Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.166.513 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jeśli nie starczy nam sił, aby milczeć, możemy mówić tylko o sobie.
« Wprowadzenie  
Wprowadzenie: Fanatyzm
Autor tekstu:

"Nie uniknąłem wściekłości rozpętanego wichru. Uderzył we mnie, wstrząsnął mną całym; jadowite zęby zawiści poraniły mnie okrutnie, mimo to przecie nie zostawiłem rozpoczętego dzieła. Bo teraz dopiero eksperiencja odkryła mi istotę prawdy wszystkim mędrcom wiadomą, a mianowicie, że tylko mierność od zawiści na tym świecie jest bezpieczna". (Boccaccio) Czasami trzeba wiele cierpliwości i odwagi aby znieść ciosy, które sypią się ze wszystkich stron. Początkowo mnie to irytowało, ale z czasem człowiek się przyzwyczaja i zaczyna się dobrze bawić, bo nic tak nie buduje, jak niepohamowana złość u przeciwników, jak zdrowy objaw skretynienia w obozie przeciwnym (obozem przeciwnym nie są ludzie wierzący, lecz fanatycy). Odczucia mam przy tym podobne jak inny niedowiarek, imieniem Tadeusz Żeleński, pseud. Boy: "Co dzień lub co drugi dzień otrzymuję paczkę obelg, porcję nienawiści wyzianą przez ludzi skupionych pod sztandarem miłości bliźniego. Przywykłem do tego jak do rannego masażu".

W Klerokratii piszemy o wszystkich religiach, tak wiec skupia się przeciwko nam całe bagno fanatyzmu z każdej z nich i czasami zdaje mi się, że między fanatykami dwóch najbardziej sprzecznych ze sobą religii jest niepomiernie mniej różnic niż podobieństw. Fanatycy ekumenicznie niwelują sprzeczności międzyreligijne. Ale to chyba dobrze, jeśli w obliczu krytyki przeciwnik otwiera usta jedynie po to, aby wyrzucić z nich stek przekleństw… I to nieprawda, że wśród katolików najwięcej jest fanatyków. Prawda, jest banda Rydzyka, z którą miałem już do czynienia. Tym niemniej ja sądzę, że jest inaczej. Zapalczywość sekt bywa znacznie większa. Choć katolicy powinni być najbardziej mi przeciwni, gdyż to oni najczęściej są w centrum naszego zainteresowania, jednak najwięcej fanatyków pisze z sekt. Niestety większość z nich się nie przedstawia, więc tylko poszlaki na to wskazują. Jako ciekawostkę podam, że najbardziej zapalili się wyznawcy Sai Baby, po tym jak ukazał się u nas artykuł o nim. Ileż się oni napisali… Sai prawi komunały o miłości, a oni jak wściekłe psy (najbardziej bawią mnie listy z pogróżkami: 'jeszcze się doigrasz, frajerze', etc.). Ale pamiętajcie buce jedne, że wasza głupota tylko mnie umacnia. Zniszczymy fanatyzm albo go wyizolujemy, tak że pozostanie już tylko mądra niewiara i mądra wiara, czyli dwie równoprawne postawy.

Znamienitym jest to, że fanatyzm to przede wszystkim choroba młodości. Wśród młodych najwięcej zdobywa sobie wyznawców, gdyż to w młodości właśnie idealizm najlepiej jednoczy się z głupotą.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Wprowadzenie: Obraza uczuć religijnych
Wprowadzenie: Tradycja

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (2)..   


« Wprowadzenie   (Publikacja: 14-05-2002 Ostatnia zmiana: 09-12-2002)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 952  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 5  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Oceanix. Koreańczycy chcą zbudować pierwsze pływające miasto
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 10 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365