Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.026.671 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Marzę o tym, aby świat był bez religii, oparty na rozumie i respekcie dla ludzkich wartości.''
Nowinki i ciekawostki naukowe
Fizyka
Laboratorium CERN przybliża mechanizm tworzenia chmur (16-05-2014)

W artykule opublikowanym dzisiaj w czasopiśmie Science, eksperyment CLOUD w CERN dowodzi, że opary emitowane przez drzewa i utleniane w atmosferze odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia chmur, a co za tym idzie wpływają na ochładzanie planety. Te same aerozole nadają lasom oglądanym z daleka niebieskawe zabarwienie. Eksperyment CLOUD dowiódł, że utlenione opary pochodzenia roślinnego łącząc się z kwasem siarkowym tworzą zarodki kondensacji kropel w chmurach. Wynik jest istotnym rozszerzeniem poprzedniej obserwacji CLOUD, która wykluczyła pierwotne przypuszczenie jakoby kwas siarkowy stanowił samoistny czynnik formacji chmur.

"To bardzo ważny wynik," powiedział szef eksperymentu CLOUD Jasper Kirkby, "jako że identyfikuje kluczowy czynnik odpowiedzialny za tworzenie nowych aerozoli w dużych obszarach atmosfery - a wpływ samych aerozoli na proces tworzenia chmur został uznany przez Międzyrządowy Panel do Spraw Zmian Klimatu za źródło największej niepewności obecnych przewidywań."

Kropelki chmur tworzą się na cząsteczkach aerozoli które mogą powstawać bezpośrednio, na przykład mgła rozpylona nad morzem, lub też tworzyć się w procesie tzw. zarodkowania (nukleacji), w którym obecne w atmosferze opary łączą się tworząc nowe cząstki mogące stanowić zarodki kondensacji. Przypuszcza się, że około połowa chmur tworzy się poprzez ten drugi mechanizm, ale sam proces zarodkowania jest jak dotąd słabo poznany.

Komora Eksperymenty CLOUD zapewnia o wiele czystsze warunki niż to było osiągalne w poprzednich eksperymentach, pozwalając na badanie procesu enukleacji w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Eksperyment posiada wiele unikalnych cech, jak choćby możliwość kontrolowania "promieniowania kosmicznego" którego źródłem jest CERN'owski akcelerator PS, usuwania jonów za pomocą silnego pola elektrycznego, kontroli sztucznego "nasłonecznienia", a także bardzo stabilne warunki działania przy dowolnej temperaturze.

Eksperyment wykazał również, że jonizacja produkowana przez promieniowanie kosmiczne w wyższych partiach atmosfery znacznie przyspieszają enukleację w sytuacji, kiedy stężenie kwasu siarkowego i utlenionych oparów pochodzenia roślinnego jest stosunkowo niewielkie. Publikacja eksperymentu CLOUD zawiera również modelowanie sezonowych zmian stężenia aerozoli w atmosferze wynikające z większej emisji w okresie letnim przez drzewa na północnej półkuli.

Podsumowując, najnowszy wynik eksperymentu CLOUD w CERN dowodzi że kwas siarkowy istotnie odgrywa rolę w procesie formowania chmur ale niezbędnie potrzebuje pomocy ze strony drzew.

Eksperyment CLOUD (Cosmics Leaving Outdoor Droplets) w CERN stanowi współpracę 19 instytutów specjalizujących się w różnych dziedzinach nauki, od fizyki cząstek elementarnych po nauki o atmosferze, które połączyły się w celu badania zjawiska tworzenia się chmur w atmosferze, a w szczególności badania roli jaką w tym procesie pełni promieniowanie jonizujące przy użyciu wiązki z akceleratora PS.

Źródło: CERN, tłum. Paweł Brückman de Renstrom. Ilustracja: freedigitalphotos.net


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26234 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365