Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.737.818 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
W opinii wielu filozofów i antropologów śmierć stanowi dla ludzi swoisty problem pojęciowy, ponieważ są oni niepoprawnymi dualistami, uważającymi, że ciało i dusza mają odmienną naturę.

Dodaj swój komentarz…
lukas.k - 20-40 zl
Nie wiem ilu studentow moze sobie pozwolic na placanie skladki w wysokosci np 30 zl miesiecznie???
Autor: lukas.k Dodano: 12-03-2005
Reklama
Mariusz Agnosiewicz - Składka
Ale na składkę w wysokości np. 15 zł chyba nawet studenci mogą sobie pozwolić...?
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 12-03-2005
HRTEM - składka
A dla młodego pracownika naukowego, bez dodatkowych 2 pensji z "fuch", 30 zł miesięcznie (360 zł rocznie) to dużo. 30 na kwartał jest ok. Niech składka nie będzie barierą dla członkostwa.
Autor: HRTEM Dodano: 13-03-2005
webmaster - składki
Pragnę zauważyć, że Zarząd Główny może zwolnić czasowo osobę z opłacania składki, np. ze wzgędu na sytuację finansową lub osobisty wkład pracy w PSR. Sąd Koleżeński może taką decyzję uchylić.
Autor: webmaster Dodano: 13-03-2005
lukas.k - składki
Najwieksza bolacznka potencjalnego czlonka sa wlasnie skladki...pojawil sie przed zarzadem niewatpliwe duzy problem jakiej wysokosci ustalic skladki? Jak dla mnie to kwota okolo 10 zl bedzie ok, nie wiadomo co na to inni studenci..
Miejmy nadzieje, ze zarzad racjonalnie podejdzie do problemu
Autor: lukas.k Dodano: 13-03-2005
Mariusz Agnosiewicz - Porozmawiajmy o składkach
>Najwieksza bolacznka potencjalnego czlonka sa wlasnie skladki...

Oby tak było! Największą bolączką jest jednak aktywizacja, skłonienie maksymalnej ilości członków do realnych działań i zaangażowania w cele PSR. Nikt kto tutaj będzie świecić przykładem nie będzie blokowany przez obowiązek składkowy. Istnieje możliwość indywidualnych zwolnień przejściowych w uzasadnionych przypadkach, istnieje możliwość uzyskania tytułu członka honorowego dla najbardziej zasłużonych.
Z drugiej jednak strony jakieś składki muszą przecież być. Są stowarzyszenia w których się płaci np. 5 zł miesięcznie, a są też takie w których się płaci 100 zł miesięcznie. Wiadomo, że stowarzyszenie bardzo duże i prowadzące różnoraką działalność zarobkową czy też wspomagane przez np. samorządy, mogą sobie pozwolić na minimalizację składek członkowskich, ale w naszym przypadku zwłaszcza na początku składki nie powinny być niższe niż 10-15 zł dla studentów, oraz 20 zł dla pozostałych członków (z możliwością indywidualnych zwolnień), bo trudno będzie w ogóle wystartować. Całą biurokrację powinniśmy na początku zminimalizować, np. w początkowym okresie nie potrzeba na wynajmować jakiegoś lokalu na siedzibę PSR, ale w taki przypadku miejsca organizowania spotkać zależeć będą od zaangażowania członków. Sposób finansowania działalności nie będzie się oczywiście opierał na składkach, one mają być tylko skromnym dodatkiem, zwłaszcza po pewnym czasie i mają służyć zwłaszcza dla wydatków administracyjnych, biurowych. Tym niemniej w początkowym okresie składki są dość istotne. Patrząc "studenckim okiem" to raptem 2-3 piwa. Chyba nie aż taki majątek? Ustalenie zbyt niskich składek zaowocowałoby może większą ilością chętnych (ale po pierwszych efektach, mogę powiedzieć, że ilość zgłoszeń jest obiecująca...), ale pewnie w dużej mierze byłyby to puste członkostwa, nieprzemyślane, później mogłyby być problemy z aktywizacją osób, które się bez przemyślenia zapisują. Co nam z tego, że jeśli wprowadzilibyśmy składkę 5 zł/mies. to do PSR w pierwszych miesiącach zapisałoby się nie 100 osób, a 500, skoro z tych pięciuset na walne zgromadzenie (raz na rok) udałoby nam się zebrać powiedzmy 80 osób. Jeśli ktoś nie wygospodaruje w miesiącu 15 zł na składkę, to pewnie równie problematyczne byłoby zebranie środków na dojazd na nasze spotkanie czy spotkania. Walne zgromadzenia będą pewnie albo w Warszawie, albo we Wrocławiu... Natomiast jeśli ktoś ma płacić np. 20 zł miesięcznie, to najczęściej jego decyzja będzie aktem świadomym, wyrazem chęci realnego członkostwa, integracji i działania w ramach PSR. Tak to widzę.
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 14-03-2005
Alicja - Moze i jestem glupia szatynka...
Moze i jestem glupią szatynką - ale w sprawie członkowstwa z kim nalezy sie kontaktowac? Jak wyglądają struktury w "terenie" - chodzi mi o Trójmiasto...
Ala
Autor: Alicja Dodano: 15-03-2005
Mariusz Agnosiewicz - deklaracja
Aby sie skontaktowac nalezy wypelnic deklaracje, czyli kliknac odpowiedni link na stronie glownej, albo ten duzy baner "dolacz do... itd" :)
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 16-03-2005
Dariusz - składka "rodzinna"
Myślę,że warto wprowadzić zwolnienie ze składek osób które "prowadzą wspólne gospodarstwo domowe".Składka w takim wypadku powinna być tylko jedna.Kryterium takiego zwolnienia może być np. jeden adres zamieszkania potencjalnych członków PSR lub po prostu deklaracja,że ktoś z kimś jest razem.Powinno być to zapisane tak aby było to jasne i mobilizowało do wstępowania do PSR całych rodzin :-)))
pozdrawiam
Autor: Dariusz Dodano: 16-03-2005
Mariusz Agnosiewicz - Skladka rodzinna
Pomysle ze skladka rodzinna jest ciekawy, co najmniej warto rozwazenia. Zajmiemy sie tym wkrotce. Obecnie trwa proces formalnej rejestracji stowazyszenia...
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 16-03-2005
Unglaubiger - NIE!!!   1 na 1
1. Jak wierzyć Stowarzyszeniu, które brnie w biurokrację centralistyczną?
2. Kto i w jaki sposób powołał [ lub zaplanował] - najwyraźniej hierarchiczne - struktury?
3. Kto - i w jakim trybie - stworzył system nakazów - zakazów nazwany myląco "Prawami i obowiązkami"?
4. Czy to wszystko jest/będzie aby na pewno RACJONALNE?
Pozostający z ZAINTERESOIWANIEM i ŻYCZLIWOŚCIĄ
U.
Autor: Unglaubiger Dodano: 23-03-2005
Unglaubiger - ANALFABETYZM
Czy członkiem Stowarzyszenia może zostać osoba, która nie opanowała podstawowych zasad ortografii [pisząca n.p. "bolonczka" zamiast "bolączka"?
Autor: Unglaubiger Dodano: 23-03-2005
Mariusz Agnosiewicz - Centralizm?
>1. Jak wierzyć Stowarzyszeniu, które brnie w biurokrację centralistyczną?

Przeciwnie, stowarzyszenie właśnie chce tego uniknąć, np. w pierwszym okresie nie organizując zwykłej siedziby i sprowadzając sferę biurokratyczną do absolutnego minimum

>2. Kto i w jaki sposób powołał [ lub zaplanował] - najwyraźniej hierarchiczne - struktury?

Jakie hierarchiczne struktury? Podaj mi przykład jednego stowarzyszenia, które nie posiada: Zarządu czy Komisji Rewizyjnej. To co zapisano jest po prostu realizacją wymogów ustawowych. Zarząd nie jest od tego aby rządzić ludźmi, ale głównie od zarządzania i koordynowania prac. Ważniejsze dla działalności PSR powinny być zespoły robocze pracujące nad konkretnymi problemami, np. od nauki, od filozofii, od etyki, od współpracy z innymi organizacjami i grupami itd.

>3. Kto - i w jakim trybie - stworzył system nakazów - zakazów nazwany myląco "Prawami i obowiązkami"?

To znów wymóg ustawy. Nie znasz elementarnych założeń czegoś takiego jak stowarzyszenie, ale jesteś szybki w rzucaniu pustych oskarżeń i zarzutów. Prawa i obowiązki mają znaczenie głównie dynamizujące.

>4. Czy to wszystko jest/będzie aby na pewno RACJONALNE?

Czas pokaże

>Czy członkiem Stowarzyszenia może zostać osoba, która nie opanowała podstawowych zasad ortografii [pisząca n.p. "bolonczka" zamiast "bolączka"?

Czy piszesz o sobie? Pytam, bo nie wiem o co chodzi.
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 23-03-2005
ariadna - kasa
Mam pytanie dotyczące finansowania działalności stowarzyszenia. Składki członkowskie będą stanowiły niewielki procent pozyskiwanych funduszy. Zgodnie z przepisami Ustawy o stowarzyszeniach będziecie mogli przyjmować darowizny, dotacje, zapisy itp. Będzie to więc kolejne źródło finansowania. Oczywiście nie ma sensu biernie czekać, aż się coś dostanie. Czy w takim razie stowarzyszenie zamierza prowadzić działalność gospodarczą? (zdaje się, że ustawa na to zezwala). Jeżeli tak, w jakim zakresie? A może za wcześnie o to pytać?
Autor: ariadna Dodano: 24-03-2005
Mariusz Agnosiewicz - działalność
Oczywiście to jest brane pod uwagę i to pewnie tylko kwestia czasu, kiedy stowarzyszenie będzie chciało wydawać jakieś publikacje, np. książki, czy powiedzmy jeśliby za jakiś czas doszło do utworzenia przedszkola prowadzonego przez PSR albo jakiejkolwiek innej działalności gosp., z której zyski miałyby finansować PSR, to trzeba będzie wpisać nasz podmiot do rejestru przedsiębiorców i tak pewnie się stanie, ale na początku nie jest to celowe. Wpis do rejestru przedsiębiorców wiąże się z opłatą 1500 zł. Na razie chcemy się w ogóle zorganizować, poznać, zobaczyć jakie osoby są w jakich miastach. Skrzydeł od początku nie rozwiniemy, ale możemy prowadzić kampanię medialną celem pozyskiwania kolejnych osób i przedstawienia naszej inicjatywy. Możemy ogłaszać nasze stanowiska w różnych ważnych dla nas sprawach, musimy zorganizować walne zgromadzenie członków, co też wiąże się z pewnymi nakładami. Ale kiedy będą konkretne pomysły członków na działalność dla umocnienia się finansowego stowarzyszenia to rejestracja w rej.przeds. jest tylko kwestią czasu, gdyż nasz statut to przewiduje. Osoby, które zadeklarowały swój udział będą systematycznie informowane o wszystkim. Wkrótce chciałbym zorganizować spotkanie ludzi z Warszawy i okolic, które planuję na pierwszą połowę kwietnia (chyba na 13). Co jest teraz dla nas najważniejsze? Aby odnaleźć trochę aktywnych osób, które mają pomysły, wizję, i chcą zacząć działać, coś robić, wyjść poza spotkania towarzyskie. Mam konkretne pomysły, są też pewne możliwości wsparcia finansowego naszych działań, ale bez aktywnych osób trudno będzie z czymś ambitnym ruszyć. Musimy się najpierw poznać. Chciałbym zobaczyć, ile osób chce po prostu należeć do stowarzyszenia racjonalistów, bo uważa to za ideę szczytną i życzy mu jak najlepiej, a ile osób wstępuje, bo chce coś robić. To jest kwestia kluczowa.
Jak nie będzie większej ilości aktywnych ludzi, to nasze działania nie wyjdą poza pisanie apeli, stanowisk i drobnych działań. Z pewnością w mniejszej skali będzie można organizować co jakiś czas jakieś konferencje tematyczne, prezentując ciekawe wykłady i ciekawych ludzi. Tak też można, ale to nie o to chodzi.
Może ktoś ma jakieś przedsięwzięcia, które chciałby zrealizować w ramach i pod egidą PSR? Zapraszam
A czy Ty ariadno się włączysz?
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 24-03-2005
lukas.k
Rozumiem Pana Agnosiewicza i popieram w 100%
Autor: lukas.k Dodano: 24-03-2005
Marcin - skladka
Jak narazie jakakolwiek skladka wyklucza mnie z czlonkostwa ( a nawet odstrasza, bo kojarzy mi sie z dzialalnoscia... no wiadomo czego)
Autor: Marcin Dodano: 02-04-2005
Mariusz Agnosiewicz - skladka
>Jak narazie jakakolwiek skladka wyklucza mnie z czlonkostwa ( a nawet odstrasza, bo kojarzy mi sie z dzialalnoscia... no wiadomo czego)

Czy możesz to rozwinąć? Czy składka jest za niska czy za wysoka? Z działalnością czego Ci się kojarzy?
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 02-04-2005
Marcin - jeszcze o składce
Nie chcę się wymądrzać, szczególnie, że wczoraj natrafiłem na tę stronę a dziś wypełniłem zgłoszenie członkowskie, nawet nie deklarację. Powiem tylko, że nie dziwię się, że "składka" wielu odstrasza - to jest w Polsce atawistyczne - lęk przed kolejnym świadczeniem, stałym wydatkiem w budżecie domowym. Przecież faktycznie, jak ktoś słusznie wspomniał, wyjazd na walne zebranie bedzie się wiązał z wydatkiem dużo wyższym - transport, zakwaterowanie i takie wydatki się będą powtarzać... Składki być muszą ale przecież napewno na walnym zebraniu, o ile do niego dojdzie, byłoby miejsce by o przedyskutować szczegóły, ich wysokość itd.
Autor: Marcin Dodano: 03-04-2005
Mariusz Agnosiewicz - O składkach ciąg dalszy...
>Składki być muszą ale przecież napewno na walnym zebraniu, o ile do niego dojdzie, byłoby miejsce by o przedyskutować szczegóły, ich wysokość itd.

Tyle że Walne zebranie też za coś trzeba zorganizować.
Koniecznośc wydatków na wyjazdy nie będzie wprawdzie zbyt częsta, bo dla większości to będzie udział w walnym zgromadzeniu raz na rok, poza tym powinny funkcjonować koła lokalne, trzeba je organizować, ale wiadomo, że na początku nie stworzymy kół lokalnych w 49 miastach czy nawet we wszystkich miastach wojewódzkich. Na samym poczatku powinno ruszyć koło warszawskie i wrocławskie, kolejno powinny dołączać inne większe miasta. Tak więc koszty "logistyczne" naszych działań powinny systematycznie z czasem maleć, ale aby tak było, najpierw należy dać coś od siebie. Wiadomo, że znaczenie składki powinno i musi maleć z czasem, kiedy rozwinie się wydajniejsze sposoby finansowania i udział wpływów ze składek w budżecie PSR będzie niewielki, lecz składki na początku jednak są dość istotne. Należy to zrozumieć.
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 04-04-2005
Lubasz - spotkania w Łodzi
Chciałbym się dowiedzieć czy możliwym jest spotkanie się z łódzkimi racjonalistami. Czy takie spotkania są organizowane?? Jeśli tak to gdzie i kiedy, i czy wymagana jest legitymacjia członkowska jako "bilet wstępu"??
Autor: Lubasz Dodano: 03-04-2006
Karolkiewicz - składka
Przymierzam się do wypelnienia deklaracji czlonkowskiej. Krótko- wysokość składki nie gra roli tym bradziej, że pieniądz ten wydany jest racjonalnie;) Bez watpiwości i życzący milego dnia Dawid Karolkiewicz
Autor: Karolkiewicz Dodano: 18-05-2006
pavvel - Można jaśniej?
§ 17. Ustanie członkostwa

   3. Członkostwo w Stowarzyszeniu może ustać wskutek uchwały Zarządu wykluczającej członka ze Stowarzyszenia podjętej w związku z:
      4) nieusprawiedliwionym zaleganiem z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań, przez okres przekraczający 12 miesięcy lub zaleganiem ze składkami powyżej dwóch miesięcy po zakończeniu zatwierdzonego wcześniej przez Zarząd okresu zwolnienia ze składek prawomocnym orzeczeniem sądowym skazującym za czyn popełniony po wstąpieniu do Stowarzyszenia,
Autor: pavvel Dodano: 01-01-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365