Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
193.357.565 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 210 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Ludzie władzy od tysiącleci starali się słowem, własnym przykładem i represjami formować umysły dalekie od samodzielności, krytycyzmu, filozoficznej kultury myślenia. Najlepsi poddani i wyborcy to łatwowierna, podatna na emocjonalne apele masa, nawykła do myślenia życzeniowego.
Komentarze do strony David Hume (1711-1776)

Dodaj swój komentarz…
Arystyp z Cyreny - Ambiwalentne odczucia  0 na 2
W sumie szkoda, że w artykule nie pojawiają się piękne termin jak asocjacjonizm, hedonim, pragmatyzm, empiryzm, krytyka przyczynowości, bo wtedy byłoby to całkowicie fantastyczną pomocą naukową. W obecnej formie mam wrażenie, że ten tekst nie powstał z myślą o żadnym konkretnym odbiorcy. Amatorom filozofii ta skrótowa forma wiele nie da, a nieobeznanym w temacie tylko trochę zamąci przez to porównywanie do Berkeleya. Krótko mówiąc wydaje mi się, że w tekście jest albo za mało, albo za dużo.
Autor: Arystyp z Cyreny  Dodano: 05-05-2011
Reklama
RyszardW   1 na 1
Hume, jaki jest, każdy widzi. Dziękuję Panu, Panie Danielu, za ciekawe artykuły z historii filozofii. I mam też, jako do historyka, pytanie: ma Pan jakąś opinię na temat realnego istnienia Joshuy ben Josef z Nazaretu? Był taki człowiek czy jest to mit? (to tak nieco z innej beczki niż epoka Hume)
Arystypie z Cyreny - pozdrów Szymona.
Autor: RyszardW  Dodano: 07-05-2011
Krzewiński - Raczej   1 na 1
Wedle posiadanych przeze mnie informacji, jest możliwe, że taki ktoś istniał. Jednego jestem jednak pewien, na pewno nie towarzyszyły mu zdarzenia ,,cudowne". Wszystkie cuda i zmartwychwstania to wymysł ludzki i próba nadania człowiekowi miana Boga.
Autor: Krzewiński  Dodano: 08-05-2011
Ludwik Lehmbaum - Czy rzeczywiście Hume był za utrzymaniem..
"Mimo to Hume twierdził jednak, iż utrzymanie religijnej moralności dla mas ludowych jest mocno wskazane -chyba jednak nie.
Hume miał szczęście, że żył w czasie włączenia katolickiej Szkocji do Anglii. Dlatego mógł krytykować religię, ale też bez przesady. Kant też nie krytykował religii bezpośrednio a wydawca "Człowiek jako maszyna" La Metrie pisał, że przecież masy i tak będą dalej wierzyć itp. Tak trzeba było pisać, ale La Metrie i tak musiał uciekać z Francji do Fryderyka Wielkiego.

www.youtube.com/watch?v=9gxXnJ48rR4 - tu są ciekawe audycje po niemiecku nt. Huma i innych filozofów.

We wszystkich audycjach nt. Huma i podkreślano, że był zdecydowanym krytykiem religii, że udowodnił negatywny wpływ religii na moralność, że prowadzi do egoizmu i do negatywnych społecznie zachowań i że nie ma z niej żadnego pożytku.

... może religia w wydaniu śląskim, o czym pisał Smolorz, miała jakiś sens. Jeśli prześledzić historię Śląska od królowej Hedwigi - powstania odpowiedzialnego państwa, po G.Hauptmanna - zniewolenie i zastąpienie religii uduchowionej (tu można wspomnieć R.Steinera i H.Keyserlinga w Koberwitz na Śląsku) polską religią fasadową.

Może, ktoś kto zajmuje się Humem zawodowo, rozwinie ten wątek.
Podobno w Szkocji filozofia jest w przedszkolach od 4 roku życia.
Autor: Ludwik Lehmbaum  Dodano: 20-12-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365