Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.176.102 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 173 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Słyszę czasami, że Polska ma do zaoferowania Zachodowi jakieś wartości moralne. Osobiście, jako mieszkaniec Zachodu, nie skorzystam. Jako przybysz z owej Polski czuję się trochę zażenowany. Na Zachodzie jest nie tylko więcej żywności i więcej dobrych towarów technicznych, więcej jest również miłości bliźniego."
 Felietony i eseje » Felietony, bieżące komentarze

Sacro-dulszczyzna
Autor tekstu:

Na Zachodzie powiało nową schizmą-Kościół Anglikański zagrożony jest rozłamem z powodu...jednego geja który kilka lat swojego kapłańskiego życia spędził w homo związku i nikomu to — niczym w przypadku żyjącego w tych skłonnościach sPaetza — nie przeszkadzało… do czasu, aż wiedza o jego „inności" stała się nie tyle publiczna — ta jako taka była w obydwu przypadkach znana od dawna — co oficjalna.

Proszę Państwa, proszę mi pokazać choć jeden przykład takiego zagrożenia spoistości instytucji Krk! Czy ktoś słyszał o schizmie z powodu s-Paetza, któremu nikt na drodze jego kapłańskiej posługi nigdy niczego nie zarzucił i pewnie dotrwałby na swoim świątobliwym stanowisku do święceń kardynalskich, a kto wie, może nawet do pomyślnego konklawe, gdyby nie kilku niedyskretnych, szczekających kundelków w sutannach, nie umiejących zrozumieć, że „jeśli o czymś — o kimś — się w Kościele nie mówi(szczeka) to tego czegoś — kogoś nie ma"? Ale szkopuł jest w czym innym — w oficjalności, największym zagrożeniu świętej i apostolskiej spoistości Krk, największej Pani Dulskiej wszechczasów!

Nieoficjalnie Kościoły stoją ludźmi kochającymi swego bliźniego inaczej — zawsze według zasady: "miłuj bliźniego, nie spadnij z niego" — i wszystko jest w porządku. Z chwilą, gdy ukryta aberracja zostaje wyartykułowana publicznie, zaczyna żyć życiem oficjalnym (czytaj: odartym z obłudy, hipokryzji, omerty i zakłamania), wtedy kontestacja nabiera wszystkich cech świętego oburzenia, a wiadomo że czym jak czym, ale świętością Kościoły stały, stoją i basta... Czy stać będą — trudno powiedzieć. Jeśli przyjmiemy optymistyczny wariant ich rozwoju, gdy „wszyscy dla wszystkich we wszystkim" przestaną być kamieniami o-fic-jal-nej obrazy to i okazji do świętego oburzenia nie będzie, a wtedy biada, gdy upadną te ostatnie powody i podpory ich świętości…

Więc cała nadzieja w hierarchii — ujawniajcie jak najszybciej i nie wszyscy na raz, po kolei, swoje „preferencje" a na długie stulecia zapewnicie swoim Kościołom życie w nieustannej świętości… oburzenia. Słaba to pociecha, ale zawsze „lepszy rydz niż nic"… Bo nurt przymykania oczu na oficjalne i nieoficjalne zakłamanie, fałsz, obłudę, zgniliznę i moralny nihilizm jak na razie jest nurtem głównym, obowiązującym i od milleniów wypełnia koryto Kościołów po brzegi… Chyba dlatego ci, którzy kurczowo się koryta uchwycili długoletnią wprawą i rutyną posiedli mistrzowskie umiejętności w żeglowaniu po tych ściekach i w dodatku wmówili pijącym je masom, że jest to jedyna godna, sprawiedliwa, słuszna i zbawienna „woda życia". Ludzie z natury mogą się do wszystkiego przyzwyczaić według przysłowia, że „człowiek nie świnia, wszystko zje", inaczej powiedzenie, iż „kłamstwo dostatecznie często i długo powtarzane staje się prawdą" nie miałoby sensu a przecież powiedzenia te wyimkiem z „przysłów będących mądrością narodów"...Szkoda, że jak dotychczas nie stać było narodów na dorobienie się innych mądrości, wywiedzionych z górnych półek poznania dobra w odmienności od zła jako doświadczalnego tworzywa „chleba przysłów naszych codziennych"…


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Samiec Kaczyński i jego harem
Święte cła w bezbożnej Unii

 Dodaj komentarz do strony..   


« Felietony, bieżące komentarze   (Publikacja: 20-08-2003 Ostatnia zmiana: 06-09-2003)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Leon Bod Bielski
Działacz polityczny; felietonista Racjonalisty.

 Liczba tekstów na portalu: 31  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Kaczoryzacja demokracji - felieton antysatyryczny
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 2626 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365