Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.033.370 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 289 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jeśli Benedykt XVI uważa, że naukowy opis antropogenezy jest do pogodzenia z doktryną Kościoła katolickiego, to powinien uznać, że częściowe "odłączenie się" w gatunku ludzkim seksualności od płodności urzeczywistniło określony plan Boga.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Genetyka
Naukowcy wyhodowali wybitnie bystre myszy (19-08-2015)

W laboratorium Uniwersytetu Leeds wyhodowano myszy o ponadprzeciętnych zdolnościach poznawczych. Zwierzęta szybko się uczą i mają doskonałą pamięć, ale są nadmiernie skłonne do ryzyka.

Brytyjscy badacze z Uniwersytetu Leeds (W. Brytania) znaleźli sposób na podwyższenie ilorazu inteligencji u myszy. Naukowcy za pomocą modyfikacji genetycznej zahamowali u gryzoni aktywność enzymu o nazwie fosfodiesteraza 4B (PDE4B) i zauważyli, że zwierzęta zaczęły nadspodziewanie dobrze radzić sobie z różnymi zadaniami angażującymi funkcje poznawcze.

Błyskotliwe myszy na przykład lepiej niż inne osobniki zapamiętywały nowo poznanych pobratymców i szybciej uczyły się, gdzie znajduje się bezpieczna przystań w labiryncie wodnym Morrisa. Jest to rodzaj basenu wypełnionego wodą, w którym gryzonie muszą odnaleźć określoną platformę i zapamiętać jej położenie. Zmodyfikowane genetycznie zwierzęta błyskawicznie lokalizowały podest i konsekwentnie kierowały się w jego stronę w trakcie dalszych eksperymentów.

Niestety bystre gryzonie okazały się też mniej lękliwe i bardziej skłonne do podejmowania ryzyka. Podczas gdy zwykłe myszy chowały się w ciemnych zakamarkach, genetycznie udoskonalone zwierzęta chętnie wychodziły na otwartą przestrzeń i nie straszny był im nawet zapach kociego moczu.

Niemniej jednak ze względu na to, że enzym PDE4B występuje także u ludzi, naukowcy mają nadzieję, że wyniki niniejszego badania pomogą w opracowaniu nowych metod terapii zaburzeń psychicznych (np. zespołu lęku pourazowego lub schizofrenii) i schorzeń związanych z procesem starzenia się (np. demencji starczej lub choroby Alzheimera).

"Obecnie nie ma skutecznej metody leczenia zaburzeń poznawczych, więc jestem niezmiernie podekscytowany, że udało nam się zidentyfikować fosfodiesterazę 4B jako czynnik mogący przyczynić się do stworzenia nowych terapii" - mówi koordynator przedsięwzięcia dr Steve Clapcote.

"W przyszłości medycyna wykorzystująca potencjał PDE4B może poprawić jakość życia osobom cierpiącym na zaburzenia neuropoznawcze i lękowe" - dodaje dr Alexander McGirr z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, współautor badania.

Rezultaty eksperymentu opublikowano w czasopiśmie "Neuropsychopharmacology". (PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26234 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365