Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.167.710 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Biochemiczna sygnatura może posłużyć do przewidywania postępu Alzheimera (29-01-2012)

sc.huNaukowcy z Finlandii odkryli, że biochemiczna sygnatura może potencjalnie posłużyć do przewidywania postępu choroby Alzheimera. Badania zostały dofinansowane z projektu PREDICTAD (Od danych pacjenta po zindywidualizowaną opiekę zdrowotną w chorobie Alzheimera), który otrzymał niemal 2,9 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR). Wyniki sugerują, że zaburzenie neurologiczne, o którym mowa, jest poprzedzane sygnaturą molekularną wskazującą na niedotlenienie narządów i tkanek oraz na upregulację szlaku pentozofosforanowego. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry mogą pomóc w opracowaniu metod wczesnego wykrywania choroby.

Naukowcy, pracujący pod kierunkiem profesora Mateja Oresica z Centrum Badań Technicznych VTT, twierdzą, że można poddać próbkę serum prostemu testowi biochemicznemu miesiące a nawet lata przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby Alzheimera, aby przeanalizować ten wskaźnik. Tego typu test w kontekście medycznym pomaga lekarzom w neurokognitywnej analizie i może również służyć do identyfikacji pacjentów o podwyższonym ryzyku zapadnięcia na tę chorobę, którzy potrzebują dalszej, kompleksowej obserwacji.

Systemy opieki zdrowotnej krajów zachodnich podejmują wiele działań, aby pokonać chorobę Alzheimera, która stanowi coraz większy problem dla milionów pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę. Eksperci twierdzą, że rok rocznie pojawia się coraz więcej nowych przypadków wraz ze starzeniem się populacji.

Należy zauważyć, że choroba Alzheimera rozwija się stopniowo, wraz ze stadium przedklinicznym, które może rozciągać się na wiele dekad. Eksperci twierdzą, że stadium poprzedzające demencję, nazywane również "łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych" (MCI) charakteryzuje się subtelnymi objawami, które mogą potencjalnie wpłynąć na złożone zajęcia dnia codziennego. Uważa się, że MCI stanowi fazę przejściową miedzy normalnym starzeniem się a chorobą Alzheimera. Zdaniem naukowców, istnieje wyższe zagrożenie zapadnięciem na chorobę Alzheimera w przypadku obecności MCI. Niemniej ten heterogeniczny stan ma wiele następstw, w tym powrót normalnych funkcji poznawczych.

Analiza zmian i procesów molekularnych definiujących pacjentów z MCI zagrożonych zapadnięciem na chorobę Alzheimera znajdowała się pośród priorytetów badawczych. Naukowcy wykorzystali metabolomikę, wysokowydajną metodę wykrywania małych metabolitów, aby wygenerować profile metabolitów serum powiązanych z postępem choroby Alzheimera. Zidentyfikowali, u których pacjentów ze stwierdzonym MCI, jako punktem odniesienia, rozwinęła się choroba Alzheimera. Określili również z maksymalną dokładnością sygnaturę molekularną, która umożliwia identyfikację takich pacjentów w początkowej fazie.

Chociaż obecnie nie ma terapii profilaktycznej chroniącej przed chorobą Alzheimera, wczesne wykrycie ma istotne znaczenie zarówno dla opóźnienia jej początku - dzięki leczeniu farmakologicznemu i/lub zmianom w trybie życia pacjenta - jak i dla oceny skuteczności potencjalnych czynników terapeutycznych w chorobie Alzheimera.

Referencje dokumentu: Oresic, M., et al., 'Metabolome in progression to Alzheimer's disease', Translational Psychiatry, 2011. Publikacja internetowa z dnia 13 grudnia. DOI: 10.1038/tp.2011.55

Źródło: Cordis, UE


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365