Zespół polskich naukowców odkrył, zbadał i opisał skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie ćwierć miliarda lat. To otwarcie nowych drzwi w nauce - mówią autorzy odkrycia.
"Ono pokazuje nowy kierunek badań, który umożliwi nam dowiedzenie się czegoś więcej, niż pokazuje sama morfologia kości. Wnikamy do środka do materii organicznej, budującej kiedyś te organizmy. To na pewno krok milowy. Otwieramy drzwi, co za nimi - jeszcze do końca nie wiemy" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach dr Andrzej Boczarowski z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
..(jeszcze 6111)»
Bez jednego z genów kluczowych w funkcjonowaniu komórek, nie powstałyby złożone organizmy wielokomórkowe - informują naukowcy na łamach Journal of Biological Chemistry.
Jeden z genów, który umożliwił ewolucję organizmów złożonych ponad miliard lat temu, został zidentyfikowany przez naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.
Gen znajduje się we wszystkich organizmach wyższych, w tym w roślinach i zwierzętach. Koduje on dużą grupę enzymów zwaną kinazami białkowymi. Umożliwiają one komórkom powiększanie się oraz przekazywanie ..(jeszcze 1376)»
Chemicy-teoretycy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryli, jak zsyntetyzować pierwszy trwały związek kryptonu. Okazuje się, że egzotyczna substancja może powstawać w warunkach ekstremalnie dużych ciśnień, a jej wytworzenie nie wykracza poza możliwości współczesnych laboratoriów.
Kryształy kryptonitu, materiału śmiertelnie groźnego dla Supermana i jego rasy, miały jakoby powstać we wnętrzu planety Krypton, a więc najprawdopodobniej w warunkach bardzo dużych ciśnień. Protoplasta nazwy, prawdziwy krypton, to pierwiastek o liczbie atomowej 36, gaz szlachetny uważany za niezdolny do formowania trwałych związków chemicznych. Jednak w publikacji w czasopiśmie ..(jeszcze 5692)»