Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
171.047.946 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1251 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"W świecie żyją dwie myśli: jedna, śmiało spoglądając w mrok zagadek życia, stara się je rozwiązać, druga uznaje tajemnice za niewytłumaczalne i w trwodze przed nimi, ubóstwia je. Dla jednej – nie ma nic niepoznawalnego, istnieje tylko jeszcze nie poznane, druga – wierzy, że świat na zawsze jest niepoznawalny."
 Państwo i polityka » Ekonomia, gospodarka, biznes

Majsterkowanie prywatyzacyjne w PKP [2]
Autor tekstu:

PNI idzie na dno i dodatkowo ciągnie ze sobą Trakcję Polską SA oraz PKP Energetykę.

Tymczasem Trakcja realizować ma na Litwie niezwykle ważny i prestiżowy projekt Rail Baltica, który jest transeuropejskim korytarzem transportowym. Po perturbacjach polskich z Via Baltica, byłoby niekorzystnie dla stosunków polsko-litewskich, gdyby nasza firma stała się przyczyną problemów odcinka litewskiego Rail Baltica. Dla Trakcji to nie tylko kwestia aktualnego zlecenia, ale i potencjalnej szansy na naprawdę wielkie zlecenia na dalszych odcinkach Rail Baltica. Prezes Trakcji apeluje więc, by Budimex, który i tak w grudniu 2012 zdążył już stworzyć zastępcę (następcę?) PNI: Budimex Kolejnictwo, nie przeciągał agonii PNI tylko zgłosił wniosek o upadłość likwidacyjną a nie układową. Tak się niestety nie dzieje.

PKP nie pomaga: zamiast błyskawicznie rozpisać nowy przetarg, by reaktywować roboty wdaje się w mozolne negocjacje ze spółką, w której władzę przejął sąd, tzn. zarząd ustanowiony przez sąd… i pewnie będzie dalszy ciąg problemów tego nierządu, po którym managery z PKP dołożą Trakcji zakontraktowane kary umowne za przekroczenie terminu wykonania: powyżej 500 tys. zł za dzień.

PKP Energetyka została z modernizacją linii E30. Nie brzmi zbyt rozsądnie pomysł przekazywania spółce energetycznej przewodzenia konsorcjum modernizacji linii kolejowej… PKP Energetyka to po PKP Cargo kąsek nr 2 w Grupie PKP. Rząd grozi prywatyzacją, która czeka chyba już tylko na kilka ciosów. Prezes PKP, Karnowski, zapowiedział, że zbliża się właściwy moment: za 12-18 miesięcy się zacznie...

Jak wskazują kolejarze w liście otwartym do Tuska, obecna ekipa trzęsąca PKP zwana jest potocznie Grupą Balcerowicza, na czele z prezesem Jakubem Karnowskim (od 11 kwietnia 2012), osobistym sekretarzem i wiernym towarzyszem Leszka Balcerowicza. Wysiłki managerskie prezesa Wojciech Orliński podsumował w tekście o nader trafnym nawiązaniu: Dzień pieszego pasażera: „Prezes PKP Jakub Karnowski zarabia 59 tysięcy miesięcznie (plus opcjonalnie premia). Do tego reforma kolei polega u nas od samego początku głównie na mnożeniu spółek, które też mają swoich prezesów, wiceprezesów, członków zarządu, członków rad nadzorczych i członków generalnego przeznaczenia". Sam prezes indagowany przez Dziennik Gazetę Prawną o swoją wiedzę o kolejnictwie wyznał: "Jako chłopiec nigdy nie bawiłem sie kolejkami. Miałem jedną z NRD, ale od razu mi się zepsuła".

Gdyby komuś jednak przyszło do głowy pomstować na dyletantów od zarządzania jacy zajmują się kolejami, wyjaśniam, że pan Karnowski to rekin finansjery światowej klasy, którego referencjami i wykształceniem trudno byłoby przebić: Carlson School of Management, University of Minnesota, The Margaret Thatcher Foundation (London School of Economics), Harvard University, John F. Kennedy School of Government, Chartered Financial Analyst nadany przez CFA Institute.

Przeprowadzenie dobrej prywatyzacji zdecydowanie nie wymaga aż tylu fakultetów i stypendiów. U pryncypała w ministerstwie dzieje się nielepiej. W sprawie prywatyzacji PKP Cargo, czyli kolejowego przewoźnika towarowego posiadającego 70% rynku, ukazał się stuprocentowo merytoryczny i - na ile potrafię ocenić - fachowy list, wyjaśniający ministrowi Nowakowi krok po kroku co i dlaczego robi źle z tą prywatyzacją. Opublikowany przez Janusza Piechocińskiego list Józefa Marka Kowalczyka, prezesa zarządu Stowarzyszenia Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego, przedstawia zupełnie podstawowe rzeczy (chciałoby się powiedzieć „banalne prawdy") i postulaty poprawek, które warto przeczytać choćby dlatego, że jest to zarazem lista „błędów" jakie Nowak popełnia przy PKP Cargo. Daje to pewien obraz tego, jak szerokim frontem podchodzi do zagadnienia...

Wrogowie polskich kolei znów mogą pastwić się nad PKP, że remonty się wleką. PKP Intercity zmuszone jest wypłacać pasażerom setki tysięcy odszkodowań za opóźnienia, które wprowadziło ministerialne rozporządzenie w lipcu 2011, a na dodatek na niektórych trasach traci połowę pasażerów, najlepsze połączenia przestają być dochodowe.

*

Specjaliści od kolei skupieni między innymi w Komitecie Transportowym PAN, któremu przewodzi Janusz Dyduch, mają program ratowania kolei, tyle że nie wiadomo czy uda się go wdrożyć. Leszek Miętek uważa, że przy obecnym zarządzaniu kolej nie przetrwa dwóch lat.


1 2 
 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (13)..   


« Ekonomia, gospodarka, biznes   (Publikacja: 17-07-2013 Ostatnia zmiana: 19-07-2013)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 949  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 4  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Kultura narzekania
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 9115 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365