 |
Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-10-2011 12:02 | jark44 (619 punktów) | Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy
7 na 7 | dla moralności i etyki dla postawy wypływającej z wartości chrześcijańskich.
Otwieram ten wątek, bowiem zauważyłem, że w obecnej gorącej dyskusji strona katolicka twierdzi, że nie ma innego spójnego systemu etycznego i wzorca dla postaw moralnych jak tylko ta, która wypływa z nauki i tradycji chrześcijańskiej.
Jak opisać krótko taki system wartości dla współczesnej Polski (świata, Europy), który jasno pokaże, że alternatywa tkwi w historii Europy starożytnej, ludów pogańskich (Germanowie, Słowianie, Celtowie) no i oczywiście tradycji chrześcijańskiej.
Zwrócić należałoby uwagę na to, że chrześcijaństwo nie stworzyło dzisiejszej etyki i moralności. Jest jedynie spadkobiercą tych poprzednich. Obecny zaś system moralny został poza tym ubogacony dorobkiem nowożytnej myśli humanistycznej itd.
Brak jest moim zdaniem wypracowanego "hasła" na odrzucenie innego hasła - "chrześcijańskia tradycja". Bez takiego "oręża" trudno rozmawia się z chrześcijanami, bo wymaga to dłuższego wywodu, a oni mają gotowca. Chrześcijaństwo po raz kolejny zamierza przywłaszczyć sobie cały dorobek kulturowy Europy.
Zapraszam do wyrażenie poglądów. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..#106 1 na 1 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > Ament< Cement ...raczej. Za pouczającą ironię - "plusik" - to lubię  ...choć sarkazm bardziej boli i w pamięci się zapisuje 
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#107 5 na 5 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > Nie chcą wiedzieć niebogi, że to co czyni z Polaka Polaka to właśnie kultura Słowian< ...bo kultura Słowian czyni z Polaka tylko Polaka, a ich (katolików, chrześcijan) ignorancja i pogarda czyni "prawdziwymi" Polakami 
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#108 5 na 5 | perun (8610 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > >Nie chcą wiedzieć niebogi, że to co czyni z Polaka Polaka to właśnie kultura Słowian<> ...bo kultura Słowian czyni z Polaka tylko Polaka, a ich (katolików, chrześcijan) ignorancja i pogarda czyni "prawdziwymi" Polakami  A tak o tym nie pomyślałem. Nie tak dawno słuchałem audycji w radiu Maryja poświęconej znaczeniu imion. I jakaś prawdziwa Polka żaliła się, że rodzice dali jej ''pogańskie'' imie Jagoda, przez co nieboga jest ''upośledzona'', bo nie ma patronki i droga do nieba jej się niesamowicie wydłużyła. Prawdziwa Polka to taka co ma na imie Faustyna, lub przynajmniej Janina, a nie jakaś tam Sława nawet jeśli Przybylska. |
| Artur@R (7115 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > ...a nie jakaś tam Sława nawet jeśli Przybylska.<Chyba, że Świętosława  ....choć nie wiadomo o jakie święto chodzi, więc raczej niekoniecznie... 
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#110 3 na 3 | perun (8610 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > >...a nie jakaś tam Sława nawet jeśli Przybylska.<> Chyba, że Świętosława ....choć nie wiadomo o jakie święto chodzi, więc raczej niekoniecznie... Raczej w tym imieniu nie chodzi o święto, a o samą osobę, która wg tego imienia miała być '' tą której sława jest mocna, silna,, Święty w starosłowiańskim znaczeniu to ''potężny, mocny'' Święto-wit - ''Potężny Pan'' tłumacząc na dzisiejszy połabskiego Svątevita. |
#111 3 na 3 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > >Ironizujesz, a to obecnie dość mocno eksplorowane pole. Oczywiście stopień zaawansowania i uszczegółowienia zasad trudno jest porównywać, ale geneza zasad i często ich treść są podobne.> Oczywiście, że trochę ironizuję, ale my już ten etap mamy za sobą (jako ludzie)Nie jesteśmy ludami pierwotnymi, ucywilizowanymi psami czy kotami domowymi ani nawet... komarami. Tu chodzi o nazwanie etyki i moralności wywodzonych z innych źródeł niż nauka kościoła katolickiego i znalezienie odpowiedniego dla niej określnika, jasnego i czytelnego dla prostaka.Nie zrozumiemy w pełni etyki, jeśli nie poznamy mechanizmów jej powstania. A etap powstawania mamy może za sobą, bo zrozumienia to dopiero przekraczamy. Sporo wiemy, ale nadal sporo się dowiadujemy. Ważna jest analiza porównawcza międzygatunkowa. > Chodzi o semantykę, swego rodzaju "nowomowę" jako odbicie lustrzane do "nowomowy", którą posługują się fideiści (jak Pan Andrzej Bogusławski ładnie ich określa).> Teraz jesteśmy na takim etapie - oni mają karabin a my wiemy jak go zrobić - ALE GO NIE MAMY (to oczywiście tylko przenośnia - nie jestem Terlikowskim)Jeśli dobrze rozumiem, chodzi o te fundamenty niby... Przeciwnie, wiedząc, jak zrobić karabin, można go zrobić lepiej, niż go mając, gdzie wystarczy małe zacięcie i kupka. Ateizm i rezygnacja z pseudo-etyki świętych ksiąg nie prowadzi do upadku moralności, wręcz przeciwnie - takie osoby są statystycznie rzadkimi gośćmi więzień. |
#112 1 na 1 | jark44 (619 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy |
> Nie mają też pojęcia, że paląc swieczki na grobach zmarłych oświetalają tym samym droge zmarłym w zaświatach, że urządzając stype, topiąc Marzanne, czy w wigilie Godów stawiając na stole 12 potraw, dziekują tym samym słowiańskim bogom za pomyślność w starym roku i kultywują stare zwyczaje z chrześcijaństwem nie mające nic wpólnego.> Nie chcą wiedzieć niebogi, że to co czyni z Polaka Polaka to właśnie kultura Słowian, którą tak bardzo pogardzają.> Ale znowu rozpisałem się nie na temat....> Myślę, że nie rozpisałeś się, a bardzo fajnie zacząłeś i... na temat jak najbardziej. To co przedstawiasz, to argumenty na to coś - chodzi o nazwę - czego szukamy. Im więcej będziemy o tym wiedzieć, tym nasze np. "tradycja słowiańska" będzie bardziej pełna i przemawiająca. Jestem zachwycony tą odpowiedzią, bo zaświecił mi się pomysł, aby właśnie takich rzeczy zebrać moc. To przemawiać będzie. Na hasło słowiańszczyzna nikt jeszcze na szczęście w Polsce nie krzywi się, choć nie wie co się pod nim kryje. Kiedyś słuchałem opowieści księży będących w Czechach (narzekali oczywiście jak tam ludzie są duchowo ubodzy) w celu "niesienia pomocy". Opowiadali z taką ironią o tym jak to sobie Czesi wybudowali wysoki pomnik słowińskiego boga (chyba Swaroga - mogłem przekręcić) na wysokiej górze, że odbywa się powrót do pogańskich i ohydnych praktyk. Opowieść tych księży zakończyła się płentą taką oto, że w ten wysoki postument uderzył piorun... no i miał to być znak od boga chrześcijan. Takie oto typowe niszczenie starych tradycji po to by zupełnie przekręcić historię - naszą słowiańską. Dziękuję i pozdrawiam Jarosław Perek
mów tylko wtedy, gdy mówisz swoimi słowami. Kościół ma fajnych świętych i błogosławionych - albo psychiczne przypadki, albo kryminalne. |
#113 2 na 2 | jark44 (619 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy |
> Przeciwnie, wiedząc, jak zrobić karabin, można go zrobić lepiej, niż go mając, gdzie wystarczy małe zacięcie i kupka.> Ateizm i rezygnacja z pseudo-etyki świętych ksiąg nie prowadzi do upadku moralności, wręcz przeciwnie - takie osoby są statystycznie rzadkimi gośćmi więzień.> No i właśnie przed kilkoma chwilami odkryłem - za inspiracją Peruna, że tym naszym "orężem" może być tradycja starosłowiańska. Ileż obyczajów, przedmiotów, sposobu bycia ze sobą, nazewnictwa itp. zagarnęło ze starej słowiańszczyzny chrześcijaństwo. Mamy alternatywę dla "wartości chrześcijańskich" - mamy "WARTOŚCI STAROSŁOWIAŃSKIE"! Pozdrawiam
mów tylko wtedy, gdy mówisz swoimi słowami. Kościół ma fajnych świętych i błogosławionych - albo psychiczne przypadki, albo kryminalne. |
#114 3 na 3 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > >>Dylematy moralne zawarte w tych "eksperymentach myślowych" są łatwe do rozstrzygnięcia w świetle etyki chrześcijańskiej.> >>> >To proszę je rozstrzygnąć. A ja poproszę łaskawie o jakieś przesłanie z procesu rozstrzygania. Jestem ciekaw.> Bardzo proszę: www.racjonalista.pl/forum.php/s,454806#w458189Słowem stoisz przy zwrotnicy i możesz ją przestawić, tak aby pociąg zabił jedną osobę, ale nie - niech się dzieje wola boża, zgonie 100 osób, ale tak miało być. Faktycznie moralność jak się patrzy, iście kościelna. |
#115 14 na 14 | perun (8610 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy |
> Kiedyś słuchałem opowieści księży będących w Czechach (narzekali oczywiście jak tam ludzie są duchowo ubodzy) w celu "niesienia pomocy". Opowiadali z taką ironią o tym jak to sobie Czesi wybudowali wysoki pomnik słowińskiego boga (chyba Swaroga - mogłem przekręcić) na wysokiej górze, że odbywa się powrót do pogańskich i ohydnych praktyk. Opowieść tych księży zakończyła się płentą taką oto, że w ten wysoki postument uderzył piorun... no i miał to być znak od boga chrześcijan.> Takie oto typowe niszczenie starych tradycji po to by zupełnie przekręcić historię - naszą słowiańską.Ta historia z piorunem świadczy tylko o niewiedzy chrześcijan.(zresztą oni nigdy nie byli zainteresowani naszą kulturą uważaną przez nich za diabelską) U Słowian piorun to jeden z atrybutów boga. Perun, Perkun, Piorun znaczą to samo. Jest do dzisiaj u nas takie powiedzenie '' do pioruna'' dzisiaj ma znaczenie pejoratywne, kiedyś znaczyło tyle co '' o Jezu, o Boże'' U Słowian ktoś trafiony piorunem ( jeśli przyżył) uważany był za świętego. To samo dotyczyło drzew. Szczególnie gdy Piorun trafił w dąb, takie drzewo było uważane za święte, a wokół tworzono ''święty gaj'' miejsce kultu. Uderzenie pioruna podczas wiosennej burzy było postrzegane jako akt miłosny Peruna z ziemią. Przez Słowian taki posąg w który uderzył piorun oznaczałoby, że został ''poświęcony'' przez samego Peruna. To byłby dobry znak. Słowianie czcili nature ( jak większośc tzw. prymitywnych religii) ziemia traktowana była jak matka, surowe kary groziły np; za śmiecnie w lesie. Do dzisiaj jeszcze popularnie mówi się, że dzieci bocian przynosi, to też pozostałosć wiary Słowian w to , ze dusze przynosił bocian. Wampiry, wilkołaki, upiory, kranoludki, skrzaty, Licho, lalki, Dola, nimfy, wodniki, puszczanie wianków, lanie wosku, sypanie ryżem nowożeńców (dawniej ziarnem) czczenie ognia, co dzisiaj praktykują chrześcijanie w Matki Boskiej Gromnicznej, pokrywa się ze Słowiańskim świętem ognia boga Swaroga , malowanie jajek, choinka - strojenie gałązkami drzew domostw itd itp. to wszystko to słowiańska tradycja, obyczaje, kultura, która mimo 1000 lat prześladowań i tępienia przez chrześcijaństwo przetrwała i trwa. A te wszystkie matki boskie wieszane na drzewach przy drogach , kapliczki ...echh... Dopiero poznając historie, mitologie, demonologie, obyczaje, tradycje i kulture Słowiań dowiedziałem się kim tak naprawę jestem. Jak bardzo jestem związany z tymi pogańskimi tradycjami, a jak mało mimo 1000 lat jest we mnie obcego mojej duszy i całkiem niezrozumiałego dla Słowianina -człowieka lasów i pól chrześcijaństwa, stworzonego przez ludzi pustyni dla ludzi pustyni. Myśle, że każdy kto wychował się w tym kraju, gdyby zainteresował się tym skąd pochodzi i co go tworzy, odkryłby to samo. Wyrywjając z siebie chrześcijaństwo nic by nie stracił, a zyskałby wolność, wyrywając z siebie słowiańską kulture ...kim by był ? |
| jark44 (619 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy |
> Dopiero poznając historie, mitologie, demonologie, obyczaje, tradycje i kulture Słowiań dowiedziałem się kim tak naprawę jestem. Jak bardzo jestem związany z tymi pogańskimi tradycjami, a jak mało mimo 1000 lat jest we mnie obcego mojej duszy i całkiem niezrozumiałego dla Słowianina -człowieka lasów i pól chrześcijaństwa, stworzonego przez ludzi pustyni dla ludzi pustyni.> Myśle, że każdy kto wychował się w tym kraju, gdyby zainteresował się tym skąd pochodzi i co go tworzy, odkryłby to samo. Wyrywjając z siebie chrześcijaństwo nic by nie stracił, a zyskałby wolność, wyrywając z siebie słowiańską kulture ...kim by był ?> Bardzo chętnie poznałbym źródło, z którego czerpiesz te informacje Pozdrawiam Jarosław Perek
mów tylko wtedy, gdy mówisz swoimi słowami. Kościół ma fajnych świętych i błogosławionych - albo psychiczne przypadki, albo kryminalne. |
| tom2010 (352 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | Ciekawe jest też "źródło moralności". To co teraz znamy jako moralność to wynik długotrwałej ewolucji kultury ludzkiej. Ale czy nie lepiej byłoby wytworzyć system moralności jako zwykły produkt, wg normalnych metod wytwarznia produktów? Jest wiele gotowych metodologii wytwarzania takich produktów. W najprostszej wersji wystarczy zatrudnić grupę inteligentnych i dysponujących dużą wiedzą i umiejętnościami ludzi, dać im zadanie opracowania systemu moralności, zapewnić im narzędzia (np. komputery do symulacji skutków zasad), oraz przeprowadzić pełen proces produkcyjny systemu. Włącznie z oceną jakości, testami w rzeczywistości, pilotażem. A na końcu wdrożyć w życie na całym świecie.
|
#118 2 na 2 | Lizergus (691 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | I sprawa moralności zakończona. W następnym odcinku rozwiążemy problem głodu na świecie.  |
#119 5 na 5 | Vytautas (4394 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | > Ale widzę w tej postawie okropną arogancję i pogardę dla dawnych wierzeń, norm, zasad, obyczajów, które może niekoniecznie by mi odpowiadały w XXI wieku, ale wcale nie były gorsze niż chrześcijańskie. Dla przykładu -- Słowianie spowiedzi nie znali, ale mieli święto Godów -- dzień godzenia się, przebaczania i odpuszczania win. |
#120 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy | Perunie, jesteś WIELKI. Mam nadzieję, że nasi forumowi ewangelizatorzy to przeczytają i pomyślą.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|