Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.054.640 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 565 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Podejrzewam, że ta deklarowana katolickość to konformizm, bardzo głęboko zakorzeniony w naszej mentalności. Jesteśmy konformistami. Nie wiadomo, jak jest, więc lepiej wierzyć, że jest, jak mówią. To niechęć do zdefiniowania tego, w co się wierzy, do zajęcia stanowiska, przyjęcia zdecydowanego poglądu.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Genetyka
Zidentyfikowano mutację genetyczną prowadząca do zwiększonej impulsywności (06-01-2011)

Badacze wyodrębnili gen odpowiedzialny za bardziej impulsywne zachowania, zwłaszcza przy jednoczesnym spożyciu alkoholu. Odkrycie to rzuca nowe światło na ukryte przyczyny leżące u podstaw impulsywności i może przyczynić się do opracowania nowych sposobów diagnozowania i leczenia zaburzeń objawiających się impulsywnym zachowaniem. Badanie to, częściowo finansowane przez UE, zostało opublikowane w ''Nature''.

Impulsywne zachowanie, definiowane jako działanie krótkowzroczne, bez rozważenia konsekwencji, to podstawowy objaw wielu zaburzeń takich jak agresja, uzależnienia, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), antyspołeczne zaburzenia osobowości (ASPD) oraz samobójstwa. Tendencja do zachowań impulsywnych nie musi być zawsze czymś złym. Może okazać się zaletą, gdy należy szybko podejmować decyzje lub gdy opóźnienia doprowadzają do utraty potencjalnych szans.

W tym badaniu naukowcy z Finlandii, Francji i Stanów Zjednoczonych badali fińskich przestępców. Skazani popełnili niezwykle brutalne przestępstwa, które cechowała zarówno spontaniczność czynu, jak i jego bezcelowość.

''Przeprowadziliśmy to badanie w Finlandii ze względu na wyjątkową historię jej ludności oraz na medyczne cechy genetyczne'' - tłumaczy główny autor artykułu, dr David Goldman Goldman z Krajowego Instytutu Walki z Nadużywaniem Alkoholu i Alkoholizmem (NIAAA), który wchodzi w skład amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH). ''Współcześni Finowie wywodzą się od względnie mało licznej pierwotnej ludności osadniczej, co zmniejszyło genetyczną złożoność chorób w tym kraju. Badając profil genetyczny osób, które popełniły brutalne przestępstwa w Finlandii, zwiększyliśmy szansę znalezienia genu, który ma wpływ na zachowania impulsywne''.

Zespół porównał DNA (kwas dezoksyrybonukleinowy) 96 przestępców, którzy popełnili gwałtowne czyny, z materiałem genetycznym takiej samej liczby nieimpulsywnych, zdrowych Finów. W badaniach wykazano, że prawdopodobieństwo wystąpienia u przestępców mutacji genu HTR2B było trzykrotnie wyższe niż w grupie kontrolnej. Gen ten koduje receptor serotoniny w mózgu. Serotonina to cząsteczka, która uczestniczy w różnych zachowaniach, także tych impulsywnych.

Jednakże naukowcy podkreślają, że sama mutacja nie wystarcza, by doprowadzić daną osobę do popełniania impulsywnych czynów. Alkohol to kluczowy składnik tej mieszanki.

''Nosiciele wariantu HTR2B, którzy popełnili impulsywne przestępstwa, byli mężczyznami i wszyscy stawali się gwałtowni dopiero po spożyciu alkoholu, który sam doprowadza do rozhamowania behawioralnego'' - komentuje dr Goldman.

17 brutalnych przestępców, nosicieli mutacji, popełniło średnio 5 gwałtownych przestępstw takich jak zabójstwo, próba zabójstwa, podpalenie, pobicie i napaść. Około 94% tych przestępstw popełniono, gdy winowajca był pijany, a większość z nich stanowiła nieproporcjonalną reakcję na drobne rozdrażnienie. Przestępstwa nie były popełniane z premedytacją, a przestępcy nie skorzystali na nich finansowo. Niektórzy członkowie rodzin przestępców także byli nosicielami tego genu i cierpieli na takie choroby psychiczne, jak antyspołeczne zaburzenie osobowości.

Nowo odkryta mutacja zdaje się występować jedynie w populacji Finlandii. Jednak wyniki tych badań mają szersze znaczenie, ponieważ mogą doprowadzić do nowych metod leczenia zaburzeń związanych z zachowaniami impulsywnymi. Warto zauważyć, że naukowcy ostrzegają, iż impulsywność to złożone zjawisko obejmujące wiele czynników genetycznych i środowiskowych.

By lepiej poznać ten gen, zespół przebadał myszy, u których gen HTR2B został zablokowany. Jak się okazało, zwierzęta uczestniczące w badaniu także były wysoce impulsywne. Zespół bada obecnie interakcje pomiędzy spożyciem alkoholu a genem.

''Odkrycie odmiany profilu genetycznego, który pozwala przewidzieć zachowania impulsywne w pewnych warunkach w danej populacji ludzkiej, może mieć szersze implikacje'' - stwierdza p.o. dyrektora NIAAA Kenneth Warren, który uczestniczył w badaniu. ''Ciekawa jest interakcja z upojeniem alkoholowym, podobnie jak uwidoczniony udział ścieżki neuroprzekaźnikowej, która została uznana za ważną przy uzależnieniach i innych zachowaniach''.

© Unia Europejska 2005-2010

Źródło:
CORDIS
Dalsze informacje:
Bevilacqua, L. i in. (2010) A population-specific HTR2B stop codon predisposes to severe impulsivity. Nature 468: 1061-1066. DOI: 10.1038/nature09629.
NIAAA


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26268 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365