Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
153.454.902 wizyty
Ponad 1061 autorów napisało dla nas 7297 tekstów. Zajęłyby one 28797 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Co z Brexitem?
będzie drugie referendum
będzie początkiem końca UE
zyska na nim Wielka Brytania
ostatecznie wzmocni UE
dużo hałasu o nic
  

Oddano 2485 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jedna z najsmutniejszych lekcji płynących z historii ludzkości brzmi: Jeśli oszukiwano nas przez wystarczająco długi czas, to mamy tendencję do odrzucania jakichkolwiek dowodów na występowanie tego oszustwa. Nie jesteśmy zainteresowani odnalezieniem prawdy. Oszustwo nas pochłonęło. Po prostu zbyt bolesne byłoby przyznanie się nawet przed samym sobą, że zostaliśmy oszukani."
 Felietony i eseje » Felietony, bieżące komentarze

Sacro-dulszczyzna
Autor tekstu:

Na Zachodzie powiało nową schizmą-Kościół Anglikański zagrożony jest rozłamem z powodu...jednego geja który kilka lat swojego kapłańskiego życia spędził w homo związku i nikomu to — niczym w przypadku żyjącego w tych skłonnościach sPaetza — nie przeszkadzało… do czasu, aż wiedza o jego „inności" stała się nie tyle publiczna — ta jako taka była w obydwu przypadkach znana od dawna — co oficjalna.

Proszę Państwa, proszę mi pokazać choć jeden przykład takiego zagrożenia spoistości instytucji Krk! Czy ktoś słyszał o schizmie z powodu s-Paetza, któremu nikt na drodze jego kapłańskiej posługi nigdy niczego nie zarzucił i pewnie dotrwałby na swoim świątobliwym stanowisku do święceń kardynalskich, a kto wie, może nawet do pomyślnego konklawe, gdyby nie kilku niedyskretnych, szczekających kundelków w sutannach, nie umiejących zrozumieć, że „jeśli o czymś — o kimś — się w Kościele nie mówi(szczeka) to tego czegoś — kogoś nie ma"? Ale szkopuł jest w czym innym — w oficjalności, największym zagrożeniu świętej i apostolskiej spoistości Krk, największej Pani Dulskiej wszechczasów!

Nieoficjalnie Kościoły stoją ludźmi kochającymi swego bliźniego inaczej — zawsze według zasady: "miłuj bliźniego, nie spadnij z niego" — i wszystko jest w porządku. Z chwilą, gdy ukryta aberracja zostaje wyartykułowana publicznie, zaczyna żyć życiem oficjalnym (czytaj: odartym z obłudy, hipokryzji, omerty i zakłamania), wtedy kontestacja nabiera wszystkich cech świętego oburzenia, a wiadomo że czym jak czym, ale świętością Kościoły stały, stoją i basta... Czy stać będą — trudno powiedzieć. Jeśli przyjmiemy optymistyczny wariant ich rozwoju, gdy „wszyscy dla wszystkich we wszystkim" przestaną być kamieniami o-fic-jal-nej obrazy to i okazji do świętego oburzenia nie będzie, a wtedy biada, gdy upadną te ostatnie powody i podpory ich świętości…

Więc cała nadzieja w hierarchii — ujawniajcie jak najszybciej i nie wszyscy na raz, po kolei, swoje „preferencje" a na długie stulecia zapewnicie swoim Kościołom życie w nieustannej świętości… oburzenia. Słaba to pociecha, ale zawsze „lepszy rydz niż nic"… Bo nurt przymykania oczu na oficjalne i nieoficjalne zakłamanie, fałsz, obłudę, zgniliznę i moralny nihilizm jak na razie jest nurtem głównym, obowiązującym i od milleniów wypełnia koryto Kościołów po brzegi… Chyba dlatego ci, którzy kurczowo się koryta uchwycili długoletnią wprawą i rutyną posiedli mistrzowskie umiejętności w żeglowaniu po tych ściekach i w dodatku wmówili pijącym je masom, że jest to jedyna godna, sprawiedliwa, słuszna i zbawienna „woda życia". Ludzie z natury mogą się do wszystkiego przyzwyczaić według przysłowia, że „człowiek nie świnia, wszystko zje", inaczej powiedzenie, iż „kłamstwo dostatecznie często i długo powtarzane staje się prawdą" nie miałoby sensu a przecież powiedzenia te wyimkiem z „przysłów będących mądrością narodów"...Szkoda, że jak dotychczas nie stać było narodów na dorobienie się innych mądrości, wywiedzionych z górnych półek poznania dobra w odmienności od zła jako doświadczalnego tworzywa „chleba przysłów naszych codziennych"…


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Samiec Kaczyński i jego harem
Święte cła w bezbożnej Unii

 Dodaj komentarz do strony..   


« Felietony, bieżące komentarze   (Publikacja: 20-08-2003 Ostatnia zmiana: 06-09-2003)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Leon Bod Bielski
Działacz polityczny; felietonista Racjonalisty.

 Liczba tekstów na portalu: 31  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Kaczoryzacja demokracji - felieton antysatyryczny
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 2626 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365