Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
129.780.278 wizyt
Ponad 1046 autorów napisało dla nas 7158 tekstów. Zajęłyby one 28146 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Rok 2016
rok jak co rok
był dobry dla mnie
był dobry dla kraju
był dobry dla świata
był zły dla mnie
był zły dla kraju
był zły dla świata
  

Oddano 774 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno – piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby."
 Nauka » Pseudonauka, paranauka

Homeopatia zabija
Autor tekstu:

Tłumaczenie: Krzysztof Achinger

[Uwaga: Ten tekst może niektórych zmartwić. Z pewnością zasmucił mnie. Jeżeli pediatryczne historie medyczne bez pozytywnego zakończenia łatwo cię zasmucają, możesz przestać to czytać. Sam tytuł może być wszystkim, co potrzebujesz wiedzieć].

 

Homeopatia to antynaukowe wierzenie, że bardzo rozcieńczony w wodzie medykament może leczyć rozmaite dolegliwości. Jest to prawdopodobnie najbardziej niedorzeczna z wszystkich medycyn „alternatywnych”, bo zwyczajnie nie może działać, nie działa i, testowana wielokrotnie, udowodniła swoją nieskuteczność .

A ci, którzy pytają: „co w tym złego?”, mogą skierować swoje pytanie do Thomasa Sama i jego żony Manju Sam, których 9-miesięczna córka zmarła, ponieważ wierzyli w homeopatię .

Mała Gloria Thomas, zmarła na skutek komplikacji związanych z egzemą. Egzema jest łatwo uleczalną przypadłością skórną (leczenie nie prowadzi do wyleczenia, ale radzi sobie z objawami), jednakże leczenie dziewczynki zostało zaniechane przez rodziców, którzy odrzucili porady lekarzy na rzecz leczenia homeopatycznego. Stan dziewczynki pogorszył się, a jej skórę pokryły wysypki i otwarte pęknięcia. Przez owe pęknięcia do jej malutkiego ciała dostały się drobnoustroje, z którymi nie była w stanie walczyć. Miała objawy niedożywienia, bo wszystkie substancje odżywcze zużywała na walkę z infekcją, zamiast na rozwój i inne, normalne funkcje ciała niemowlęcia. Była ciągle chora i obolała, ale jej rodzice uparli się na homeopatię. Kiedy doszło do infekcji oka, rodzice wreszcie zabrali ją do szpitala, niestety było już za późno: infekcja wywołała u małej Glorii Thomas sepsę.

Thomas i Manju Sam zostali uznani przez australijski sąd winnymi nieumyślnego spowodowania śmierci . Jako rodzic, nie potrafię sobie nawet wyobrazić, przez jaki ból teraz przechodzą, katusze i emocjonalny horror. Ale wyjaśnijmy sobie: ich wiara w oczywiście błędną antynaukową medyczną praktykę zabiła ich dziecko. Homeopatia nie działa, ale ponieważ wychowali się w środowisku, które popiera wiarę w homeopatię, zaufali jej. Użyli jej, odrzucając prawdziwą, opartą na nauce medycynę. A ich córka poniosła bolesne konsekwencje.

Bardzo bolesne konsekwencje. Relacje pediatrów, którzy zbyt późno próbowali pomóc Glorii Thomas są po prostu wstrząsające.

Za każdym razem, kiedy słyszę o czymś takim – o dziecku umierającym przez „alternatywną” medycynę, lub o kłamstwach i dezinformacji szerzonej przez ruchy sprzeciwiające się szczepieniom, lub o jakichś innych wierzeniach, które nijak nie mają się do rzeczywistości – umiera również jakaś cząstka mnie. Trzymałem na rękach swoją córkę tuż po tym, jak się urodziła i zrobiłbym wszystko, by ją chronić, włączając w to ochronę przed ludźmi, którzy tak stanowczo walczą z rzeczywistością.

Rzeczywistość jest taka, że działania „antyszczepionkowców” powodują śmierć dzieci. Rzeczywistość jest taka, że wiara w homeopatię powoduje śmierć dzieci. Rzeczywistość jest taka, że odrzucanie medycyny opartej na nauce spowoduje jeszcze więcej umierających niemowląt.

I wiem, że wielu ludzi puści te słowa mimo uszu. Gwarantuję, że komentarze do tego tekstu będą zawierać wiele głośnych i irracjonalnych argumentów wspierających homeopatię i odrzucających szczepionki. Widziałem to już wcześniej i wiem, że wielu z tych ludzi jest całkowicie opornych na rozum i logikę. I jeżeli zastanawiasz się, co może ich poruszyć, odpowiedź może równie dobrze być taka, że nic. Przeczytaj tylko, co ojciec Glorii Thomas – człowiek właśnie uznany za winnego spowodowania nieumyślnej śmierci córki – miał do powiedzenia .

Nawet w obliczu śmierci Glorii, Thomas Sam obstawał przy wierze, że homeopatia była równie dobra, jak medycyna konwencjonalna w leczeniu egzemy.
Powiedział policji: „medycyna konwencjonalna przedłużyłaby jej życie… o więcej bólu. Nie wyleczyłaby jej i w to głęboko wierzę”.

 

O n i jego żona mają przed sobą 25 lat za kratkami, gdzie będą mieli mnóstwo czasu na przemyślenie swoich przekonań.


 Zobacz także te strony:
Homeopatia na Akademii Medycznej we Wrocławiu - list do rektora
Katolicka homeopatia
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Homeopatia: fundamentalne oszustwo
Pani Homeopatia oddaje cios... ale Nauka zwycięża

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (25)..   


« Pseudonauka, paranauka   (Publikacja: 10-06-2009 )
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2017 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365