Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.585.934 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7343 tekstów. Zajęłyby one 28980 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3279 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Demokrację różni od innych systemów politycznych nie psychologia rządzących, lecz mniej lub bardziej gęsta sieć kontroli społecznej nad ich poczynaniami.
 Nauka » Pseudonauka, paranauka

Dlaczego horoskopy działają [3]
Autor tekstu:

Pozwolę sobie przytoczyć definicję błędu poznawczego z Wikipedii. Jest to najsilniej związany z wróżbami błąd, w tym również z horoskopami, od których wziął on swoją nazwę:

"Efekt horoskopowy (efekt Forera lub efekt Barnuma) to obserwacja, że ludzie uznają za bardzo trafne opisy ich własnej osobowości, które w rzeczywistości są jedynie ogólnymi zestawami danych odnoszącymi się do znacznej grupy ludzi. Efekt ten może wyjaśniać rozpowszechnienie wiary w pseudonaukowe teorie takie jak astrologia, numerologia czy wróżenie".

Efekt ten, sprawdzony doświadczalnie [ 23 ] obnaża prosty mechanizm, na który jesteśmy podatni, a który „uprawomocnia" horoskopy profesjonalne. W eksperymentach wykazano, że podanie tylko daty urodzenia, zwiększyło procent osób, które zgodziły się opisem własnej osoby, rzekomo opracowanym na podstawie tej daty.

Prawidłowa odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu, jest taka sama, jak dla wszystkich wróżb: bo ludzie w nie wierzą. Jak w każdym innym przypadku, tak i w tym wiara czyni cuda. Cud ten podlega na wyłączeniu logicznego myślenia oraz wnioskowania i zawierzeniu słodkiemu kłamstwu.

Na koniec stawiam wyzwanie wszystkim, którzy doczytali do tego miejsca i nadal twierdzą, że astrologia działa, że planety i gwiazdy oddziałują, w przewidywalny sposób, na nasze organizmy i przyszłe losy, i oparte na tej zasadzie horoskopy są prawdziwe: udowodnijcie, w logiczny sposób, że tak jest i jak to działa. Jeszcze tylko jedna uwaga, jeśli znasz osobę, której horoskop się sprawdził i chcesz to potraktować jako dowód, to wiedz, że jest to dowód na to, że nie zrozumiałeś powyższego artykułu, a nie fakt przemawiający za prawdziwością astrologii.


1 2 3 
 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (29)..   


 Przypisy:
[ 23 ] Polecam „Efekt horoskopowy" w Wikipedii

« Pseudonauka, paranauka   (Publikacja: 21-03-2012 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Przemysław Jarocki
Publicysta.

 Liczba tekstów na portalu: 2  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Objawienia w świątyniach
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 7872 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365