Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.039.059 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 654 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wprawdzie nie istnieje zatem wiedza pewna na temat świata, ale też najwyraźniej człowiek wiedzy takiej nie potrzebuje. Dobrze potwierdzone hipotezy wystarczają do działania.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2012, Wrzesień (8)

Biologia
Wyższa skuteczność zapłodnień in vitro (30-09-2012)
Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu dokonali odkrycia, które może doprowadzić do zwiększenia skuteczności zapłodnienia in vitro, które polega na pozaustrojowym połączeniu komórki jajowej z plemnikiem. W 2009 r. w Europie dokonano około 500 tys. zabiegów in vitro. Niestety zabieg taki nie zawsze kończy się powodzeniem, a wiele osób musi długo czekać, zanim można będzie podjąć kolejną próbę. Jest jednak nadzieja, że ten stan rzeczy ulegnie zmianie, dzięki szwedzkiemu zespołowi badawczemu, który odkrył, że konkretny związek chemiczny może pobudzać dojrzewanie młodych komórek jajowych. Przyspieszenie tego procesu może oznaczać większe szanse na powodzenie zapłodnienia ..(jeszcze 3172)»

Różności
Paliwo w 'Marii' będzie bezpieczniejsze (27-09-2012)
W badawczym reaktorze jądrowym "Maria" w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku (NCBJ) rozpoczął się proces przechodzenia na paliwo niskowzbogacone. Konwersja dokonywana pod okiem specjalistów amerykańskich jest elementem międzynarodowego programu zmierzającego do ograniczenia zagrożeń terrorystycznych. Po wieloletnich przygotowaniach w polskim badawczym reaktorze jądrowym "Maria" rozpoczęto proces konwersji paliwa. Dotychczasowe paliwo zawierające 36% uranu 235 będzie stopniowo zamieniane na niskowzbogacone paliwo zawierające poniżej 20% tego izotopu. W poniedziałek ..(jeszcze 4857)»

Astronomia
Czerwony olbrzym połknął planetę (24-09-2012)
Międzynarodowy zespół astronomów znalazł dowody na to, że jedna z planet została wchłonięta przez starzejącą się gwiazdę swojego układu. Zespół naukowców pracujących pod kierunkiem Uniwersytetu Stanowego Pensylwania wykazał, że planeta została wchłonięta przez czerwonego olbrzyma, tj. gwiazdę w schyłkowej fazie ewolucji. Opisane w czasopiśmie Astrophysical Journal Letters badanie było współfinansowane ze środków projektu PLANES ("Poznawanie ewolucji układów planetarnych"), który otrzymał grant programu Marie Curie Action w wysokości 100 tys. euro w ramach siódmego programu ..(jeszcze 3773)»

Ludzie nauki
Prof. Agnieszka Zalewska wybrana Przewodniczącą Rady CERN (21-09-2012)
20 września Rada CERN wybrała prof. Agnieszkę Zalewską na swoją 21. przewodniczącą. Kadencja, która rozpocznie się 1 stycznia 2013, potrwa rok z możliwością dwukrotnego odnowienia. Prof. Agnieszka Zalewska przejmie przewodnictwo Rady CERN od Michela Spiro, który zakończy swoją trzyletnią prezydencję z końcem grudnia. "Czuję się szczególnie zaszczycony mogąc przewodniczyć Radzie CERN w okresie który przyniósł pierwsze doniosłe wyniki z LHC," powiedział profesor Spiro. "Ale to dopiero początek. Dlatego gorąco dziękując kierownictwu CERNu i całemu personelowi ..(jeszcze 1651)»

Różności
Mitochondria w służbie piękna – wkrótce dzięki nowym kosmetykom (20-09-2012)
Ruszają prace nad nową generacją kosmetyków, wykorzystującą wyniki badań podstawowych przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN nad centrami energetycznymi komórek - mitochondriami. Na zdjęciu: Mitochondria (na czerwono) w keratynocytach (komórkach naskórkowych pochodzenia ektodermalnego) ludzkiej skóry. Kolorem niebieskim oznaczono jądra komórkowe. (Źródło: Instytut Nenckiego)1 ..(jeszcze 5250)»

Zdrowie
Szczepienie przeciw grypie dobre dla ciężarnych (16-09-2012)
WikimediaCiężarne są grupą szczególnie narażoną na niebezpieczeństwa związane z grypą; ryzyko to dodatkowo się zwiększa, jeśli ciąży towarzyszą pewne charakterystyczne dla tego stanu patologie, jak cukrzyca ciężarnych chociażby; zagrożenia pogłębiają się też np. w przypadku ciąż mnogich. Grypa u ciężarnej - poza potencjalnymi konsekwencjami dla samej kobiety - wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń rozwoju płodowego i niekorzystnych wydarzeń położniczych, np. przedwczesnego porodu. Wprowadzenie szczepień przeciw grypie okazało się przełomem - dało wyjątkową, skuteczną ..(jeszcze 4191)»

Zdrowie
Późne macierzyństwo nie szkodzi zdrowiu dziecka (13-09-2012)
Chociaż wcześniej uważano, że późne zakładanie rodziny może zwiększać zagrożenie problemami zdrowotnymi wśród dorastających dzieci, wyniki nowych badań pokazują, że to raczej wykształcenie matki i liczba lat, jaką przeżywa po porodzie, wpływają na zdrowie jej dorosłych dzieci, niż jej wiek, w momencie rozwiązania ciąży. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Demography, zespół niemieckich naukowców poddaje w wątpliwość pogląd, że dzieci z matek rodzących w późniejszym okresie życia są w wieku dorosłym słabszego zdrowia z powodu następstw fizjologicznych, ..(jeszcze 2404)»

Ekologia
Inwazyjne szopy pracze (01-09-2012)
sxc.huNic dziwnego w tym, że wiele osób uważa, iż szop pracz wygląda uroczo i byłby doskonałym puchatym przyjacielem, jednak w rzeczywistości ci mali mięsożercy niewiele mają wspólnego z misiem przytulanką. Są łakome i trudno nad nimi zapanować, dostosowują się do nowych siedlisk i są w stanie w nich przetrwać - a wraz z zasiedlaniem nowych obszarów roznoszą choroby zakaźne. Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców, opublikowane w czasopiśmie European Journal of Wildlife Research, opisują szczegółowo, jak ich ekspansja w Europie, zwłaszcza ..(jeszcze 3893)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26281 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365