Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.084.300 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4028 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"W świecie żyją dwie myśli: jedna, śmiało spoglądając w mrok zagadek życia, stara się je rozwiązać, druga uznaje tajemnice za niewytłumaczalne i w trwodze przed nimi, ubóstwia je. Dla jednej – nie ma nic niepoznawalnego, istnieje tylko jeszcze nie poznane, druga – wierzy, że świat na zawsze jest niepoznawalny."
Komentarze do strony Bóg, dusza i pakuły

Dodaj swój komentarz…
Hodża - Misjonarze wśród egzomeduz   4 na 4
Ależ, ależ, mając wybór: wysyłać ziemskich misjonarzy do obcych cywilizacji pozaziemskich i upychać im Jezusa czy przyjmować meduzowatych misjonarzy na naszej planecie, by prawili nam o Wyschniętej Matce Wszystkich Meduz, która dała się złowić i wysuszyć za grzechy Wszechświata, zdecydowanie wybieram pierwszą opcję! I w ten sposób ta pogadanka stała się wielką apologią misyjnego chrześcijaństwa, wszelako wystrzelonego precz w otchłanie Kosmosu. :))
Autor: Hodża  Dodano: 12-02-2012
Reklama
Jacek Tabisz - @Hodża
Stajesz się mistrzem komentarzu :-) Trzeba by kiedyś zrobić film, na poły komedię, na poły makabreskę pdt. "Misjonarze z kosmosu"...
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 12-02-2012
barbizon - J. Tabisz   1 na 1
"Wręcz przeciwnie, poparcie militarne dla handlu opium które tak zdewastowało swego czasu Chiny, wydaje się całkowicie niegroźne wobec zbrojnego wsparcia służącego wdrażaniu takiego, bądź innego wariantu boga i duszy".
Czy masz - na przykład -  na myśli amerykańskie zbrojne interwencje i okupacje w Iraku i Afganistanie?
Autor: barbizon  Dodano: 12-02-2012
Jacek Tabisz - @Barbizon
Nie zginął w nich taki procent ludności jak podczas krucjat, czy konkwisty. Nie zginął w nich taki procent ludności jak podczas protestancko - katolickiej wojny 30 letniej. Etc, etc...
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 12-02-2012
mieduwalszczyk   3 na 3
Dobrze się słuchało. Pakuły nieistniejących bytów pewnie będą jeszcze długo zapychać w umysłach podatnych na to ludzieniaszków luki niezrozumienia udowodnionych już teorii naukowych. Weźmy fizykę kwantową - przywołaną przez Autora, tak niepojętą i tajemniczą, że zaraz upychacze pakuł wetknęli ją do jednego wora z duszą na ten przykład. Fizyka to nie moja bajka, ale jak sięgam pamięcią do lat edukacji, to każda regułka była podbudowana zaraz wzorem - jakże nie lubianym językiem matematyki. Z tego wynika, że matematyka musi być narzędziem wykorzystywanym przez fizykę do wyjaśniania (jak kto pokuma) opisywanych przez nią teorii - czyli, że musi zgadzać się wszystko w rachunkach. Czy inaczej jest z teoriami o kwantach i ich niepojętym dla potocznego rozsądku zachowaniem - zakładam, że nie. Jest to więc dla specjalistów istota rzeczy, później ewentualnie potwierdzona przez doświadczenie. Żaden fizyk nie przeprowadził jak dotąd wzoru na duszę i jej relacje z kwantami - i o tym upychacze pakuł pobożnych życzeń zapominają. Nie da się poprzeć takiego myślenia dostępnymi metodami rozumowymi i naukowymi - nie będzie się zgadzać, tak jak w dzieleniu przez zero.
Autor: mieduwalszczyk  Dodano: 13-02-2012
Ondraszek - Tak, to upychanie.   2 na 2
Ciekawy tekst i pouczający "wykład". Od siebie bym dodał, że owo "upychanie" bywa misterne i wygodne. Ponieważ "upychacze" upychać będą tylko istotne dla siebie prawdy i spostrzeżenia, nie istotne będzie pomieszanie wątków tylko służenie w jednej sprawie. To nie istotne, że bez sensu, ale jak skomplikowane. Wielu nie ma pojęcia o co chodzi i wychodzi z założenia - jak nic nie rozumiem to musi być coś mądrego -.Pozdrawiam.
Autor: Ondraszek  Dodano: 14-02-2012
mieczysławski - corpus christii   1 na 1
Kiedyś (nie pamiętam kiedy) amerykanie chcieli nazwać nowo wybydowaną łódź atomową "corpus christii", wywiązała się dyskusja, część wierzących uznała to za zły pomysł.
Z innych "religijnych pakuł" to obrzędy chrztu nowo wybudowanych rzeczy, zastępowanie ceremonii świeckich, praktycznie wszystko można chrzcić. I tu pojawiają się dylematy moralne - np. przed wojną były modne "pokropienia" armat i innego wojskowego sprzętu. Żołnierz zabijający poświęconym karabinem nie popełnia grzechu - żołnierz strzela, a bóg nosi kule.
Inne religijne pakuły, to wydawanie certifikatów religijnych : moralności, koszeności, dziewictwa itp. Ogólnie obrzędy religijne wpycha się na siłę jako pakuły między obrzędy świeckie.
Autor: mieczysławski  Dodano: 14-02-2012
mieczysławski - pakuły religijne   1 na 1
Pakuły (konopie) na statkach misjonarzy pełniły ważną rolę - umożliwiały działalność misyjną. W przenośni "pakuły religijne" do środki i działania służące hermetyzacji środowiska wierzących (uszczelnienie umysłu) i zabezpieczeniu przed przeciekami szkodliwych idei (np. teoria ewolucji).
Autor: mieczysławski  Dodano: 14-02-2012
lideg   1 na 1
Postawiona na wstępie zagadka jest banalnie prosta! Natomiast z pozoru oryginalny pomysł z "pakułowaniem" kosmosu, to nic nowego przecież, upychanie misjonarskie ma dobrze ugruntowane podstawy w historii ludzkiej cywilizacji.
Autor: lideg  Dodano: 15-02-2012
eduardeessa
Uważam, iż pakuły są przyjemne, dlatego iż są przyjazne. Można by się długo spierać, ale uważam, iż kobiety są lepsze od pakuł, czy nam się podoba czy nie. iż, ależ, na poły!
Autor: eduardeessa  Dodano: 16-02-2012
sleaping lion - O zapychaniu cipki
Pozwoliłem sobie skomentować pański tekst na forum.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,482304
Autor: sleaping lion  Dodano: 27-02-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365