Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.598.319 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Doprawdy, nie imponują mi zbytnio ludzie, którzy oświadczają: "Spójrzcie na mnie! Jestem tak wspaniałym tworem, że wszechświat musiał mieć jakiś cel". Nie, wspaniałość tych ludzi wcale mnie nie olśniewa.
 Ludzie, cytaty » Voltaire

Religijne oszczerstwa i racjonalna apologia Wolter [5]
Autor tekstu:

Będę wdzięczny, jeśli mogłoby się pojawić na Państwa witrynie kilka słów sprostowania, przeciwko opinii p. Budzyńskiego, który zechciał uczynić Woltera prymitywnym antysemitą i piewcą ustroju niewolniczego. Mogę i ja sam to sprostować, gdyż nasza witryna nosi imię Woltera, jeśli nie u Państwa to na łamach prasy
Z uszanowaniem,
Mariusz Agnosiewicz

6 lutego 2002, po tygodniu, otrzymałem odpowiedź:

Szanowny Panie,
Dziękuję za nadesłane uwagi nt. Woltera, którym nie sposób odmówić dużej dozy słuszności. Do tematu zapewne w przyszłości powrócimy na łamach "NIGDY WIĘCEJ" (ta część naszej witryny zawiera tylko teksty publikowane uprzednio na łamach pisma "NIGDY WIĘCEJ"). Nasze pismo odzwierciedla rozmaitość światopoglądową ruchu antyrasistowskiego.
Jednocześnie pragnę zachęcić Państwa do rozważenia sensowności utrzymywania na swojej stronie odnośnika do Wyd. Toporzeł, nawiązującego do ideologii faszystowskiej grupy Zadruga.
Z pozdrowieniami
Rafał Pankowski
Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" — "NEVER AGAIN" Association

Zobaczymy czy zapowiedzi te zostaną zrealizowane, gdyż mam obawy, że było to jedynie „zbycie", ale tak czy inaczej mam nadzieję, że jednak zostanie to sprostowane, chcę mieć taką nadzieję...

Wolter rasistą według Wprost

„Wolter napisał po prostu: biały człowiek tak się różni od Murzyna, jak Murzyn od małpy, a małpa od ostrygi." — czytamy w jednym z tekstów tygodnika Wprost. Wprawdzie już żaden przytyk i kłamstwo na temat tego luminarza Oświecenia nie jest w stanie mnie zdziwić po tym jak Budzyński, określił Woltera „antysemitą w najordynarniejszym wydaniu", jednak zdziwiło mnie, że redakcja Wprost tę bzdurę — którą autorka wyjęła z kontekstu, nawet bez ujęcia jej w cytat — podchwyciła i wyodrębniła pod wizerunkiem Woltera. Gratuluję! Zobacz cały tekst.

Wolter szkodził Polsce

"Wolter nie jest żadnym autorytetem — ten człowiek za pieniądze Katarzyny II szkodził Polsce! "

Zobacz odpowiedź...

*

Tak duża czara nienawiści i kłamstw na jego głowę pośmiertnie wylana nie jest bez znaczenia. Przeciwnie: wartość jego podnosi! Per analogiam stają przed nami te słowa Nietzschego: „Czytając Nowy Testament, nie sposób nie czuć sympatii, dla wszystkiego co w nim maltretowane — nie mówiąc już o "mądrości świata", którą bezczelny pędziwiatr daremnie próbuje pohańbić „głupim kazaniem"… Nawet faryzeusze i uczeni w Piśmie mają korzyść z takich przeciwników: musieli być coś warci, aby ich tak nieprzyzwoicie nienawidzono.


1 2 3 4 5 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Poglądy Woltera
Czy Wolter szkodził Polsce?

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (4)..   


« Voltaire   (Publikacja: 17-05-2002 Ostatnia zmiana: 26-03-2006)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 952  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 5  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Oceanix. Koreańczycy chcą zbudować pierwsze pływające miasto
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 141 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365