Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.554.815 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Drugą część życia człowieka mądrego absorbuje uwalnianie się od głupot, przesądów i mylnych opinii nabytych w części pierwszej.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Facebook uzależnia bardziej kobiety (06-04-2012)

By PsycharaFacebook zmienił sposób, w jaki się komunikujemy. Korzystamy z tego portalu społecznościowego, aby kontaktować się z przyjaciółmi i rodziną, grać i czerpać informacje o bieżących wydarzeniach. Ale ile czasu spędzamy codziennie na Facebooku? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Szwecji wskazują, że użytkownicy spędzają codziennie średnio 75 minut na portalu Facebook, w tym kobiety około 81 minut, a mężczyźni 64 minuty. Dane pokazują również, że słabiej wykształcone grupy o niskich dochodach, których członkowie spędzają więcej czasu na Facebooku są mniej szczęśliwi i zadowoleni ze swojego życia.

W toku badań kierowanych przez Uniwersytet w Gothenburgu zidentyfikowano istotne powiązanie w przypadku kobiet między czasem spędzanym na Facebooku a dobrym samopoczuciem. Nie odnotowano go w przypadku mężczyzn.

Analizie poddano ponad 1.000 badanych, co zdaniem naukowców było największym jak dotąd badaniem Facebooka. Dane sugerują, że Facebook uzależnia, bowiem 85% badanych twierdzi, że portal ten stał się częścią ich codziennego życia. Niemal 50% ankietowanych osób stwierdziła, że pozostawanie na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i aktualnościami nie byłoby tak łatwe, gdyby nie Facebook. Około 25% utrzymywało, że czuliby się niekomfortowo, gdyby nie logowali się systematycznie do portalu Facebook.

"Badania informują nas, że Facebook jest wykorzystywany jako narzędzie do powiększania grona przyjaciół i autopromocji, gdzie użytkownicy prezentują swoje atuty" - czytamy w raporcie z badań. "Tutaj pojawia się także zagrożenie. Kiedy użytkownicy Facebooka porównają własne życie z na pozór bardziej udanymi karierami i szczęśliwszymi relacjami innych, to może im się ono wydać mniej udane."

Średnia liczba logowań do portalu Facebook dziennie wynosi 6,1, a 70% osób loguje się po uruchomieniu komputera. Ponad dwie trzecie badanych młodych osób spędza czas wolny na Facebooku, a 38% respondentów ujawnia negatywne informacje w swoich aktualizacjach statusu. Ponad 50% badanych korzysta z Facebooka do rozpowszechniania informacji.

"Przyzwyczajenie do Facebooka może stać się nieświadomym nawykiem" - zauważa Leif Denti, doktorant z Uniwersytetu w Gothenburgu i kierownik badań. "Większość respondentów loguje się przy każdym uruchomieniu przeglądarki internetowej. To może przerodzić się nawet w uzależnienie."

33% badanych mężczyzn i 20% kobiet poinformowało, że prowokuje innych na Facebooku. Około 20% ankietowanych przyznało, że wykorzystuje Facebooka do przechwalania się.

"Facebook to narzędzie społeczne wyraźnie wykorzystywane do zarządzania relacjami z przyjaciółmi i rodziną" - twierdzi Denti. "Niemniej użytkownicy nie opiszą byle czego - większa część udostępnianych treści ma coś wspólnego z ważnymi i pozytywnymi wydarzeniami, wiążącymi się z dobrym samopoczuciem. Jedynie 38% użytkowników pisze o negatywnych emocjach i zdarzeniach."

Pełna treść raportu. Źródło: CORDIS. Ilustracja: psychara.deviantart.com

Facebook uzależnia, ale wydaje się to być raczej pozytywny narkotyk, który poprawia nastrój oraz promuje przede wszystkim pozytywne informacje. W pewnym sensie jest to dobry filtr na ten strumień informacji, który generuje profesjonalne dziennikarstwo, skupione głównie na tragicznych i sensacyjnych wiadomościach. MA

Zob. też: Comments are Like Crack - What's Your #SocialMedia Drug of Choice?


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26226 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365