Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.566.801 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 342 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) nie można wyprowadzić wniosków na temat świata danego empirycznie z tezy o istnieniu Boga i na odwrót.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2013, Lipiec (5)

Biotechnologia
Krok ku biosztucznej wątrobie: W IBIB PAN opracowano mikroreaktor do hodowli hepatocytów (31-07-2013)
Komórki wątrobowe są bardzo wrażliwe, dlatego trudno je hodować poza organizmem. Naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pokazują jednak, że dzięki odpowiedniej konstrukcji mikroreaktora taka hodowla jest możliwa. Zaprezentowany demonstrator można potencjalnie wykorzystać do prób budowy biosztucznej wątroby. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/ibib130731b_fot01s.jpg" alt="W przepływowym mikroreaktorze biochemicznym, zbudowanym w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej ..(jeszcze 7769)»

Różności
NCBiR wprowadza nowy sposób finansowania innowacyjności (29-07-2013)
Jak rozpisać przetarg na usługę, technologię lub zakup sprzętu, które jeszcze nie istnieją? Taki problem pętał instytucje publiczne, które zobowiązane są do przestrzegania Prawa Zamówień Publicznych. Naprzeciw temu wychodzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które ogłosiło pierwszy w Polsce nabór potrzeb badań naukowych i prac rozwojowych, które zostaną przeprowadzone w trybie zamówień przedkomercyjnych. To nowy tryb zamówień, polegający na pozyskaniu innowacyjnych, niedostępnych wcześniej na rynku produktów i usług. Na realizację pilotażowego przedsięwzięcia Centrum przygotowało 50 mln zł. ..(jeszcze 4326)»

Chemia
To milikelwiny napędzają parowanie kropel (25-07-2013)
Parowanie jest tak powszechne, że wydaje się doskonale poznanym zjawiskiem. Pozory jednak mylą. Niedawno odkryto nowy, nieprzewidywany wcześniej mechanizm parowania. Zrealizowane w Instytucie Chemii Fizycznej PAN i Instytucie Fizyki PAN eksperymenty i symulacje nie tylko potwierdzają jego istnienie, ale wskazują, że pełni on główną rolę w procesie parowania w nanoskali. Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski ..(jeszcze 5651)»

Biologia
Biedronia broń biologiczna (22-07-2013)
Hordy azjatyckich imigrantów zalewają Europę i obie Ameryki. Mnożą się na potęgę. Nie tylko przejmują zasoby życiowe autochtonów, ale też nie mają oporów przed stosowaniem względem nich brutalnej przemocy fizycznej. Pierwotnie celowo sprowadzani przez prywatne firmy jako tania siła robocza całkowicie wymknęli się spod kontroli. Co więcej - niemieccy naukowcy właśnie wykazali, że dysponują niezwykle groźną bronią biologiczną. Teoria spiskowa? Tym razem nie. Zagrożenie jest całkiem realne. A chodzi o biedronki. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/harmonia_axyridis01.jpg" ..(jeszcze 4386)»

Różności
Lepsze nauczanie dociekliwych umysłów (17-07-2013)
Uczenie się oparte na dociekaniu to metoda edukacyjna ukierunkowana na analizowanie zagadnień, scenariuszy i problemów. Jest postrzegana przez wielu jako pozytywna alternatywa dla tradycyjnych form nauczania, które polegają na zapamiętywaniu informacji przez uczniów. Celem finansowanego ze środków unijnych projektu FIBONACCI (Propagowanie na dużą skalę opartego na dociekaniu nauczania matematyki i innych przedmiotów ścisłych) było wsparcie upowszechniania tej metody nauczania w całej Unii Europejskiej w sposób odpowiadający krajowym i lokalnym warunkom. ..(jeszcze 3324)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365