Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.676.010 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 703 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Znajdujesz to, czego szukasz, umyka ci to, co zaniedbujesz."
« Ludzie, cytaty  
Znani o religii i Kościele [5]
Autor tekstu: oprac. M. Agnosiewicz

Mark Twain Nota biograficzna

Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.

***

Urban Jerzy

Papież nie jest dla mnie żadnym autorytetem, to człowiek, który odgrywa fatalną rolę, obskurancką, usiłując zawracać świat współczesny w kierunku dawno przebrzmiałym, zarówno formą, jak i poglądem. To człowiek, który nie rozumie współczesnego świata, a jego doktryna społeczna, która tak bliska jest sercu lewicy, jest tylko zespołem pobożnych życzeń. Dla mnie jest rzeczą przygnębiającą, że ten autor pustosłowia jest uznawany za autorytet moralny, co nie wynika z tego, o czym on mówi, lecz z kompleksu Polaków, że oto jeden Polak zrobił tak wspaniałą karierę i dlatego jest naszym idolem.

Angora, nr 50/2000

***

Wacyk Antoni

Religia sługi bożego, ta koncepcja, która poniża godność ludzką i wtrąca człowieka w absolutne poddaństwo wyimaginowanej sile nadprzyrodzonej zwanej bogiem, którego „wyroki są niezbadane"- ta koncepcja miała pewne zrozumienie, a nawet poparcie dla ziemskiego faktu niewolenia człowieka przez człowieka. Zadruga zwalcza katolicyzm ze względów zasadniczych, doktrynalnych, jako udokumentowane jego doktryną i praktyką skażenie humanizmu.

Na pohybel katolictwu

***

Edward O. Wilson

Proponuję modyfikację naukowego humanizmu poprzez uznanie, że umysłowe procesy wierzeń religijnych są zaprogramowanymi predyspozycjami, których samowystarczalne elementy składowe zostały wbudowane w neurologiczny aparat mózgu przez ewolucję genetyczną, trwającą w ciągu tysięcy pokoleń.

"O naturze ludzkiej" PIW, Warszawa 1988, str. 246

***

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) Nota biograficzna

Religii nie ma (...) ginie jeszcze sztuka i filozofia i to ginie w nas. To są banały od których rzygać się zachciewa. Ale trzeba zrozumieć tych, którzy w obrębie odpowiadających im istotności i zjawisk musza przeżyć swoje życie. To nie jest chwilami ani łatwe, ani zabawne.

***

Wincenty Witos

Ostrzeżenie ludu przed klerem (1922):

Musicie baczyć, aby nie wyzyskiwali waszej wiary ci, co Boga i Ojczyznę mają wciąż na ustach, ale sam fałsz i obłudę w duszy, co dla swoich prywatnych celów gotowi są nadużyć kościoła i ambony.

Do biskupa Henryka Przeździeckiego po krwawej rozprawie policji z chłopami (1932):

Coraz więcej ludzi stawia biskupom zarzut oportunizmu i uległości, a nawet wygodnictwa i tchórzostwa. niższe duchowieństwo swoim samolubstwem a nierzadko ździerstwem daje się niesłychanie we znaki i tak zewsząd nękanej ludności...

O biskupach:

Stykając się z ludźmi, którzy popełnili zbrodnie i mają ręce splamione krwią niewinnych legalizują te zbrodnie.

***

Frank Zappa Nota biograficzna

Moja najlepsza rada dla każdego, kto chce wychować szczęśliwe, zdrowe na umyśle dziecko: trzymajcie ją czy też jego jak najdalej od kościoła. [...] Jeśli tylko zbliżycie się z dzieckiem do jakiegoś kościoła, popadniecie w tarapaty.
[...] budować całą tę desperacką socjologię na pomyśle, że istnieje Facet w Chmurach, który ma Wielką Księgę, który wie, czy jesteście źli czy dobrzy, i którego to obchodzi — budować to wszystko na tym, ludzie, to przecież myślenie godne szympansa.
Jeśli o mnie chodzi, to każdy, kto odczuwa potrzebę przynależenia do jakiejś religii, ma do tego prawo. Popieram to. Jednak byłbym wdzięczny, gdyby ludzie ci okazali więcej szacunku tym, którzy nie podzielają ich poglądów, religijnego entuzjazmu i wiary w nekroegzystencję.
Zastanówcie się przez chwilę nad regułami chrześcijaństwa. Dobra, co to było, co zjadł Adam, a czego nie powinien był zjeść?. To nie było zwykłe jabłko — to był owoc z Drzewa Wiadomości Dobrego i Złego.
Podtekst? „Jak będziesz chciał być za mądry, to ci tak wpierdolę, że się nie pozbierasz" — mówi Pan. Bóg jest najmądrzejszy i nie życzy sobie żadnej konkurencji.
Czyż nie jest to wobec tego religia w najwyższym stopniu antyintelektualistyczna?

"Takiego mnie nie znacie"

***

Wiesława Ziółkowska (UP)

— Która z partii jest waszym głównym przeciwnikiem?
— Wszystkie partie klerykalne. My nie walczymy z Kościołem. Wśród nas jest bardzo wielu wierzących. Jednak chcemy przestrzegać starej zasady; co boskie — Bogu, co cesarskie — cesarzowi. Jeżeli do władzy dojdą AWS czy ROP, to istnieje niebezpieczeństwo, że czekać nas będzie państwo wyznaniowe.
— Którymi politykami chrześcijańskiej prawicy straszyłaby pani swoich wyborców?
— Wiceszefami AWS: Marianem Piłką, Kazimierzem Kaperą, a także byłymi posłami: Janem Łopuszańskim, Stefanem Niesiołowskim, Markiem Jurkiem. Myślę też, że w ogóle nie jest skłonny do kompromisu Marian Krzaklewski. To człowiek, który się zacietrzewia i zapala. Ci wszyscy ludzie nie potrafią dyskutować językiem argumentów, nie dopuszczają faktu, że ludzie mają prawo się różnić. Dla nich demokracja polega na tym, że tylko oni mają rację. Myślę, że na tym tle wyróżniają się jedynie bracia Kaczyńscy, z którymi można podjąć jakąś rozmowę.
— Jeżeli ci politycy są żarliwymi katolikami, to nie powinni być tacy, jak pani mówi.
— Część z nich jest fanatykami, a część robi to na pokaz.
— Czy jest pani przeciwniczką konkordatu?
— Po przyjęciu ustaw okołokonkordatowych moja partia zapewne głosować będzie za przyjęciem konkordatu. Osobiście jeszcze się waham, gdyż uważam, że nie jest on Polsce potrzebny. Państwo zobowiązuje się do nieingerowania w sprawy Kościoła na zasadzie wzajemności, a Kościół mimo deklaracji, tak jak zawsze w historii, wykazuje chęć wtrącania się w sprawy państwa. Ponieważ na prezydencie i SLD ciąży komunistyczne pochodzenie, to żeby ustrzec się przed zarzutami o komunistyczne praktyki, ulegają Kościołowi nawet bez konkordatu w bardzo wielu sprawach. W konsekwencji państwo staje się słabsze od Kościoła.
— Którego z hierarchów Kościoła obawia się pani najbardziej ?
— Obawiam się Radia Maryja. Zwłaszcza ojca Rydzyka. Przypuszczam, że podczas wyborów jego audycje nie będą przyczyniały się do uspokojenia wyborczych nastrojów, że będą mówić językiem jątrzenia i nienawiści.

Angora, nr 35, 31 sierpnia 1997

***

Tadeusz Żeleński-Boy Nota biograficzna

Kler, który, uporawszy się z 'heretykami' położył w dawnej Polsce rękę na wszystkim, przyczynił się do pogrążenia narodu w owej straszliwej ciemnocie, w jakiej tkwiliśmy przez cały wiek siedemnasty i trzy czwarte ośmnastego, wówczas gdy inne narody spełniały największą pracę myśli.
Dziewice konsystorskie


1 2 3 4 5 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Złote myśli Racjonalisty
Jezus przyjdzie w glanach... Myśli niepokorne

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (16)..   


« Ludzie, cytaty   (Publikacja: 28-07-2002 Ostatnia zmiana: 24-08-2004)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1556 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365