Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.415.233 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 217 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Naukowcy rozwiązują zagadkę rycyny (20-12-2011)

W toku nowych badań zespół austriackich naukowców zidentyfikował wreszcie białko, które kontroluje sposób, w jaki zabija rycyna - śmiertelna trucizna roślinna i broń biologiczna. Dzięki wykorzystaniu biologii komórek macierzystych w połączeniu z nowoczesnymi metodami przesiewowymi zespół był w stanie dotrzeć do sedna działania trucizny.

Rycyna, jedna z najbardziej zjadliwych trucizn na bazie roślinnej na świecie, często trafia na pierwsze strony gazet ze względu na kojarzenie jej z terroryzmem. Odnotowano, że zarówno Al-Kaida, jak i siły zbrojne USA w czasie I wojny światowej, testowały potencjał rycyny jako chemicznego środka bojowego.

Chociaż wystarczy zaledwie niewielka ilość trucizny, aby spowodować zgon w ciągu dwóch do trzech dni od momentu przedostania się do krwioobiegu i choć do tej pory nie odkryto antidotum, tę śmiercionośną truciznę można bez trudu kupić na lokalnych rynkach, gdyż pozyskiwana jest z na pozór nieszkodliwych ziaren rącznika pospolitego.

W tym miejscu do akcji wkracza zespół austriacki z Instytutu Biotechnologii Molekularnej (IMBA) Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu. Naukowcy zidentyfikowali molekułę białka zwaną Gpr107, która ma zasadnicze znaczenie dla śmiercionośnego oddziaływania rycyny. Innymi słowy komórki pozbawione Gpr107 są odporne na truciznę.

Ulrich Elling, jeden z naukowców zaangażowanych w badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Cell Stem Cell, powiedział: "Wyniki naszych badań sugerują, że możliwe będzie teraz opracowanie swoistego antidotum w postaci niewielkiej molekuły blokującej białko Gpr107."

Dzięki temu, że nowa technologia umożliwia przeprowadzenie badań przesiewowych całego genomu ssaków pod kątem mutacji, naukowcy mogą teraz odkryć w ciągu kilku tygodni to, nad czym badacze głowili się przez całe dekady.

Zazwyczaj metody przesiewowe koncentrują się na wyszukiwaniu pojedynczej mutacji poprzez badanie skutków usunięcia pojedynczego genu, co nie zawsze jest skuteczne.

Josef Penninger wskazuje, że nowa technika może okazać się rewolucyjna w biomedycynie.

"Udało nam się połączyć genetykę drożdży, które mają pojedynczy zestaw chromosomów, umożliwiający natychmiastową mutację genów, z biologią komórek macierzystych. Od dziesiątek lat naukowcy poszukują systemu sprawdzającego się u ssaków, który umożliwiłby jednoczesną rekonstrukcję milionów mutacji genów. Rozwiązaliśmy zagadkę, a nawet złamaliśmy paradygmat w biologii - udało nam się wytworzyć stabilne komórki macierzyste myszy o pojedynczym zestawie chromosomów i opracować nowe narzędzia do ich wykorzystania, aby szybko sprawdzić praktycznie wszystkie geny jednocześnie pod kątem konkretnej funkcji. Możliwe zastosowania tego odkrycia są nieskończone. Począwszy od podstawowych kwestii, takich jak, które geny są niezbędne dla prawidłowej pracy komórek mięśnia sercowego, po konkretne zastosowania, takie jak nasze, dotyczące toksyczności rycyny."

Wkład w badania wnieśli naukowcy z Kanady, Niemiec i USA.

© Unia Europejska 2005 - 2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Elling, U., et al. (2011) Forward and Reverse Genetics through Derivation, of Haploid Mouse Embryonic Stem Cells. Cell Stem Cell. DOI: 10.1016/j.stem.2011.10.012


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26222 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365