MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #146
Nakład: 32391 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2010-10-26 do 2010-11-24

Spis treści:

Cytat tygodnia

Przesłanie duchowe nowej błogosławionej Kościoła katolickiego

"Bóg zabrał mi nogi, ale dał mi skrzydła..."

Bł. Chiara Badano - proponowana przez portal Fronda na patronkę młodzieży katolickiej.

Po co Bogu wasze nogi?


Aktualności i ogłoszenia

Pierwsza książka popularnonaukowa Racjonalisty

"Pięknie prowadzona synteza współczesnej nauki", "fenomenalny ogląd WSZYSTKIEGO, co dotyczy nas i naszego świata", "Doskonałe, inspirujące" - tak pisaliście o cyklu "Złożoność wyjaśniona" Vinoda Wadhawana. Obecnie cały materiał został poprawiony, dopracowany oraz poszerzony - i ukazuje się jako nasza pierwsza popularnonaukowa książka.

Opis z Amazona: Opanowanie złożoności jest kolejnym wielkim wyzwaniem dla nauki. Dlaczego wyewoluowały we wszechświecie takie struktury, jak galaktyki, gwiazdy, planety, bakterie, rośliny, zwierzęta, mózgi? Dlaczego i jak życie wyłoniło się z materii nieożywionej? W jaki sposób inteligencja powstała w systemach zawierających jednostki lub komponenty nieinteligentne? Jak powstała i wyewoluowała złożoność kulturowa? Czy możemy wyjaśnić świadomość? Ta książka pokazuje w jaki sposób można odpowiadać na te pytania z punktu widzenia nauki złożoności. Z pewnością nie znamy jeszcze wszystkich odpowiedzi, ale nauka złożoności może nam wskazać drogę do zrozumienia dla pytań, które czekają na odpowiedź. Pozwoli ci ona zrozumieć takie stwierdzenia, jak: "Kwiaty są dziełem sztuki, ale nie ma artysty za nie odpowiedzialnego".

"Ta wyjątkowo jasno napisana książka hinduskiego naukowca, jest mistrzowskim przeglądem typów myślenia oraz odkryć, które wykształcona publiczność musi zasymilować, jeśli ludzkość ma odnieść sukces wobec aktualnych wyzwań cywilizacyjnych" (fragment przedmowy Johna Stewarta, autora książki Evolution’s Arrow: the Direction of Evolution and the Future of Humanity)

Vinod Kumar Wadhawan - emerytowany fizyk atomowy, publicysta, współredaktor miesięcznika „Phase Transitions". Przed odejściem na emeryturę był kierownikiem Wydziału Materiałów Laserowych w jednostce DEA - Raja Ramanna Centre for Advanced Technology w Indore. Obecnie pracuje naukowo w ramach prestiżowego stypendium im. Raja Ramanna w Atomowym Centrum Badawczym Bhabha (BARC) w Bombaju.

V. Wadhawan jest bardzo zaniepokojony szerzeniem się irracjonalnych systemów wierzeń, które dostrzega niemal wszędzie, uważa jednak, że propagowanie nauki o złożoności może pomóc uleczyć wiele z tych przypadłości. Jest zdecydowanym zwolennikiem naturalizmu, w związku z czym został pomieszczony na liście „Entuzjastyczny Bright” przez Centralę Brights.

Zobacz więcej szczegółów:

Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie

Spis treści

*

Portal Racjonalista objął patronat medialny nad nową książką wydawnictwa CiS pt. 50 wielkich mitów współczesnej psychologii popularnej. Półprawdy, ćwierćprawdy i oczywiste bzdury autorstwa: Scotta O. Lilienfelda, Stevena Jay Lynna, Johna Ruscio oraz Barry'ego L. Beyersteina. Niedługo w sprzedaży.

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (kryminał ateistyczny)
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita  
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić (kopalnia ciekawostek z historii nieświętej Kościoła, krytyczna synteza katolicyzmu)
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia - traktat filozoficzno-społeczny

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Koszulka ateisty
 3. Nie wierzę w Boga, bo nie wierzę w krasnoludki
 4. Czy czujesz dotyk Jego Makaronowych Macek?
 5. Niechaj błogosławione będą Jej Święte Kopytka
 6. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 7. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 8. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek - naklejka 3D na samochód

Patronat

Racjonalista jest patronem medialnym konferencji naukowej w hotelu Marriot pt. "Dynamiczna Ziemia: zrozumieć, aby przetrwać. Cywilizacja wobec ekstremalnych zjawisk geosystemu".

Katastrofy naturalne i inne ekstremalne zjawiska, takie jak trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów, katastrofalne powodzie, nawalne opady, długotrwałe susze, huragany, sztormy i fale tsunami stają się coraz większym problemem życia społeczeństw. Ich przyczyny tkwią w dynamice geosystemu, uwarunkowanej także stanem pogody kosmicznej. Przewidywanie oraz ocena ryzyka wystąpienia takich katastroficznych zjawisk, wczesne o nich ostrzeganie, a po fakcie pomoc w przygotowaniu strategii zwalczania skutków w miejscach najbardziej dotkniętych kataklizmem to zadania fundamentalnych i stosowanych nauk o Ziemi, zatem także Centrum GeoPlanet Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz szczegóły...

Racjonalista w 2006 i 2010

Jak zmieniła się tendencja czytelnicza od ostatniego badania czytelniczego w 2006 r.? Google Analytics działa w Racjonaliście od początku czerwca 2006. Porównanie obejmuje okres od początku czerwca do 12 listopada w 2006 i 2010 roku. W ciągu 4 lat wzrosły nam wszystkie parametry. Unikalna liczba odwiedzających: ponad 1 mln. Liczba wizyt wzrosła o 14%, odsłon o 24%, najmocniej wzrósł średni czas spędzony na stronie: 53%. Ogólne statystyki odwiedzinowe dla stron internetowych niewiele mówią jednak o faktycznym czytelnictwie strony. Dopiero dane wielokrotnych odwiedzin pokazują właściwy trend. I tutaj widać ogromny skok Racjonalisty: liczba tych, którzy odwiedzili nas w tym okresie 200 i więcej razy wzrosła z 10 tys. w 2006 r. do 120 tys. w 2010! Przyjmijmy, że regularny czytelnik, to taki, który odwiedził nas w tym okresie 26 i więcej razy. W 2006 r. stanowiło to 5,64% odwiedzin (ok. 93 tys.). Obecnie wzrosło do 18% (ok. 340 tys.), czyli zanotowaliśmy trzyipółkrotny wzrost regularnych czytelników.

Zmiany w Racjonaliście

Wprowadziliśmy na początku każdego artykułu i nowiny naukowej opcję "lubię to" z Facebooka. Klikajcie w naszych tekstach, aby promować je w Facebooku.

Na stronie głównej w zajawkach nowych artykułów pojawiły się liczby oznaczające liczbę dodanych do tekstu komentarzy, poprzez które ze strony głównej bezpośrednio można przejść do sekcji komentarzy danego artykułu.

Ceremonie humanistyczne

Na stronie ceremonii humanistycznych zaktualizowaliśmy sekcję "Media o nas", linkując do nowych materiałów prasowych. Śluby humanistyczne najbardziej lubiane są przez Wirtualną Polskę (6 informacji prasowych), Interię (6), Gazetę Wyborczą / Gazeta.pl (5). Z telewizji: TVN i TVN24 - 6 programów, z czego 3 zrobione przez W. Jagielskiego i J. Pieńkowską. Dzięki wsparciu innych mediów śluby humanistyczne sukcesywnie mogą się stać "normalną" alternatywą.

"Na prowincji Bóg jest obowiązkowy. Ateiści, agnostycy i apostaci to specjalność wykształconych, znudzonych obywateli wielkich miast. Tak myślałam, aż zaproszono mnie do Olecka..." - polecamy artykuł "Zmywanie chrztu. Tylko odważni nie udają katolików"

Lista Ateistów

Od swego założenia w 2007 r. Lista ateistów i agnostyków stale tętni życiem: dochodzą nowe deklaracje, komentarze, transformacje światopoglądowe, rezygnacje i inne sprawy. Ze względu na umieszczenie Listy w wysoko notowanej w wyszukiwarkach domenie racjonalista.pl - informacje o deklaracjach ateistycznych są wysoko notowaną pozycją w wynikach dotyczących poszczególnych osób z Listy. Na ogół dla wpisanych jest to powód do dumy. Czasami jednak może to ...przeszkadzać w katolickim pochówku zmarłego ateisty.

Czasami jesteśmy informowani o tym, że ktoś z Listy zmarł. Nie mamy na Liście opcji oddzielającej żywych od zmarłych, choć naturalnym jest, że z czasem ta druga grupa będzie rosła. Spotkaliśmy się jednak z sytuacją, kiedy rodzina zmarłego - o którym wiemy, że do końca życia był dumnym ateistą - domaga się od nas ukrycia faktu światopoglądowej deklaracji danej osoby - aby nie blokowało to katolickiego pogrzebu. Jak można określić tego rodzaju zachowanie? Deptaniem pamięci zmarłego czy zwykłą hipokryzją? Czy nasi bliscy mogą po śmierci - np. dla własnej wygody - robić z nas katolików czy mahometan?

Różności

Legutko przed sądem: Krakowski sąd zdecydował, że proces, jaki wrocławscy licealiści wytoczyli europosłowi PiS Ryszardowi Legutko za naruszenie ich dóbr osobistych, jest dopuszczalny. Legutko chciał oddalenia pozwu ze względu na chroniący go immunitet europarlamentarzysty. Sąd uznał jednak, że w tym przypadku immunitet nie działa. Nie udało się więc zasłonić immunitetem - już samo to jest chwalebne, ale czekamy w napięciu na rozliczenie butnego posła z jego szkodnickiej działalności.

Polski ruch ateistyczno-racjonalistyczny został pozytywnie odnotowany w brytyjskim Guardianie. Może doczekamy sytuacji, że o polskim ateizmie za granicą będą pisać częściej niż o polskich egzorcystach...

Z kolei islamscy kreacjoniści odwołują się do "Rażjonalisty", aby ukazać "kolaps" ewolucji w Europie :) Fragment poświęcony Polsce od 4. minuty.

Forum Racjonalisty

Nowe kolegium moderatorów forum Racjonalisty tworzą: Alicja Duda, Meretseger, liliac, sceptymucha.Nowe teksty

Równość według Radziszewskiej - Joanna Darkiewicz (24-11-2010)

I tak oto, w trakcie kampanii wyborczej, na ekranie TVN widzimy nowoczesną i prospołeczną minister Radziszewską z hasłami o "równości i różnorodności"... Pani minister jawi się w nim jako sojuszniczka mniejszości, nie zaś konserwatorka - jednego z najbardziej wykluczających w Europie - porządków prawno-społecznych, a reprezentowana przez nią Platforma jako partia obywatelska, nie zaś kościelno-biznesowa...
Czytaj...

 

Fałszywe CV ujawniają dyskryminację wobec muzułmanów na francuskim rynku pracy - Ed Yong (24-11-2010)

Oto Khadija Diouf, ma 24 lata, samotna, mieszka we Francji i przez ostatnie trzy lata pracowała jako sekretarka i księgowa. Jej nazwisko wskazuje, że pochodzi z rodziny imigrantów z Senegalu, zaś jej imię pozwala się domyśleć, że jest muzułmanką. Kilkaset pracodawców obejrzało jej CV, nie wiedząc, że taka osoba nie istnieje. Khadija jest jedną z trzech postaci wymyślonych przez Claire Adidę z University of California, w San Diego. Stanowią one część sprytnego eksperymentu, który pokazuje jak francuski rynek pracy przesiąknięty jest dyskryminacją wobec muzułmanów.
Czytaj...

 

Czy Jahwe to Szatan? - Maciej Mikurda (23-11-2010)

"Ten, którego imienia nie można wymawiać" - w literaturze w ten sposób bywa określane zło. W Biblii ten zakaz dotyczy boga Jahwe. Dlaczego? Ze strachu czy z szacunku? Jahwe budzi oba uczucia. Stwórca człowieka jest troskliwym opiekunem swoich wyznawców, ale ma także drugie oblicze: wymaga krwawych obrzędów, przyjmuje ofiary z rzezi ludzi, nienawidzi bezbożników.
Czytaj...

 

Stosunkowo nowe prawo człowieka - Andrzej Koraszewski (22-11-2010)

Planowanie rodziny oparte na nowoczesnych środkach antykoncepcyjnych najszybciej rozpowszechniło się na Zachodzie, w szczególności w krajach o tradycji protestanckiej, ze znacznie większymi oporami w krajach o tradycji katolickiej, w krajach azjatyckich wprowadzane było w dramatycznych warunkach i często pod administracyjnym przymusem, i natrafiło na drastyczne przeszkody religijne, kulturowe i ekonomiczne w krajach muzułmańskich oraz w niemuzułmańskich państwach Afryki.
Czytaj...

 

Wilhelmina Drucker. Kobieta, czyli Wolny Człowiek! - Patrycja Walter (22-11-2010)

Historia pierwszej fali feminizmu niderlandzkiego związana jest z nazwiskiem Wilhelminy Elisabeth Drucker. Była współtwórczynią pierwszych kobiecych postulatów równościowych i wolnościowych. Swoim życiem i aktywnością społeczną chciała doprowadzić do sytuacji, by w końcu przestało obowiązywać pytanie Mary Astell (1666 -1731), angielskiej pisarki, feministki, walczącej między innymi o edukację kobiet, "dlaczego skoro wszyscy ludzie rodzą się wolni, wszystkie kobiety rodzą się zniewolone?".
Czytaj...

 

Feministyczna polityka islamskiej mizoginii - Phyllis Chesler (22-11-2010)

Badanie morderstw w imię honoru nie jest tym samym co robienie z nich sensacji - ale profesor Lila Abu-Lughod z Columbia University jest innego zdania. Wierzy ona ponadto, że zachowania miejscowych Arabów i muzułmanów, włącznie z przemocą w imię honoru, można najpełniej zrozumieć jako konsekwencję zachodniego kolonializmu - być może wręcz "islamofobii".
Czytaj...

 

Kara śmierci - prawo boskie czy ludzkie? - Lucjan Ferus (21-11-2010)

Jan Paweł II sprzeciwiając się Bogu Jahwe w kwestii kary śmierci (był nieugięty w tym, jak stwierdził kard. Dziwisz), opowiada się po stronie tych, którzy uważają, że normy moralne nie są bożego autorstwa. Jednym słowem wyznawał on czysto ateistyczny pogląd, że to sami ludzie dla ludzi wymyślili moralność i aby owieczki chciały się do niej stosować, przypisali jej boskie autorstwo i autorytet.
Czytaj...

 

Rasizm nasz powszedni - Przemysław Prekiel (21-11-2010)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka postanowiła opublikować raport na temat rasizmu w Polsce. Brzmi on dość ponuro i paskudnie. Maluje obraz Polski jako kraju nietolerancyjnego i nieprzyjaznego "obcym". Ale czego można było się spodziewać? Wystarczy przejść się polskimi ulicami, przeczytać rasistowskie, antysemickie i ksenofobiczne hasła pisane na murach przez "prawdziwych Polaków".
Czytaj...

 

Nowa tajemnica Anomalocaris - Matthew Cobb (20-11-2010)

Anomalocaris - dosłownie "nietypowa krewetka" - została zidentyfikowana po raz pierwszy w 1892 r. przez Josepha Fredericka Whiteavesa w złożach z kambru w Kolumbii Brytyjskiej. Jedną z wielu rzeczy dziwacznych w tej krewetce było to, że wydawała się nie mieć odwłoka ani głowy. Wszystko, co znajdowano, to jej "ogon". Wszystkie okazały się być częścią tego samego zwierzęcia - groźnego drapieżnika, o którym sądzi się obecnie, że był spokrewniony ze stawonogami.
Czytaj...

 

Cerkiew, która nie wybacza - Andrzej Koraszewski (20-11-2010)

Przeglądając prasę zahaczyłem wzrokiem o doniesienie korespondenta "Gazety Wyborczej" z Moskwy, pod tytułem: "Cerkiew Tołstojowi nie wybacza". Zanurzyłem się w lekturze, bowiem gdybym był cerkwią, to też bym temu Tołstojowi nie wybaczył. Moskiewski korespondent, przyznaje uczciwie, że Tołstoj wyparł się cerkwi, a nawet cytuje wielkiego pisarza: "To, że wyrzekłem się cerkwi nazywającej samą siebie prawosławną, jest absolutną prawdą. To, że odrzucam niepojętą trójcę i nie mającą żadnego sensu w naszych czasach bajkę o upadku pierwszego człowieka, bluźnierczą historię o bogu urodzonym przez dziewicę, dla odrodzenia ludzkości, to też absolutna prawda."
Czytaj...

 

List do amerykańskiego Centrum Obrony Praw Konstytucyjnych - (19-11-2010)

W swojej bezwarunkowej obronie Anwara al-Awlakiego, CCR, podkreślając, że nikt nie może być obiektem zamachów, ani razu nie mówi, że jest również rzeczą niezbywalną, aby tego rodzaju kryminaliści byli stawiani przed sądem. CCR nie wspomina również, że ma jakikolwiek zamiar wesprzeć niezliczone ofiary Al-Awlakiego, przynajmniej z taką siłą i takim nagłośnieniem jakiego obecnie udziela jego sprawie. Te podwójne standardy są nieakceptowalne.
Czytaj...

 

Przyszłość Afganistnu – dwa scenariusze - Davood Moradian (18-11-2010)

Afganistan staje się najdłuższą amerykańską wojną i bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Jest to również bardzo frustrujący i męczący konflikt dla nas w Afganistanie. Jednak nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące charakteru tego konfliktu. Ani w Kabulu, ani w Brukseli, ani w Waszyngtonie nie ma rozsądnego konsensusu na temat charakteru konfliktu w Afganistanie lub definicji jego zakończenia. Na nieszczęście, wzrasta obecnie koncentracja uwagi na pytaniu: kiedy ta niezdefiniowana misja się zakończy.
Czytaj...

 

Przeciw religii - Jakub Znamierowski (17-11-2010)

Jestem świadom, że w artykule tym nie przytoczyłem wszystkich argumentów, które mogłyby poprzeć wysuniętą przeze mnie tezę. Na poruszony tu temat można by napisać całą książkę. Jestem także świadom, że artykułem tym ściągam na siebie krytykę, ale przecież o to właśnie chodzi: nie bójmy się wątpić, mieć własne zdanie. Nie bójmy się myśleć!
Czytaj...

 

Irańska mafia klechów - Amil Imani (17-11-2010)

Tego piątku ogromny mułła opowiadał o znaczeniu tragicznej historii imama Rezy, ósmego arabskiego imama szyitów, którego pochowano w mieście Maszhad, w Iranie. Mułła zamierzał udać się z pielgrzymką do grobu imama, gdy tylko bogobojni wierni ze wsi wyplują z siebie wystarczającą ilość pieniędzy na tę podróż. Twierdził, że wybiera się do sanktuarium, by osobiście wyprosić u świętego imama wstawienie się do Boga o wybaczenie grzechów wiejskich owieczek. Jego stadko, chociaż wyraźnie pozbawione runa, wymagało regularnego strzyżenia.
Czytaj...

 

Monarchia ZUS-u - Jacek Krajl (16-11-2010)

Składniki potrawy: Janusz Korwin-Mikke, Andrzej Olechowski, Bronisław Komorowski, Leszek Balcerowicz, licznik długu publicznego, media. Jaką zupę otrzymamy?
Czytaj...

 

Wielowątkowy kontekst Slavorum apostoli - Radosław S. Czarnecki (16-11-2010)

Tradycyjne kościoły chrześcijańskie we współczesnej Europie stały się w wyniku historii, rozwoju społecznego, kultury strukturami z minionych epok, nie potrafią zaprezentować "nowym, zjednoczonym" Europejczykom nic atrakcyjnego, nic nowatorskiego, nic na miarę dzisiejszej epoki. To nie "duchowość" jako taka obumiera, bo na nią jest zapotrzebowanie, to obumiera skostniała i niemalże feudalna religijność wraz z jej instytucjami.
Czytaj...

 

Projekt Motywacja - Ed Yong (16-11-2010)

W Projekcie Motywacja uczniowie gimnazjów okazali się wystarczająco inteligentni, aby zrozumieć trudne pojęcia związane z epidemiologią chorób oraz  sposób, w jaki  mogą je opisać modele matematyczne. Byli wystarczająco zainteresowani, aby poświęcić swój czas w przerwie obiadowej oraz czas wolny po szkole, aby pracować nad kwestionariuszami. Byli także wystarczająco pomysłowi, aby stworzyć użyteczne narzędzie badawcze i wykorzystać je w praktyce do zbierania danych.
Czytaj...

 

Zabawy dobrego zbrodniarza - Andrzej Koraszewski (15-11-2010)

Amerykański koncern Monsanto przekazał dla rolników na Haiti ziarna kukurydzy i warzyw za ponad 4 miliony dolarów. Oczywiście ekologiczni dziennikarze zaczęli dopytywać, czy ziarno nie jest aby genetycznie modyfikowane. Rzeczniczka Monsanto, Elizabeth Vancil, zapewniła, że ponieważ Haiti nie ma odpowiednich regulacji prawnych, więc po uzgodnieniu z haitańskim ministrem rolnictwa przesłano ziarno hybrydowe, dostosowane do haitańskich warunków.
Czytaj...

 

Zakazać burki? Argumenty za - Phyllis Chesler (14-11-2010)

Czy inne państwa zachodnie powinny pójść śladem Belgii i Francji i zakazać pełne zakrycie twarzy i ciała, a konkretnie burki i nikabu? Czy Zachód powinien zakazać wszelkich ubrań, które ukrywają tożsamość? Według niedawnych sondaży uważa tak większość Europejczyków.Niemniej znaczna część społeczeństwa, szczególnie w Stanach Zjednoczonych oraz całkiem niemało feministek uważa taki zakaz za przejaw nietolerancji religijnej, rzecz anty-kobiecą i anty-zachodnią. Utrzymują oni, że decydowanie o tym, co kobieta może a czego nie może nosić, nie należy do państwa - jest to jej ciało, a nie własność publiczna.
Czytaj...

 

Winne ofiary. Manifestacja ofiar kościelnej pedofilii pod Watykanem - Agnieszka Zakrzewicz (14-11-2010)

31 października 2010 r. odbyła się w Rzymie długo zapowiadana manifestacja ofiar księży-pedofilów, które przyjechały z 13 krajów. Kilkadziesiąt ofiar przestępstw seksualnych, które miały miejsce w zaciszu zakrystii i konfesjonałów przyjechało do Rzymu z dwóch powodów: pokazać, że powstaje międzynarodowa organizacja, która domaga się, aby Watykan przestał wreszcie tuszować i umniejszać popełnione zbrodnie oraz skłonić ONZ, aby uznała popełnianie pedofilii i systematyczne ukrywanie tego przestępstwa za zbrodnię przeciwko ludzkości.
Czytaj...

 

Ménage à trois - Dorota Zdrojewska (13-11-2010)

Czas płynąc łaskocze i pieści moje ciało. Przemijanie głaszcze moją duszę. Przemijanie jest falującym oczekiwaniem i istnieniem wibrującej codzienności. Poznawanie rozsadza skorupę, zmienia tory moich myśli, pobudza umysł. Rzeczywistość rozpala mnie. Topię się, wykuwam się, przemieniam się. U stóp moich ścielą się popioły fałszywych praw, pustych idei i wymyślonych grzechów. Te resztki powoli znikają od moich, uważnie skupionych spojrzeń.
Czytaj...

 

Racjonaliści po 50 mln - Mariusz Agnosiewicz (13-11-2010)

Od 3 sierpnia do 3 listopada, z okazji przekroczenia 50 mln odwiedzin, prowadziliśmy trzecią kompleksową ankietę dającą obraz środowiska skupionego wokół Racjonalisty. Ankieta składała się z 30 pytań zamkniętych i wypełniło ją 2029 osób. Biorąc pod uwagę wyniki poprzedniej ankiety, okazuje się, że Racjonalista ma rosnący wpływ na przekonania czytelników. Jak zmienił się nasz profil polityczny? Jak szybko rośnie odsetek racjonalistek?
Czytaj...

 

Antysemityzm czy tylko niewinny antysyjonizm? - (13-11-2010)

2 listopada 2010r. Dawid Warszawski w "Gazecie Wyborczej" referował wywiad jakiego udzielił agencji Reutera jeden z głównych przywódców i współzałożycieli Hamasu, Mahmoud Al-Zahar. "Nie żyjecie jak istoty ludzkie. Nie żyjecie nawet jak zwierzęta. Akceptujecie homoseksualizm. I teraz nas krytykujecie?" mówił o mieszkańcach Zachodu Mahmud al-Zahar. W ubiegłym tygodniu telewizja Al-Aqsa nadała jego inne wystąpienie, które było bardziej radykalne.
Czytaj...

 

Biskup Stanisław Budzik objawia prawdę - Robert Grzeszczyk (12-11-2010)

Biskup Budzik z goryczą wspominał cesarza austriackiego, który odebrał dobra kościelne. Nie wspomniał o Sejmie Czteroletnim, który odebrał majątki biskupom. Wspominał też krzywdy jakie Kościół odniósł w okresie stalinizmu. Nie zająknął się natomiast nad jednoznacznym udziałem Kościoła w niesprawiedliwości na którą się zdecydował po 1989 roku. Bo pokrzywdzonych przez stalinizm i historię było znacznie więcej.
Czytaj...

 

Lubię filozofię - Stanisław Pietrzyk (12-11-2010)

Zakładając, że był jakiś początek, jakaś pierwsza przyczyna, która nie była skutkiem, nieskończoność czasu i przestrzeni przed pierwszym skutkiem wypełnić musielibyśmy tą właśnie przyczyną sprawczą, której w pewnym momencie zachciało się zainicjować pierwszy skutek. Jeśli Wszechświat jest nieskończony, to nieskończona jest również wypełniająca go ilość znanej i nieznanej nam materii. Stąd wniosek, że przyczyna jest również materią wypełniającą nieskończoność.
Czytaj...

 

Prześladowania chrześcijan - Nimrod Raphaeli (11-11-2010)

W ostatnią niedzielę października 2010 r. grupa terrorystów, którzy przedstawili się jako członkowie stowarzyszonej z Al-Kaidą organizacji Islamskie Państwo Iraku (ISI), przeprowadziła morderczy atak na kościół Matki Bożej w dzielnicy Karrada w Bagdadzie, jednej z najlepiej strzeżonych okolic stolicy. W kościele było w tym czasie około 140 parafian, przygotowujących się do rozpoczęcia mszy niedzielnej.
Czytaj...

 

Dzień niepodległości - Andrzej Koraszewski (11-11-2010)

Demopaci to ludzie, którzy posługują się hasłami demokracji i przywołują prawa człowieka, ale tylko wówczas, kiedy służy to ich interesom, a nie kiedy wymaga samokrytyki i samokontroli. Demopaci domagają się rygorystycznego przestrzegania obywatelskich "praw", ale sami nie odnoszą podstawowych standardów do swoich własnych zachowań. Najgroźniejsi demopaci wykorzystują demokratyczne prawa dla niszczenia demokracji.
Czytaj...

 

Patriotyzm konstytucyjny - Adam Gałamaga (10-11-2010)

Współczesny patriotyzm niemiecki ma z polskim niewiele wspólnego. Wynika to z wielkich różnic, które dzielą oba kraje: z jednej strony Odry społeczeństwo etnicznie homogeniczne, z drugiej zaś multikulturowe; tutaj historia kraju dumą obywateli - tam pamięć o Holocauście; tutaj silny element katolicki powiązany z ideą narodu - tam protestanci, katolicy i bezwyznaniowcy jako trzy wielkie równouprawnione i tak samo słyszalne grupy społeczne.
Czytaj...

 

Materializm w filozofii Michaiła Aleksandrowicza Bakunina - Nina Tymińska (10-11-2010)

Nie sposób jest godzić się z istnieniem Boga bez zrezygnowania z własnej wolności. Deprecjonowanie religii we wszelkiej postaci wynika u Bakunina z nieco ogólniejszego nastawienia - sprzeciwu wobec wszelkich przejawów ograniczania wolności ludzkiej. Tak samo, jak wszelkie instytucje rządowe, państwo, zwierzchnie organizacje, tak i religia wraz ze swoimi instytucjami (Kościołem przede wszystkim) ogranicza człowieka i odbiera mu wolność.
Czytaj...

 

Kobieta, która jest mężem stanu - Andrzej Koraszewski (09-11-2010)

Kanclerz Angela Merkel intrygowała mnie od początku, zarówno jako człowiek, jak i jako polityk. Przypadek zdarzył, że sięgnąłem po jej biografię napisaną przez Juliusza Bartosza. Niewielka książeczka, ma raptem 125 stron, za to czyta się dobrze i daje sporo do myślenia. Autor zajmuje się sprawami niemieckimi od zarania swojej kariery dziennikarskiej, czyli plus minus od polskiego Października. Ma swoje sympatie i antypatie, zaznacza je jednak dyskretnie, koncentrując się na prezentacji faktów.
Czytaj...

 

Sygnatura blefującego mózgu - Ed Yong (08-11-2010)

Najlepsi gracze pokerowi są mistrzami zwodzenia. Są dobrzy w manipulowaniu działaniami innych graczy oraz maskowaniu swoich własnych poczynań tak, aby ich kłamstwa nie zostały wykryte. Ale nawet najlepszych zwodzicieli zdradzają pewne sygnały i Meghana Bhatt  odkryła kilka z nich, które są fascynujące. Skanując mózgi i obserwując zachowania ochotników, którzy grali w grę polegającą na targowaniu się, odkryła różne wzory aktywności mózgowej, które są zbieżne z różnymi stylami gry. Owe "neurologiczne podpisy" dzielą graczy na zaangażowanych w strategiczne zwodnicze działania i na tych, którzy grają bardziej otwarcie.
Czytaj...

 

Bezpieczny antyklerykalizm - Przemysław Prekiel (08-11-2010)

Publicysta "Rzeczpospolitej" Piotr Semka, komentując na swoim blogu pielgrzymkę papieża Benedykta XVI do Hiszpanii stwierdził, iż reakcje części hiszpańskich mediów były zbyt agresywne wobec gościa. W swoim komentarzu Semka pisze, że dyskutowano o wprowadzeniu unijnych sankcji wobec Austrii, gdy władzę zdobyła tam partia Jörga Haidera, ale gdy socjaliści Zapatero realizują plan radykalnej laicyzacji ograniczającej prawa katolików, nie budzi to zaniepokojenia.
Czytaj...

 

Dlaczego porzuciłem islam - Waleed Al-Husseini (07-11-2010)

Jak podała Palestyńska Agencja prasowa, policja palestyńska aresztowała kilka dni temu w kawiarence internetowej w Qalqilya, na Zachodnim Brzegu ateistę, które prowadził blog i zamieszczał komentarze na  Facebooku. Przyjaciele poszukują Waleeda Al-Husseiniego, próbując ustalić gdzie jest, i o co jest oskarżony. Poniżej publikujemy tekst z tego blogu, w którym wyjaśnia on dlaczego porzucił islam.
Czytaj...

 

Ateiści także potrafią być głupi - PZ Myers (07-11-2010)

Malcolm Knox jest ateistą, który radośnie posyła swoje dzieci do kościoła katolickiego, co jest całkowicie w porządku (jego żona jest katoliczką)... ale uznał za konieczne wysmażyć dziesięć okropnych, strasznych, głupich wymówek, dlaczego musi to robić. Żenujące, jak żałosne jest jego rozumowanie.
Czytaj...

 

Pięć powodów dla których nie jestem neutralna - Lauryn Oates (06-11-2010)

Powstańcy to wygodne i chwytliwe określenie tych ludzi, ale jest to eufemizm, który nie informuje o niebezpieczeństwie ideologii, którą te grupy głoszą. Jest to ideologia, wobec której nie chcę być neutralna i nie sądzę, aby jakakolwiek organizacja humanitarna czy jej pracownik mógłby w dobrej wierze być wobec niej neutralny. Talibowie są po prostu amoralni z punktu widzenia celów organizacji humanitarnych.
Czytaj...

 

Szkoły bez etyki - Jan Hartman (05-11-2010)

Jako nauczyciel etyki wiem, że zdecydowana większość młodych Polaków ma poglądy etyczne bliskie epikureizmowi. Przeświadczenie, że kler katolicki reprezentuje moralność publiczną polskiego społeczeństwa, jest przesądem. Nie jest też prawdą, że istnieje jakaś "neutralna", bezwyznaniowa część etyki katolickiej, której można by nauczać bez ingerencji w poglądy religijne uczniów. Nie znam ani jednej świeckiej tezy doktryny katolickiej.
Czytaj...

 

Dom, czyli historia bliższa i dalsza - Andrzej Koraszewski (05-11-2010)

Bill Bryson, Amerykanin mieszkający na byłej plebanii w Norfolk, autor dziewięciu książek podróżniczych, pięciu słowników, czterech książek popularno naukowych i znakomitej biografii Szekspira, postanowił napisać książkę o swoim domu, czyli krótką historię życia prywatnego. Wyszła historia nie całkiem krótka (500 stron, z tego 50 stron indeksów), ani nie tylko o domu, bo książka składa się z dygresji, dla których dom jest zaledwie pretekstem.
Czytaj...

 

Manifest neohumanistyczny - Paul Kurtz (04-11-2010)

W XX w. powstały trzy manifesty humanistyczne przyjęte szeroko przez ogólnoświatowy ruch humanistyczny. Paul Kurtz był autorem jednego z nich. Dziś, u progu XXI w., Kurtz proponuje nowy manifest - neohumanistyczny. Czy zostanie przyjęty równie szeroko? Jak dotąd podpisali go m.in. James Randi, Steven Pinker, Leo Igwe, z Polski - Barbara Stanosz. Wedle Manifestu "neohumaniści definiują się głównie przez to za czym są a nie przez to, czemu się sprzeciwiają. Dążą do bycia afirmatywnymi. Mogą pragnąć krytycznie badać twierdzenia stawiane przez religie, jednak skupiają się na swoim konstruktywnym wkładzie, nie na obalaniu. Zwracają się ku nowym możliwościom a nie krytycyzmowi", nadto "organizacje neohumanistyczne muszą przygotować się na zaangażowanie w działalność polityczną"
Czytaj...

 

Samobójcza propozycja Poczty Polskiej - Janusz Piechociński (04-11-2010)

Poczta Polska nie uwzględnia ponad 77 proc. reklamacji klientów. Prywatni ponad 70 proc. skarg rozpatrują po myśli klienta. Dynamika przychodów i zyskowność Poczty Polskiej jest jedną z najniższych wśród europejskich operatorów. W porównaniu do operatorów zagranicznych Poczta Polska ma jeden z najniższych przychodów na pracownika. Pełna liberalizacja rynku pocztowego w Polsce nastąpi od 1 stycznia 2013
Czytaj...

 

Nekrolog ateisty - Mariusz Agnosiewicz (03-11-2010)

Po mojej śmierci widziałbym swoje szczątki albo na akademii medycznej dla celów naukowych, albo spopielone i rozsypane w jakimś zagajniczku w którym następnie posadzi się pamiątkowe drzewo. Może reemigranci z Anglii zaczną wnosić nowe zwyczaje? Wszak angielskie cmentarze są niepomiernie ciekawsze i piękniejsze. Równie godny naśladowania jest zwyczaj stawiania w różnych miejscach ławeczek z pamiątkowymi tabliczkami: rodzina może dzięki temu w miejscu publicznym uczcić swego bliskiego, a społeczeństwo ma z tego pożytek w postaci ławeczki
Czytaj...

 

Dzień Wszystkich Świętych okiem ateistki - Martyna Kaproń (03-11-2010)

1 listopada. Dzień zadumy, w którym ludzie tłumami kroczą na cmentarz. Idą z ogromnymi zniczami, o różnych kształtach. Niosą sterty kwiatów i wieńców, co by je na grobach zostawić. Kroczą na cmentarz całymi rodzinami. Pięknie ubrani, uczesani, umalowani. Podjeżdżają lśniącymi w jesiennym słońcu samochodami, specjalnie przygotowanymi na dzisiejszy dzień.
Czytaj...

 

Cnota bohaterstwa a moralność - Per Bauhn (02-11-2010)

Heroizm wydaje się być moralnie niejednoznaczną cechą życia ludzkiego. Z jednej strony imponują nam ludzie, którzy nie zważając na własne bezpieczeństwo wbiegają do płonącego domu, żeby uratować uwięzione tam dziecko. Z drugiej strony, czujemy litość wobec młodych ludzi, którzy maszerowali na front w pierwszej wojnie światowej, upojeni wyobrażeniami o heroizmie, podczas gdy my uważamy ich za ofiary samooszustwa lub oszukańczej propagandy politycznej.
Czytaj...

 

Dlaczego naruszanie czyichś przekonań powoduje jeszcze silniejszą ich obronę - Ed Yong (01-11-2010)

Nie musisz szukać daleko ludzi trzymających się kurczowo swoich przekonań, nawet w obliczu przytłaczających dowodów, które im zaprzeczają. Tysiące ludzi ciągle tkwi w przekonaniu, że szczepionki powodują autyzm, że całe życie powstało kilka tysięcy lat temu, albo nawet że picie wybielacza to dobry pomysł. Zobacz niezliczone komentarze w Internecie, a z pewnością odkryjesz masy ludzi, którzy ślepo popierają te pomysły, nawet w obliczu racjonalnych argumentów.
Czytaj...

 

Islamizacja sprawy palestyńskiej jest przeszkodą w jej rozwiązaniu - Zainab Raszid (01-11-2010)

Zainab Raszid twierdzi, że przemoc i ekstremizm w świecie arabskim i islamskim wypływa z religijnych i prawnych tekstów islamu i wzywa intelektualistów arabskich do odrzucenia takich tekstów i do walki o jeden, nadrzędny cel: "sekularyzację państwa i społeczeństwa - to znaczy, całkowite rozdzielenie religii i państwa".
Czytaj...

 

Uwaga Halloween - (31-10-2010)

W artykule zatytułowanym "Halloween: Trik lub ucieczka?" szejk Omar Bakri Muhammad ostrzega muzułmańską młodzież aby nie uczestniczyła w celebrowaniu Halloween. Artykuł był opublikowany na angielskojęzycznej stronie internetowej Izharudeen.com. Nasi katoliccy kapłani też ostrzegają. Lepiej mieć się na baczności. Pilnujmy dzieci, żeby nawet nie patrzyły w kierunku dyń.
Czytaj...

 

Czeka nas epidemia bezpłodności, czyli pytanie czy pewien reportaż był uczciwy - Andrzej Koraszewski (30-10-2010)

Prezentacja wyników badań naukowych stanowi bardzo szczególny obszar informacji, gdzie polowanie na sensację może spowodować poważne szkody społeczne. W przypadku reportażu pana Grzegorza Kuczka mamy klasyczny wręcz przykład złego, nieuczciwego wręcz informowania o nauce.
Czytaj...

 

Papież aborcjonista - Mariusz Agnosiewicz (30-10-2010)

Kościołowi rzymskiemu w II w. udało się pozyskać główną nałożnicę cesarza Kommodusa - wpływową Marcję. Dopiero w tym kontekście można zrozumieć ten zdumiewający paradoks, że chrześcijanie byli prześladowani przez wspaniałych i sprawiedliwych cesarzy (np. Marek Aureliusz), a zdobyli przychylność takiego szalonego tyrana i despoty, jak Kommodus. Konflikt pierwszego "papieża" z "antypapieżem" jest bardzo znamienny dla narodzin papiestwa: przeciwko wykształconemu fundamentaliście-fanatykowi, staje prosty, ale cwany polityk-biznesmen.
Czytaj...

 

Pralnia Pana Boga - Agnieszka Zakrzewicz (29-10-2010)

IOR funkcjonował jak prawdziwa "pralnia pieniędzy" w samym środku Rzymu, używana także przez mafię i przez polityków. Raj podatkowy, który nie stosuje żadnych norm prawnych oprócz watykańskich. Wszystko w imię Boga" - pisze Gianluigi Nuzzi w "Vaticano S.p.a". Wystarczyło wejść na teren Watykanu z walizką brudnych pieniędzy i zdeponować je w okienku IOR, a bank przesyłał je do Włoch, czy do Szwajcarii, jako czyste i pachnące, gdyż pochodzące z darowizn wiernych na cele charytatywne.
Czytaj...

 

Humaniści wszystkich bogów łączcie się - Andrzej Koraszewski (29-10-2010)

Włosy dęba na głowie stają, kiedy nie tylko przywódca wielkiej wspólnoty religijnej, ale zgoła wcielenie istoty wyższej mówi, że ma nadzieję, iż kolejnym wcieleniem Buddy będzie wreszcie dziewczynka, bo i ładniejsza, i ogólnie fajniejsze by to było. Mający już 75 lat duchowy przywódca ma również ochotę iść na emeryturę, bo co prawda tradycja mówi o dożywociu, ale on już swoje odsłużył i pora tradycję zmodernizować.
Czytaj...

 

Etyka w szkole jako zakładniczka katechezy - Jan Hartman (28-10-2010)

Wprowadzenie etyki do szkół jako niby to ekwiwalentu, a naprawdę zakładniczki religii doprowadziłoby do sytuacji groteskowej. Oto, na podobieństwo religii, etyka - jeden z działów filozofii - stałaby się bodaj, obok języka polskiego, głównym przedmiotem wykładowym, nauczanym w wymiarze nieporównanie większym, niż sami nauczyciele etyki - absolwenci studiów filozoficznych - uczyli się go na studiach. Absurdalność tej sytuacji widzi zwłaszcza etyk, mający świadomość skromnych osiągnięć tej dyscypliny
Czytaj...

 

Pięciolecie Benedykta - Radosław S. Czarnecki (28-10-2010)

Rozszerzanie się wpływów tzw. "nowej duchowości" Kościół rzymski stara się wykorzystać do odwrócenia trendów zapoczątkowanych przez Oświecenie ograniczających jego wpływy i znaczenie w kulturze zachodniej Europy.
Czytaj...

 

Egipski refusenik: Jestem proizraelski - Roee Nahmias (28-10-2010)

Maikel Nabil Sanad jest chyba najbardziej niezwykłym Egipcjaninem, o jakim ostatnio słyszeliście. Ma 25 lat, jest weterynarzem, absolwentem uniwersytetu w Asjut, a obecnie, już oficjalnie, poborowym z powodów moralnych odmawiającym służby wojskowej w armii egipskiej.
Czytaj...

 

Płuca ze smakiem czy płuca z przypadkowo szczęśliwym receptorem? - PZ Myers (28-10-2010)

Badacze w Maryland odkryli interesujące dziwactwo: białko, ulegające ekspresji na powierzchni mięśni gładkich płuc, jest takie samo jak w receptorach gorzkiego smaku. Może to być użyteczne, ponieważ odkryli także, że aktywacja receptora gorzkimi substancjami powoduje odprężenie mięśnia, otwarcie dróg oddechowych i może stanowić nowy sposób w leczeniu astmy. To świetne odkrycie.
Czytaj...

 

Test obrazy - Daniel Greenfield (27-10-2010)

Test obrazy jest bardzo prosty. Jeśli na szosie inny kierowca pokaże mi środkowy palec, zapewne będę go uważał za chłystka. Jeśli będę go próbował w odpowiedzi zabić, normalni ludzie będą uważali, że nie nadaję się do życia w cywilizowanym społeczeństwie i należy mnie izolować.
Czytaj...

 

Epigenetyka: światło i droga? - Jerry Coyne (27-10-2010)

Być może popularność epigenetyki jest zwulgaryzowaną reakcją obrońców środowiska na "zwulgaryzowany determinizm genetyczny", który dominuje w naszych czasach. I, być może, dziennikarze właśnie dlatego tak to kochają, chociaż, jak zauważa Maderspacher, kochają oni wszystko, co trąci obalaniem paradygmatu - szczególnie ewolucji darwinowskiej.
Czytaj...

 

Ewolucyjny wyścig zbrojeń powoduje, że mrówki zamieniają się w nianie dla motyli - Ed Yong (27-10-2010)

Na łąkach Europy, kolonie pracowitych zespołów mrówek są manipulowane przez mistrza obiboków. Obibokiem, o którym mowa jest niebieski motyl, modraszek alkon (Maculinea alcon), piękny i sporych rozmiarów letni gość. Jego ofiarami są dwa gatunki czerwonych mrówek, Myrmica rubra i Myrmica ruginodis.
Czytaj...

 

Królik jest pytaniem - Miranda Celeste Hale (26-10-2010)

Aczkolwiek nigdy Go nie widziałam i nie mam absolutnie żadnych dowodów na to, że On istnieje, moje uczucia mówią mi, że święty królik, tak naprawdę mój Święty Królik, jest tuż za moimi drzwiami. Nie, nigdy Go nie wdziałam i nigdy Go nie słyszałam, ale uczciwie mówiąc, właściwie wolę nawet, iż On, w swojej wielkiej i niewysłowionej mądrości, postanowił mi się nie ujawniać.
Czytaj...

 

Bluźnierstwo na niedzielę: Obłuda nie działa - PZ Myers (26-10-2010)

Najpowszechniejszym prawdopodobnie unikiem stosowanym przez obrońców religii przeciwko jej ateistycznym krytykom jest magiczne słowo "finezyjna", jak w: "Atakujesz tylko najbardziej prymitywne formy religii, ale unikasz takich, które stawiają większe wyzwanie, finezyjnych form wiary".

Finezyjna nie znaczy prawdziwa.
Czytaj...

 

Duchowy mocarz - Julian Bartosz (26-10-2010)

Powołany w 1981 przez Jana Pawła II na prefekta watykańskiej Kongregacji Wiary pełnił przez 24 lata funkcję najwyższego, oczywiście po pontifexie, strażnika rzymsko-katolickiej prawomyślności. Jako szef współczesnej inkwizycji wydał - jak podaje Feldbauer -116 skazujących wyroków i zakazów wobec "błądzących" teologów i w postaci oficjalnych "notificationes" blisko 300 napomnień, pouczeń i innych orzeczeń.
Czytaj...

 
Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Dynamiczna Ziemia - zrozumieć aby przetrwać - konferencja naukowa
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 25 listopada 2010 r.
Szachy: Wielka Gra
W sprawie ofiar księży pedofilów
Miłość nie wyklucza.
Zaproszenie do Kawiarni Naukowej w Sopocie
Do racjonalistów-żeglarzy, ale nie tylko
Porozumienie 11 Listopada
Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 11 listopada 2010 nie będzie!
Nowe Kolegium Moderatorów - komunikat
Deklaracja obywatelska - zaproszenie
Wykłady kreacjonistów w Krakowie
Młodzi Racjonaliści - Łódź
Debata o szkolnej etyce u RPO
Zaproszenie do Kawiarnii naukowej BFN
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 28 października 2010
Gotuj z papieżem


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy...
Edycja postu po ocenie
Ikonka/ symbol i racjonalisci.pl
Religie:
Dalajlama
Bo Bóg obiecał Noemu
Papież dopuszcza prezerwatywy
Polski katolicyzm jak żydowska kultura
10 Prawdziwych Przykazań Bożych
A co ze ścinkami paznokci J-P II?
Kościół Latającego Potwora Spaghetti
Religia jako dowód na nieistnienie boga
Czytaliście ostatnie Forum?
Świecki święty
Jak odróżnić prawdziwego księdza od fałszywego?
Kalendarz z imionami dla racjonalistów.
Człowiek nie wierzący w niebie
Rytuały, wierzenia i fenomeny dotyczące śmierci i pochówków.
Kara a może jednak nie?
Mikro-ankieta religijna
Sędziów 5:20 - gwiazdy
Jezus synem rzymskiego legionisty?
Filozofia i światopogląd:
Czy ze śmiercią da się żyć?
Racjonalność egoizmu
Racjonalność egoizmu
Mój światopogląd - który kierunek filozofii do niego pasuje?
Panteizm - co o tym myślicie?
Nowe lepsze przykazania??
Jakie są racjonalne argumenty za parytetem płci ?
Czy możliwy jest dyskurs na temat Boga?
Myśleć czy działać?
szczescie
Filozofia dla opornego
Wolna myśl, lewica, komunizm
Kolejny absurd - etyk biznesu oznajmia:
Jerry'emu Coyne do sztambucha
Kościół i antyklerykalizm:
Inteligentni, a religijni
"Mamy inwazję opętań!"
Czy Pius XII pomógł dojść do władzy NSDAP?
a propos świeckiego państwa
Kościół łupi na podatkach
Kolejna darowizna dla KK.
Co mnie zwalilo z krzesla...
Polska Agencja Prasowa o diabłach
Kamienica oddana za 1% wartości
Akt apostazji, odstapienie od kosciola...
Nieudana akcja Palikota
Ksiądz chce do mnie strzelać
Nowe metody nauczania
Komentarze pod artykułem
Nauka:
Ślady po zaawansowanych cywilizacjach w starożytności
promieniowanie Hawkinga
zrozumieć STW
Nauka interesuję się dziwami
Prawdopodobieństwo - dowód wprost poprzez doświadczenie.
Nowoodkryta część Drogi Mlecznej
Prosba o przewodnictwo
Jak się zarządza stresem?
Bruce H. Weber-szczere wyznanie ewolucjonisty.
Mitochondrialna Ewa
Swiadomosc.podswiadomosc i wolna wola w praktycznej funkcji
siła magnesu na ładunek w spoczynku
'Afrykański' czy 'Chiński eksodus'?
Tajemniczy wirus opanował PAP
Społeczeństwo i kraj:
Jaruzelski na naradzie
Totalne zniewolenie
Lepiej - będzie czy już było?
Religie i seks
Chcę zagłosować na "pewną partię"
Tylko nie na ludzi PO/PiS
Polska krajem absurdu
Monarchia ZUS-u
Popierały antychrysta, pokutują u Poręby...
Niewidomi a wybory
3 lata rządów PO
Zakaz palenia
Bierność Polaków
Kościół będzie uczył etyki
Albo ONR, albo denazyfikacja
Edukacja w Rybniku
Grupa wsparcia :P
Marmurowy haft
Biedroń i policja
Wróżbiarstwo a prawo
Prawo karne mamy dziwne (?)
Wrażenia z oglądania wieczornych wiadomości.
Leczenie pedofilii
Czy politycy mają poglądy?
Celebryta u koryta
Badania opinii publicznej - poparcie dla Kluzik-Rostkowskiej
Patologiczna uczciwość.
TOK FM - Magazyn 'Naukowy'
Mamy największego!!
Kluzik-Rostkowska wyrzucona
Wiec pod archikatedrą w Lublinie
pytanie o cmentarze nie-katolickie
Pomysł na nowoczesny cmentarz
Komunikat z wojny z czytelnictwem
Brudo-Niesioł, Scheto-Wróbel - o języku Palikota
Nienawiść
"Spór" o in vitro to objaw katolickiego szariatu
PO/PiS = 85%
Palikot na krzyżu
Wrocław, wiec, wrażenia
Białą księga pytań w sprawie Smoleńska
Prezydent powinien przeprosić
Prywatny folwark kilku bi-skupów?
Kultura:
English and Polish are quite similar (cd.)
Definicje science-fiction
Krzysztof Kuszeja - artysta czy pedofil?
Frustracja amatora-artysty.
ABC Racjonalisty:
Dylemat
Realność przyczyn sprawczych
Ateizm, a postęp cywilizacyjny.
Granice oceny subiektywnej .
Moja praca na maturę
Bóg w trzech osobach.
Czy wierząc w Boga można być racjonalistą?
Wszystkich Świętych - cmentarz czy siedzenie w domu?
Kiedy czytam "Campo di Fiori"
Gospodarka i ekonomia:
Niewolnictwo na życzenie
Strajk stewardess i stewardów
Szkodliwe cięcia u urzędników?
Polska krajem wysoko rozwiniętym wg. HDI. Po raz pierwszy
Wygląd, zapach i smak socjalliberalizmu.
Deficyt budżetowy - dezinformacja i manipulacja
O wszystkim i o niczym:
Cenzura "swietych" tekstow
Koreański atak
Kto wie?
Proces Jerzego K.
Rozum w opakowaniu głupoty
Darmowe szczęście
Przewrotność świata polityki
Erystyczna apologia pro life
Radiowy żart
Porażające poczucie humoru
Sprawa Elmera i podejście do prawa
Flagę mamy bardzo obraźliwą
Serce się raduje
Handel żywym towarem
Kłopot z PRLem
Temperatura w centrach handlowych
Spotkanie
Internetowi alfonsi
I jak z tym walczyć?
Wróżbiarstwo i kara śmierci
Trwoga
Następca Hubble'a
Komunia św.-nacisk społeczeństwa i rodziny
Tłumaczenie i szukanie sensu

Strona główna Forum

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.