Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.250.023 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 682 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Człowiek naprawdę posiada tylko to, co jest w nim.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Diariusze mnichów rzucają światło na prognozy klimatu (22-01-2011)

Zespół naukowców, którego prace są finansowane ze środków unijnych, wykorzystał diariusze mnichów i inne historyczne archiwa, aby potwierdzić trafność komputerowych symulacji klimatycznych. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience, powinny pomóc naukowcom w przygotowywaniu precyzyjniejszych szacunków dotyczących zmian klimatu, zwłaszcza na szczeblu regionalnym i lokalnym.

Źródłem unijnego wsparcia były dwa projekty: CIRCE (Badania zmian klimatu i ich oddziaływania - środowisko śródziemnomorskie) i ACQWA (Ocena zmian klimatu i ich oddziaływania na ilość i jakość wody).

W toku badań naukowcy wykorzystali 3 modele klimatyczne do symulowania zmian klimatu w ciągu ostatnich 500 lat. Następnie porównali wyniki modeli klimatycznych ze źródłami historycznymi, takimi jak archiwa stacji meteorologicznych, rejestry plonów i diariusze mnichów. Dane historyczne okazały się zgodne z wynikami symulacji.

Naukowców szczególnie interesowało oddziaływanie czynników zewnętrznych wobec systemu klimatycznego - takich jak aktywność wulkaniczna, zmiany w temperaturze Słońca oraz wzrost emisji gazów cieplarnianych spowodowany działalnością człowieka - na pogodę, zarówno w płaszczyźnie sezonowości, jak i regionalności.

Jak podkreślają, "to regionalne i sezonowe objawy zmian klimatu determinują wpływ ocieplenia z powodu gazów cieplarnianych na ekosystemy i społeczności".

Tak jak uznano wpływ emisji gazów cieplarnianych na klimat Europy w XX w., to z drugiej strony niektórzy naukowcy zasugerowali, iż wpływ czynników zewnętrznych we wcześniejszych stuleciach był "bez znaczenia".

Tymczasem wyniki badań wskazują, że czynniki zewnętrzne miały ogromny wpływ w ciągu ostatnich pięciuset lat na pogodę w Europie. To sugeruje, że nasze obecne emisje gazów cieplarnianych prawdopodobnie odegrają znaczącą rolę w kształtowaniu klimatu europejskiego w przyszłości.

"Nasze prace pokazują, że wpływy zewnętrzne na pogodę są istotne i nawet niewielkie zmiany czynników spoza systemu klimatycznego mają znaczący wpływ" - wyjaśnia naczelna autorka artykułu, profesor Gabi Hegerl z Wydziału Nauki o Ziemi Uniwersytetu w Edynburgu, Wlk. Brytanii. "To znaczące odkrycia, ponieważ obserwujemy wpływ tych czynników na szczeblu regionalnym".

W skali krótkoterminowej szczególnie wyraźny wpływ na klimat wywierają wulkany. Okresy letnie następujące po erupcji są zwykle znacznie chłodniejsze od normy, a zimy cieplejsze. Jednakże nie wydają się one wywierać większego wpływu na temperatury wiosną i jesienią.

Wpływ czynników zewnętrznych na klimat zaznacza się szczególnie zimą i wiosną, bowiem wówczas odpowiadają one szacunkowo za 75% obserwowanych od końca XVII w. zimowych ociepleń. "Ocieplanie się zim jest w dużej mierze związane z wprowadzaniem gazów cieplarnianych" - zauważają naukowcy.

Jak podsumowują: "Wykorzystaliśmy rekonstrukcje sezonowych temperatur lądowych w Europie oraz symulacje przygotowane za pomocą trzech modeli klimatycznych, aby wykazać, że wpływy zewnętrzne na klimat - takie jak stężenia stratosferycznych aerozoli wulkanicznych czy gazów cieplarnianych, inne wpływy antropogeniczne i prawdopodobnie zmiany w całkowitym natężeniu promieniowania słonecznego - wywierały dostrzegalny wpływ na temperatury w Europie na przestrzeni ostatnich pięciuset lat."

Obok naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, udział w badaniach wzięli badacze z Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen, Niemcy, Universidad Complutense Madrid w Hiszpanii oraz z Uniwersytetu w Bernie, Szwajcaria.

Projekt CIRCE jest finansowany na kwotę 10 mln EUR z tematu "Zrównoważony rozwój, zmiany globalne i ekosystemy" Szóstego Programu Ramowego (6PR). Przedsięwzięcie rozpoczęte w 2007 r., które ma się zakończyć w tym roku, zgromadziło naukowców z ponad 60 organizacji z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Pięcioletni projekt ACQWA, który rozpoczął się w 2008 r., otrzymał 6,5 mln EUR z tematu "Środowisko" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Łącznie 35 partnerów pochodzi z Europy i Ameryki Południowej.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Hegerl, G., et al. (2011) Influence of human and natural forcing on European seasonal temperatures. Nature Geoscience (w druku), publikacja internetowa z dnia 16 stycznia. DOI: 10.1038/NGEO1057.


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26282 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365