMS w LHC, CERN
1. Symulacja zobrazowania obecności bozonu Higgsa w detektorze CMS w LHC, CERN

- Obserwujemy w naszych danych wyraźne oznaki, na poziomie 5 sigma, nowej cząstki mającej masę w okolicy 126 GeV. Jesteśmy świadkami tej emocjonującej chwili dzięki wyśmienitemu działaniu LHC i eksperymentu ATLAS, oraz dzięki ofiarnej pracy bardzo wielu ludzi - powiedziała Fabiola Gianotti, lider eksperymentu ATLAS, - ale przygotowanie wyników do publikacji będzie wymagać jeszcze odrobiny czasu.

- To na razie wstępne wyniki, ale obserwowany przez nas sygnał 5 sigma, o masie w okolicy 125 GeV, jest wstrząsający. To naprawdę nowa cząstka. Wiemy, że to musi być bozon, i to najcięższy kiedykolwiek zaobserwowany. - powiedział Joe Incandela, lider eksperymentu CMS. - To ma ogromne konsekwencje i właśnie dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby jak najrzetelniej upewnić się co do naszych wyników.

- Trudno, aby takie wyniki nie wywoływały emocji - powiedział Sergio Bertolucci, dyrektor CERNu do spraw naukowych. - W zeszłym roku ogłosiliśmy, że w 2012 roku albo znajdziemy nową cząstkę podobną do bozonu Higgsa, albo wykluczymy istnienie cząstki Higgsa w Modelu Standardowym. Zaryzykuję stwierdzenie, że jesteśmy w przełomowym momencie: obserwacja nowej cząstki wskazuje drogę ku lepszemu, bardziej szczegółowemu zrozumieniu tego, co naprawdę widzimy w danych.

Prezentowane dzisiaj wyniki nie mają ostatecznego charakteru. Są oparte na danych zebranych w 2011 i 2012 roku, przy czym te z 2012 roku są nadal w trakcie analizy. Publikacja prezentowanych dzisiaj analiz jest spodziewana z końcem lipca. Kolejne dane z LHC umożliwią uzyskanie bardziej kompletnego obrazu tego, co obecnie widzimy.

Następnym krokiem będzie dokładne poznanie natury obserwowanej cząstki i jej znaczenia dla naszego zrozumienia Wszechświata. Czy okaże się tak długo poszukiwanym bozonem Higgsa, ostatnim brakującym elementem Modelu Standardowego? A może okaże się czymś bardziej egzotycznym? Model Standardowy daje nam niezwykle dokładny opis materii tworzącej nas i cały widzialny kosmos, oraz sił na nią działających. Niemniej, widoczna część Wszechświata to zaledwie 4% całości. Bardziej egzotyczna odmiana Higgsa mogłaby stanowić pomost do zrozumienia tych 96% Wszechświata, które pozostają dla nas niewidzialne.

- To kamień milowy w naszym zrozumieniu świata - powiedział Rolf Heuer, dyrektor naczelny CERNu. - Odkrycie cząstki zgodnej z przewidywanym bozonem Higgsa otwiera drogę do bardziej szczegółowych badań, wymagających większej ilości danych, które sprecyzują własności nowej cząstki, a może nawet rzucą światło na inne zagadki Wszechświata.

Upewnienie się co do tożsamości nowej cząstki wymaga o wiele więcej danych i będzie czasochłonne. Niezależnie od tego czego jeszcze dowiemy się o cząstce Higgsa, dokonujemy właśnie wielkiego kroku naprzód w zrozumieniu fundamentalnej struktury materii.

[Komunikat prasowy CERN, tłum. Paweł Brückman de Renstrom]


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26282 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365