Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.551.707 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 245 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Modlić się: Prosić, aby prawa rządzące wszechświatem zostały anulowane w interesie jednego wnioskodawcy, który na to jawnie nie zasługuje.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
W kierunku 'unii energetycznej': 'Musimy wypełnić lukę między badaniami a przemysłem' (23-07-2014)

Technologia będzie mieć istotną rolę do odegrania w zabezpieczaniu niezależności energetycznej UE. Zdaniem Dominique'a Ristoriego z Dyrekcji Generalnej ds. Energii technologie osiągają obecnie dojrzałość do prawdziwej rewolucji energetycznej, jednak nadal pozostaje luka do wypełnienia między badaniami naukowymi a przemysłem. Dyrektor generalny omówił to zagadnienie szczegółowo w kontekście wysiłków podejmowanych przez UE na rzecz transformacji w "unię energetyczną" przy okazji briefingu w European Policy Centre (EPC) w Brukseli.

Energia znajduje się w samym centrum zainteresowań geopolitycznych UE, zwłaszcza teraz w cieniu kryzysu na Ukrainie. Nasze uzależnienie energetyczne i jego koszty są niezaprzeczalne, jak wyjaśnia dyrektor generalny: importujemy 53% całej zużywanej energii, której koszty wynosi ponad 1 mld EUR dziennie. Importujemy 88% naszej ropy naftowej i 66% gazu ziemnego. Sześć państw członkowskich UE jest całkowicie uzależnionych od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Tymczasem trzy państwa członkowskie - Estonia, Łotwa i Litwa - polegają na jednym operatorze zewnętrznym, który zarządza ich sieciami elektroenergetycznymi i bilansuje je.

W ramach działań zmierzających do rozwiązania tego problemu, Komisja Europejska opublikowała pod koniec maja Europejską strategię bezpieczeństwa energetycznego. Rozwój technologii energetycznych do jeden ze średnio- i długofalowych celów strategii. Dokument przedstawia zamiar Komisji "umieszczenia bezpieczeństwa energetycznego w głównym nurcie realizacji priorytetów programu Horyzont 2020". Pośród innych aspektów związanych z badaniami naukowymi znalazło się utworzenie europejskiej sieci naukowo-technologicznej ds. wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych i promowanie rozwoju technologii energii ze źródeł odnawialnych w ramach multilateralnych i bilateralnych negocjacji.

Przemawiając do zebranych na briefingu w EPC, dyrektor generalny Ristori zauważył, że w programie "Horyzont 2020" na energetykę przeznaczono co najmniej 6 mld EUR. Jednak mimo iż programy unijne, takie jak "Horyzont 2020", będą dla nas istotnym wsparciem we wdrażaniu strategii, to zdaniem Ristoriego większość nakładów finansowych powinna pochodzić z sektora prywatnego: "Zwrot z inwestycji w projekty energetyczne jest dobry - lepszy niż w innych sektorach, takich jak transport. Sektor prywatny powinien być dominującym źródłem finansowania".

Jeżeli chodzi o przekształcanie w "unię energetyczną", dyrektor generalny podkreślił, że technologia jest ku temu wystarczająco dojrzała. Wskazał jednak na lukę między badaniami naukowymi a przemysłem, która wymaga wypełnienia.

Zdaniem Ristoriego w ciągu kolejnych trzech-czterech lat zostaną spełnione warunki do wyprodukowania skrzynki energetycznej, która zapewni każdemu odbiorcy pełną kontrolę nad zużyciem energii. Jak zauważył: "Technologia jest wystarczająco dojrzała. Nie ma przeszkód, by przejść szybko do tego etapu i postawić 3-4 miliony 'inteligentnych domów' w ciągu kolejnych lat". W podsumowaniu Ristori stwierdził jednak, że to będzie wymagało podniesienia wydajności produkcyjnej naszego przemysłu i zbudowania pomostu między sektorem badań naukowych a przemysłem.

Więcej informacji: ec.europa.eu/energy

Źródło: CORDIS, UE

Komentarz racjonalista.pl: Kiedy oficjele UE mówią o bezpieczeństwie energetycznym Wspólnoty nie biorą pod uwagę zasobów surowcowych jakimi dysponują niektórzy jej członkowie; nie mówią też o wspólnych solidarnych zakupach gazu spoza UE, ponieważ nie pozwoliłoby to silniejszym krajom powiększać swoją przewagę nad słabszymi - mówią za to o dalszym rozwoju zielonych technologii, które dotąd były głównym powodem zewnętrznego uzależnienia surowcowego UE. Tylko zjednoczenie słabszych i małych krajów Unii daje szansę na przeforsowanie solidarności energetycznej Unii a tym samym uratowanie jej ekonomicznego sensu.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26226 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365