Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.562.432 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Są tylko dwie rzeczy, które jednoczą ludzi: strach i interes."
Komentarze do strony Hinduizm - rys ogólny

Dodaj swój komentarz…
Lukasz :) Derkacz - Aksjologia?
Nie widze powodu, zeby uznawac aksjologie hinduizmu ze lepiej osadzona od innych religii. Jaki sens ma dobrobyt, majatek powazanie i skuces, ktore mozna latwo stracic? Co jesli ktos jest szczesliwy bez tego i prowadzi godne zycie? Tak samo asrama, ktorej skaldowe nie zostaly wymienione. Wsrod nich sa, zalozenie rodziny, dziecko i porzucenie tego na rzecz rozwoju duchowego pod przewodnictwem guru (Przypomina sie "kazdy facet musi zasadzic drzewo"). I gdzie jest argument na rzecz wyzszosci takiej aksjologii?
Autor: Lukasz :) Derkacz Dodano: 27-03-2004
Reklama
Marcin - Ciekawe....
To niezwykle ciekawe, że ta strona równa z błotem wszystko co chrześcijańskie, a w imię racjonalizmu gloryfikuje np. taki hinduizm. Jak ucnziowie będą mnie pytać" gdzie znaleźć jakieś bajki w inecie?" to wtedy wyślę ich na waszą stronę. Napewno jakieś znajdą.
Autor: Marcin Dodano: 07-02-2005
kamila - hinduizm
jesli chodzi o hinduizm to radzilabym zweryfikowac raz jeszcze swoja wiedze i moze udoskonalic i poprwic bledy
Autor: kamila Dodano: 28-05-2005
cudaczek - a to ciekawe
Od pewnego czasu bardzo mnie intryguje ta religia. Duzo o niej ostatnio czytam. Chcialabym uzyskac wiecej informacji od strony praktycznej, a w szczegolnosci dowiedziec sie jak wygladaja (czy maja szanse na przetrwanie) zwiazki hindusow z chrzescijanami.Bede wdzieczna za wszelkie informacje, poniewaz spotykam sie z chlopakiem z tej intrygujacej mnie religii.
Autor: cudaczek Dodano: 04-08-2005
aneta - dusiciele z bengalu
mam problem.dostałam bardzo starą książkę "Dusiciele z Bengalu" i niestety nie wiem kto jest autorem i z którego roku bo jest bez oprawy.pomóżcie jeśli coś wiecie
Autor: aneta Dodano: 06-01-2006
Stary - Dla Anety
Dusiciele z Bengalu, Autor Louis Henri Boussenard. Zmarł w 1911.
Tytuł oryginału Sans le Sou
Autor: Stary Dodano: 24-01-2007
Michał - Grafomania   1 na 1
To chyba najgorsza 'praca' nt hinduizmu, którą (a jestem indologiem) miałem możność czytać. Panie Mariuszu, niech pan pozostanie przy swoim wykształceniu, bo to, co pan tu zaprezentował, nie ma wiele z rzeczywistością hinduizmu. To stek bzdur i przeinaczeń, okraszony okruchami prawdziwych terminów czy informacji. Doprawdy, żenujące. Nie wiem, co panu przyświecało przy pisaniu tego tekstu. Ośmieszenie hinduizmu? Gdybym miał poprawiać błędy i bzdury, które pan popełnił w tym tekście, musiałbym napisać kilkakrotnie dłuższe opracowanie.
Autor: Michał Dodano: 05-01-2008
Róża - @---/--
"Sati — to barbarzyński obyczaj hinduski nakazujący żonie popełnić samobójstwo wraz ze śmiercią męża". Jest taka kawa pod tą nazwą:) no coments.
Autor: Róża Dodano: 07-06-2008
wetliński - Zagwóstka
W pierwszej chwili byłem skłonny zgodzić się z Michałem, który określił tekst
nt Hinduizmu jako grafomański. Ale zaraz pojawiły się wątpliwości, czy autor
sobie nie stroi żartów. No bo jak to możliwe, by "racjonalista" napisał pełen
bzdur tekst i do tego oparty na misjonarskim punkcie widzenia?
Jeśli się na nim oprzeć, to zgubny i jałowy poznawczo,
jest też dyskurs ateistyczny czy agnostyczny, który prowadzi prosto do piekła.
Tymczasem Mariusz cytuje chrześcijańskich i oświeceniowych zelotów
przekonanych o wyższości swojej rasy i religii. Zrozumieli oni tyle
z religii i kultury hinduskiej, ile zrozumiałby mój dziadek
wrzucony w środek trance party na Ibizie.
Autor: wetliński  Dodano: 01-12-2008
filip - więcej krytycyzmu
Artykuł zawiera rażące błędy dlatego jest niewiarygodny. Autor mógłby wykazać się większym krytycyzmem wobec podawanych informacji i staranniej dobierać materiały, na których się oparł. Artykuł przypomina mi średniowieczne wyobrażenie obcych znane antropologom kultury - im dzicy są bardziej dzicy, tym większe wrażenie, że o nich coś wiemy. 
Ogromna ilość przekonań i kultów w Indiach pozwala na ich tendencyjne przedstawianie odpowiednio dobierając i uogólniając jednostkowe fakty i doktryny. Absurdy, dziwactwa, niespójnosci znajdujemy wszędzie na świecie i w każdej religii i w każdym przekonaniu (także w skrajnym racjonalizmie), co nie umniejsza faktu, że Indie dysponują pewnym dziedzictwem kulturowym, o którym mało wiemy, bo bezstronne informacje są zagłuszane przez 'europcentryków' albo też tych, którzy w indyjskich religiach widzą rywala dla własnego konserwatyzmu.  
Autor: filip Dodano: 03-05-2009
Emilia
No niestety, muszę zgodzić się z Filipem. Rzeczywiście artykuł zawiera błędy, upraszcza wiele zjawisk i jest to widoczne i rażące nawet dla kogoś, kto tylko w niewielkim stopniu zgłębił wiedze na temat podstaw hinduizmu. Szkoda, bo portal byłby niesamowicie cenny, gdyby zawierał rzetelne informacje na temat wielu religii w jednym miejscu.
Autor: Emilia Dodano: 15-07-2009
Mariusz Agnosiewicz - odp.
Artykuł ten jest bardzo stary, jeszcze z samych początków Racjonalisty i pewnie wymagałby odświeżenia. Pewnie dziś zostałby napisany inaczej. Mam nadzieję, że za jakiś czas zastąpię go jakimś lepszym opracowaniem. Niemniej proszę o konkretne uwagi.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 15-07-2009
Wehrwolf - Lekkie sprostowanie
Niestety tekst jest zbyt stronniczy w wielu kwestiach.Jesli idzie np.o Kali to ofiary z ludzi stanowią margines.To mity i wyolbrzymienia,wynikające z ubarwianych opowieści brytyjskich kolonizatorów.Współcześnie Kali to bogini dobra,bogini czasu,śmierci i opiekunka ludzi.Przybiera straszliwą postać by odpędzać zło.Składa się jej podczas pujry głównie owoc i wino,a nie ludzi.W Nepalu zdarzają się ofiary ze zwierząt.Imię bogini Kali nie oznacza "Czarna"ale pochodzi od sanskryckiego "KALA"czyli "czas".Kali w śaktyzmie jest przedstawiana jako uosobienie Durgi(zwana jako Durga/Kali)boginie wojowniczki,która w szale bojowym jako Kali zabiła samego Śiwe.Jako bogini śmierci niesie ukojenie w cyklu cierpienia z narodzin i śmierci,przybliżając duszę do boskości.W ludowych obrzędach i kultach(głównie Bengal i In die północno-wschodnie)jest czczona jako bóstwo ochronne,nazywana pieszczotliwie "mateczką".Oddaje się jej cześć bez względu na wyznanie w Indiach,gdyż jej kult jest bardzo stary i wiąże się z pra ido-europejskim kultem bogini matki. 
Autor: Wehrwolf  Dodano: 16-07-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365