Polska została wyróżniona jako "New Holiday Destination of the Year 2018" przez China Travel Agency. Statuetką w tej kategorii nasz kraj został uhonorowany jako jedyny z Europy.
W trakcie dorocznej gali wręczenia nagród organizowanej przez renomowany magazyn turystyczny China Travel Agent, Polska została wyróżniona jako "New Holiday Destination of the Year 2018".
- Cieszy nas kolejna nagroda z rynku chińskiego. Potwierdza ona coraz większe zainteresowanie naszym krajem przez turystów z Państwa Środka. Widać to także w danych statystycznych. ..(jeszcze 996)»
Niemieccy naukowcy dowiedli, że nawet 95 proc. zaśmiecającego oceany plastiku pochodzi z zaledwie 10 wielkich rzek i jest efektem niewłaściwego zarządzania plastikowymi odpadami w ich dorzeczach.
Każdego roku do mórz i oceanów trafiają miliony ton plastikowych śmieci. Większe i mniejsze (tzw. mikroplastik) jego cząsteczki stanowią ogromne zagrożenie dla morskich ekosystemów. Ale całkowite konsekwencje zanieczyszczenia wód plastikiem są nieprzewidywalne, ostrzegają naukowcy.
"Pewne jest jedno: tak dalej być nie może. Nie jesteśmy w stanie oczyścić oceanów z już zalegających w nich plastikowych śmieci, musimy więc podjąć środki zaradcze ..(jeszcze 3938)»
Powstał Parlamentarny Zespół ds. Trójmorza. Jego celem jest wspieranie projektów Kancelarii Prezydenta RP oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotyczących integracji państw Europy Środkowej.
Trójmorze to przede wszystkim inicjatywa gospodarcza, mająca lepiej połączyć 12 państw położonych w pobliżu mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Nie będzie tworzyć struktur alternatywnych wobec już istniejących w Europie. Ma usprawnić wymianę handlową między krajami regionu. Jej celem jest doprowadzenie do takiego samego poziomu wzajemnych powiązań między państwami naszego regionu, jaki już lata temu osiągnęły kraje Zachodu. Od wielu dekad infrastruktura rozwija ..(jeszcze 4478)»
Lider w produkcji kotłów, firma Rafako, zaprezentowała swój pierwszy całkowicie elektryczny autobus: Rafako E-Bus, który jest opisywany jako pierwszy polski zeroemisyjny autobus z baterią pod podwoziem. Jest on samodzielną, całkowicie polską konstrukcją opartą na silniku Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL.
Projekt autobusu Rafako zaprezentowano podczas konferencji klimatycznej COP24. Ma być dostępny w wersjach z dwiema pojemnościami baterii:
- 61 kWh w wariancie przeznaczonym do miasta (LTO)
- 144 kWh w opcji projektowanej z myślą o kursach podmiejskich oraz przewozach uczniów.
Zasięgi ..(jeszcze 3434)»
Największym emitentem CO2 w Europie są Niemcy. W ilości emisji cieplarnianej Polskę wyprzedzają nie tylko Wielka Brytania czy Włochy, ale i zielona, bo oparta na atomie Francja. Polski wkład w emisję globalną jest poniżej 1%, więc nawet gdybyśmy zgodnie z życzeniem tych, którzy chcą przejąć polskie złoża, zarżnęli calutki nasz przemysł węglowy - świat nawet by tego nie zauważył. My byśmy to oczywiście zauważyli, gdyż w efekcie powstałyby w Polsce nowe obszary biedy.
Wbrew szumnej retoryce unijnej o redukcji emisji CO2 ogólny trend w całej Unii jest całkowicie przeciwny. W 2015 na 27 krajów UE aż <a href="http://energetyka.wnp.pl/w-ue-wzrosla-emisja-co2-niemcy-najwiekszym-emitentem,272796_1_0_0.html" ..(jeszcze 5187)»
Netflix wypuścił zwiastun niemal dwugodzinnego filmu Leonarda diCaprio o Stachu z Warty: "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski"
Stanisław Szukalski to nasz największy zapomniany twórca XX wieku. Wyjątkowy przez to, że zafascynowany Słowiańszczyzną. Jest paradoksem, że artysta, którego myślą przewodnią było przywrócenie sztuce polskości, który pisał, że oddał Polsce "każdą minutę myśli oraz całą twórczą energię", jest przywracany pamięci polskiej dzięki gwiazdom Hollywood, że nie ma w obecnej kulturze polskiej widocznych inspiracji Szukalskim, podczas kiedy inspiruje się nim czołowy amerykański zespół rockowy Tool.
Szukalski ..(jeszcze 2773)»
Przekształcenie dwutlenku węgla, wychwyconego z bloków energetycznych, w syntetyczny gaz ziemny do napędzania samochodów (SNG) to cel pilotażowej instalacji uruchomionej przez TAURON w elektrowni w Łaziskach.
Jej celem jest przekształcenie dwutlenku węgla, wychwyconego z bloków energetycznych, w syntetyczny gaz ziemny (SNG). Metan powstaje w wyniku reakcji CO2 z wodorem pochodzącym z elektrolizy wody. Proces ten może być zasilany nadwyżką taniej energii wytworzonej np. ze źródeł odnawialnych w tzw. dolinach obciążeń (przy zmniejszonym zapotrzebowaniu, np. nocą). Technologia jest więc nie tylko perspektywicznym rozwiązaniem dla wykorzystania CO2, ale również ..(jeszcze 3460)»
W sytuacji, gdy media tradycyjne i społecznościowe zalewane są migawkami burd ulicznych we Francji oraz w Brukseli, Aleksander Bondariew i Magdalena Kawalec-Segond przedstawiają znacznie głębszy kontekst ruchu "żółtych kamizelek".
Kto wychodzi na ulicę w żółtej kamizelce? Samodzielni drobni przedsiębiorcy, ich rodziny, emeryci, którym władza od dwóch lat dobiera się do kieszeni, ludzie wolnych zawodów, matki. Na protestach jest mnóstwo kobiet w średnim wieku, a to z socjologicznego punktu widzenia coś nowego. A także młodzież, ale nie ta studencka, tylko pracująca i coraz bardziej masowo bezrobotna, choć wykształcona. Widzieliśmy na ulicach mieszkańców ..(jeszcze 4987)»
W piątek podczas wizyty w Pradze, premier Węgier Viktor Orban był pytany m.in. o stanowisko Węgier ws. konfliktu na linii Kijów-Moskwa, w związku z pogorszeniem sytuacji w wyniku incydentu kerczeńskiego.
- Stanowisko Węgier jest jasne, jesteśmy proukraińskim rządem, więc stoimy po stronie Ukrainy. Na Węgrzech jest proukraiński rząd, podczas gdy na Ukrainie jest antywęgierski rząd. Mimo tego, nie zmieniliśmy naszego stanowiska i będziemy stać po stronie Ukrainy w tym konflikcie.
Spór między Kijowem i Budapesztem wybuchł po przyjęciu prawa oświatowego, które określiło ukraiński jako język systemu edukacyjnego Ukrainy. We wrześniu tego ..(jeszcze 1196)»
Legnicka straż miejska pomaga kierowcom uruchamiać samochody, gdy padł w nich akumulator. Strażnicy mają już na koncie około tysiąca takich interwencji.
Fot. UM Legnica
Legniccy strażnicy od sześciu lat prowadzą akcję "Akumulator", skierowaną do kierowców, którym pojazd odmówił posłuszeństwa. Takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza zimą. Niskie temperatury powodują spadek wydajności akumulatorów, a nie zawsze mamy sprzęt do jego uruchomienia.
Funkcjonariusze straży miejskiej wyposażeni są w tzw. urządzenie rozruchowe, ..(jeszcze 566)»
Niemiecka stacja Deutsche Welle z Berlina zamieściła bardzo ciekawą rozmowę z niemieckim historykiem, drem Karlem Heizem Roth, pracownikiem Fundacji Historii Społecznej XX wieku (SfS) w Bremie, autorem publikacji na temat historii nazizmu i niemieckiej polityki okupacyjnej. W 2017 roku ukazała się jego książka poświęcona reparacjom dla Grecji. Dla DW mówi on przede wszystkim o kwestii reparacji dla Polski. Co ciekawe, jak wskazuje Roth, Grecja domaga się od Niemiec większych odszkodowań niż wyniosły jej realne straty, podczas kiedy Polska mówi o mniejszych kwotach niż może. Według Rotha reparacje dla Polski są nie tylko realne, nie tylko możliwe do udźwignięcia przez Niemcy, ..(jeszcze 5782)»