Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.933.130 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 275 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Przedziwne, że ludzie gotowi są sprzedać nie temu, kto najwięcej daje, tylko temu kto najwięcej obiecuje."
 Religie i sekty » Satanizm

Satanizm
Autor tekstu:

PENTAGRAM — znak magiczny używany w starożytności i średniowieczu jako symbol tajemnicy, powodzenia, wszechświata, zdrowia, jak również i tajnych stowarzyszeń; miał on zastosowanie i w magii, jako ochrona przeciwko złym siłom (Encyklopedia Guntenberga)

Pisać o satanizmie to przede wszystkim rozwiewać mity. Problem satanizmu jest dosyć złożony. „Rasowi" sataniści utrzymują, że wandale niszczący nagrobki czy mordujący ofiarne zwierzęta bądź nawet ludzi to nie prawdziwi sataniści, gdyż satanizm w istocie jest jedynie filozofią. Czy jest to prawda? Tylko częściowa. W istocie filozofia satanistyczna jaka wyłania się nam z Biblii satanistycznej Szandora LaVeya (ściągnij — 100 kB) jest generalnie wzniosła i wartościowa. Niestety niektóre przesłania i sformułowania mogą budzić poważne zastrzeżenia z uwagi na wielość możliwych interpretacji, otwierających drogę prymitywnym praktykom ciemnej rzeszy młodziaków spod sztandaru Szatana (choć np. taki ustęp: "Niech będą błogosławieni prowokujący śmierć, albowiem długie będą ich dni na świecie…", jest jednoznacznie negatywny). Największą hańbą satanizmu jest według mnie magia i obrzędy. To powoduje, że satanizm nie może być uznawany za czystą filozofię życiową, lecz za filozofię religijną (choć określenie satanistów ideowych przez ojca Jacka Gałuszka z Dominikańskiego Centrum Informacji o NRR i Sektach: "prąd pseudofilozoficzny", jest niesłuszne). Poważnym zarzutem przeciw satanizmowi jest z cała pewnością to, iż wśród jego wyznawców niewielu ogranicza się do samej filozofii. Wśród satanistów jest tyleż samo bęcwałów co gdzie indziej i to brzemię musi przyjąć na siebie cały ruch satanistyczny. Jeśli mówi się, że pseudosatanizm jest czymś odrębnym i niezależnym od satanizmu, to należałoby taką samą uwagę odnieść i do chrześcijaństwa — generalnie większość Kościołów i sekt wypaczyła przesłanie biblijne, więc należy uznać, że to tylko ich wina, a chrześcijaństwo pozostaje czyste w swej istocie. Według mnie nie jest to prawidłowe rozumowanie. Problem polega na tym, że zarówno chrześcijaństwo jak i satanizm to idee niestosowalne w odniesieniu do mas. Mogą natomiast się sprawdzać w przypadku jednostek. Cóż z tego, że LaVey stworzył wartościowy system filozoficzny, skoro ci, którzy chcą uznawać się za satanistów tylko w niewielkiej części radzą sobie z ich zrozumieniem?


 Podobna tematyka na: Istota satanizmu
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Stereotyp satanisty a rzeczywistość
Współczesny satanizm

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (27)..   


« Satanizm   (Publikacja: 25-07-2002 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 952  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 5  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Oceanix. Koreańczycy chcą zbudować pierwsze pływające miasto
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1443 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365