 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-11-2014 10:44 | Jacek Przypadek (1069 punktów) | Pytania do niewierzących 0 na 2 | Proponuję, aby teiści z tego forum ujawnili się i zadawali pytania ateistom. Odpowiem na wszystkie mądre pytania i namawiam forumowych ateuszy do tego samego. Pytajcie o to, co chcielibyście wiedzieć na temat niewiary, prowokujcie, inteligentnie zagajajcie.
Żeby Was ośmielić, zadam pierwsze pytanie.
1. Ateiści, co przekonałoby Was do katolicyzmu? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 Dalej..#541 1 na 1 darkside (7775 punktów) (zablokowany) | Odp: Pytania do niewierzących | > Jednostka jest egoistyczna(ech, te geny), choć to trudny do przełknięcia kąsek dla niektórych bredzących o empatii, zachowaniach altruistycznych etc...No to posłuchaj, jak ten od tych egoistycznych genów, do którego się odwołujesz "bredzi" o empatii i altruizmie www.youtube.com/watch?v=HTnqWJmbAf8 |
#542 1 na 1 darkside (7775 punktów) (zablokowany) | Odp: Pytania do niewierzących | |
#543 -1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących | > > Nie ma żadnej logicznej konieczności w tym, aby np. prędkość światła wynosiła ok. 300 000 km/s.> No nie ma.> > Dlaczego świat, w którym ta prędkość = np. 900 000 km/s nie istnieje?> Bo 27 pażdziernika 1790 roku Fracuska Adademia Nauk zdefiniowała metr jako jedną dziesięciomilionową odległości między równikiem a biegunem północnym, a nie np. jedną trzydziestomilionową. Jak rozumiem, to, że ma Pan jedną żonę, a nie siedem, zawdzięcza Pan Euklidesowi, a może nawet Babilończykom? > > Co jest takiego szczególnego w tej wielkości (ok. 300 000 km/s), że obowiązuje właśnie ona, a nie któraś z nieskończenie wielu wielkości alternatywnych?> A co jest takiego szczególnego w tym, że moja lewa rękawiczka się zawieruszyła a prawa nie? Musiał być jakiś powód, dla którego lewa rękawiczka się zawieruszyła, a nie prawa. Inaczej zagnięłaby prawa, obie, albo żadna. |
#544 2 na 2 lumbago (2520 punktów) (zablokowany) | Odp: Pytania do niewierzących | > "Pewne braki"? Niezły eufemizm...> Trza powiedzieć wprost, że to zdanie kompletnie pozbawione sensu[patrz prof.B. Stanosz]Tak, przerabialiśmy to już, i owszem, z formalnego punktu widzenia jest bez sensu. Natomiast z punktu widzenia codziennych zastosowań i ergonomii języka, ten typ zdań jest OK. Zauważ, nikt nie będzie dzielił włosa na czworo nad zdaniem "wampiry nie istnieją", i zastępował go całym wykładem, większość jako tako rozgarniętych rozumie ten skrót myślowy. Pewnie dlatego, że nie istnieje żaden liczący się kult wampirów. (kurczę, gdzieś zapodziałem definicję 'kultu wampirów') |
#545 -1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących |
> Zadaje Pan nonsensowne pytanie. Gdyby prędkość światła wyrażała się jakąkolwiek inną liczbą (co zależy, jak tłumaczy kolega Fizyk, tylko od przyjęcia jednostek), to nadal by to Pana dziwiło? W każdej upatrywałby Pan czegoś szczególnego (boskiego znaku)? Nie rozumiecie Panowie bardzo prostego pytania. Pytanie brzmi: Przyjmując jednostkę, jaką jest metr, tzn. przyjmując obowiązującą od XVIII wieku definicję metra, dlaczego prędkość światła wynosi akurat 300 000 km/s, a nie np. trzy razy więcej (tych samych metrów/s)? Musi istnieć powód, dla którego tak jest. Jaki? Mogę przecież sobie wyobrazić, ze przy zachowaniu dotychczasowej definicji metra, prędkość światła wynosi 900 000 km/sek? Dlaczego więc nie obowiązuje ta druga wielkość? |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących |
> Dłuższa odpowiedź:> Bo ekspansja znanego przez nas świata potoczyła się zgodnie z jego prawami. W efekcie mamy, itd. Ale dlaczego jego prawami są właśnie te prawa? Dlaczego nie potoczyła się zgodnie z innymi prawami? Aby uprzedzić odpowiedź odwołującą się do zasady antropicznej można od razu pomyśleć o niewielkim przesunięciu pewnych (lub wszystkich) stałych fizycznych, tak ażeby mógł powstać świat, w którym mógłby zaistnieć obserwator (niewiele różniący się od nas). > To, że jest rzeczywista tzn realnie obowiązuje. Inne są tylko przez kogoś pomyślane (tu przez kol. Elaspa) - Dlaczego obowiązuje prawo X, a nie prawo Y? - Bo obowiązuje prawo X, a nie prawo Y. |
#547 4 na 4 | Domeru (533 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących | > Mogę przecież sobie wyobrazić, ze przy zachowaniu dotychczasowej definicji metra, prędkość światła wynosi 900 000 km/sek? Dlaczego więc nie obowiązuje ta druga wielkość?Pytałeś w tym wszechświecie, gdzie wynosi 900, dlaczego akurat tyle? |
julian (1206 punktów) (zablokowany) | Odp: Pytania do niewierzących | > >Dłuższa odpowiedź:> >Bo ekspansja znanego przez nas świata potoczyła się zgodnie z jego prawami. W efekcie mamy, itd.> Ale dlaczego jego prawami są właśnie te prawa? Dlaczego nie potoczyła się zgodnie z innymi prawami? Aby uprzedzić odpowiedź odwołującą się do zasady antropicznej można od razu pomyśleć o niewielkim przesunięciu pewnych (lub wszystkich) stałych fizycznych, tak ażeby mógł powstać świat, w którym mógłby zaistnieć obserwator (niewiele różniący się od nas).Ciekawy wykład a propos praw fizyki i wiary: www.youtube.com/watch?v=291sutj35Mo |
#549 2 na 2 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących | > Dlaczego więc nie obowiązuje ta druga wielkość?Proszę pomyśleć. |
#550 2 na 2 | Fizyk (17637 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących | > > Zadaje Pan nonsensowne pytanie.> Nie rozumiecie Panowie bardzo prostego pytania.Nie, to Pan nie rozumie jak go sensownie zadać. Nam się tylko nie chce samych siebie pytać. |
#551 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących | > >To, że jest rzeczywista tzn realnie obowiązuje. Inne są tylko przez kogoś pomyślane (tu przez kol. Elaspa)> - Dlaczego obowiązuje prawo X, a nie prawo Y?> - Bo obowiązuje prawo X, a nie prawo Y.Oj, trzeba mieć do Pana cierpliwość  Przecież w owej argumentacji sam Pan jest mistrzem (autoreferencja, tudzież orzekanie arbitralne), więc odpowiedź powinna być dla Pana swojska. Czego innego Pan oczekuje w przypadku nowych, niepotwierdzonych jeszcze teorii? Mógłbym jeszcze powiedzieć: to ciekawe. Albo: nie wiem. > Aby uprzedzić odpowiedź odwołującą się do zasady antropicznej można> od razu pomyśleć o niewielkim przesunięciu pewnych (lub wszystkich) stałych> fizycznych, tak ażeby mógł powstać świat, w którym mógłby zaistnieć obserwator> (niewiele różniący się od nas).Można. Czemu nie? Kiedyś na mojej uczelni wykładowca opowiadał, jak jego młody kolega z wydziału głowił się przez rok nad wynalezieniem nowego nowatorskiego układu pomiaru wielkości elektrycznych. Głowił się i głowił.. aż w końcu kiedyś pokazał kolegom wymyślony w pocie czoła schemat. Koledzy parsknęli smiechem. Okazało się, że wymyślił Mostek Wheatstone'a  Nieomal te same pytania, co Pan zadają sobie m.in. Dr Brian Greene i Clifford Johnson. innemedium(*)ownolegle-ukryta-rzeczywistoscSerdecznie pozdrawiam ambitnego Kolegę
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących |
> Nie, to Pan nie rozumie jak go sensownie zadać. Nam się tylko nie chce samych siebie pytać. Odnoszę wrażenie, że Pańskie wyjaśnienie polega na ściemnianiu. |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących | > >> Co jest takiego szczególnego w tej wielkości (ok. 300 000 km/s), że obowiązuje> >> właśnie ona, a nie któraś z nieskończenie wielu wielkości alternatywnych?> > A co jest takiego szczególnego w tym, że moja lewa rękawiczka się zawieruszyła a prawa nie?> Musiał być jakiś powód, dla którego lewa rękawiczka się zawieruszyła, a nie prawa.> Inaczej zagnięłaby prawa, obie, albo żadna.Tak, powód był. Była to nieuwaga, czy chwilowe roztargnienie. Ale czy jest w tym coś szczególnego - wątpię. Raczej typowego. Podwód dla którego zaginęła akurat lewa rękawiczka a nie prawa, nie żadna lub nie wszystkie też jest prozaiczny. Moje typy: - niestaranne włożenie jej do lewej kieszeni i szybki obrót - słabsze lewe oko - przypadkowe niestabilne ułożenie na krześle lub siedzeniu samochodu (na zewnątrz, lub na podłogę osunęła się akurat lewa). Pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących | > > Nie rozumiecie Panowie bardzo prostego pytania.> Nie, to Pan nie rozumie jak go sensownie zadać. Nam się tylko nie chce samych siebie pytać.Dokładnie tak.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#555 1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: Pytania do niewierzących |
> Pogłaskałem i wbiłem sobie zadrę. Od tamtego momentu wolę we wszystko wątpić. A we własne istnienie też Pan wątpi? A może uznaje Pan swoje istnienie na podstawie dorobku nauki, która empirycznie stwierdziła istnienie Bogusławskiego? Z tego, co mi wiadomo, żadna praca naukowa nie wspomina o Pańskim istnieniu. Czy więc Pan na pewno istnieje? Ktoś, kto buduje swój światopogląd na dorobku nauk (zwłaszcza przyrodniczych) chyba powinien być trochę zaniepokojony faktem, że w żadnej pracy naukowej nie znalazł najmniejszej wzmianki o sobie. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|