Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.563.456 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Oczywiście, że jestem sceptyczny co do boskości Chrystusa i pogardliwie nastawiony do koncepcji, że istnieje Bóg, którego obchodzi to, jak się mamy i co robimy".
 Kultura » Sztuka » Filmy i filmoznawstwo » Filmy » Bezbożna pogadanka

Bóg, dusza i pakuły
Autor tekstu:

Co łączy ze sobą słowika, gwizdek i syrenę? Oczywiście wszystkie trzy obiekty, niezależnie od różnić wydają też z siebie dźwięki. Bóg, dusza i pakuły — jaki element wspólny zawiera taki zbiór pojęć? Choć niektórym ta druga kolekcja może się wydać nieco ekscentryczna, wbrew pozorom właśnie dzięki temu można wybrać dla niej bardziej precyzyjnie element wspólny. W końcu elementy pierwszego zbioru spokrewnione są ze sobą nie tylko poprzez możliwość wydawania dźwięku. Słowika, gwizdek i syrenę łączą także kategorie istnienia i prawdziwości.

Ktoś mógłby stwierdzić, iż bóg, dusza i pakuły są produktami człowieka. Ale gdy spojrzę na pakuły, ów chaotyczny kłąb pozyskiwany często z konopi, nie mam pewności, czy nie jest to do pewnego stopnia niemal twór naturalny. Tak jak złamany patyk. Oczywiście kij ułamany za sprawą wiatru z drzewa może zostać użyty w charakterze wędki, nie jest to jednak to samo, co starannie i na wiele sposobów obmyślany obraz olejny, czy też pojęcie tego, bądź innego boga (bogini, bogów, bogiń).

Być może wspólną kategorią dla naszego zbioru jest handel. Zjawisko wymiany czyni pogardzane niekiedy nauki ekonomiczne całkiem ważnym kluczem do zrozumienia wielu zjawisk mających miejsce w naturze. Wracając do pierwszego zbioru. Z pewnością słowikiem, gwizdkiem i syreną da się handlować. Gwizdki i syreny produkuje się głównie w tym celu, słowiki wylatują z fabryk ewolucji naturalnej, ale też niekiedy trafiają do ludzkich klatek, mają nawet swojego mitycznego nabywcę — chińskiego cesarza z baśni. Oczywiście nie trzeba mówić po mandaryńsku i być arystokratą, aby nabyć w różnych miejscach słowika. Jeśli chodzi o nasz drugi zbiór — z pakułami sprawa jest jasna. Nadal łata się nimi dziury w przeciekających łodziach i domach. Bóg i dusza sprawiają jednak pewien problem przy takiej klasyfikacji. Oczywiście handluje się nimi. Mamy przecież misjonarzy, odpusty i inne tego typu praktyki. Ale obok handlowania narzuca się je, zabijając przy okazji potencjalnych klientów. Nie wyobrażam sobie, aby jakiś sprzedawca gwizdków wytoczył konflikt zbrojny dajmy na to Meksykowi i zabiwszy większość mieszkańców uczynił Meksyk „ziemią gwizdków".

Może kategoria wpływu na politykę zatem? Wydaje się, że żaden kraj nie upadł z uwagi na nadmiar gwizdków, syren, czy też słowików. Nie toczono wojen słowikowych, czy gwizdkowych. Są oczywiście towary o znacznie groźniejszym potencjale — mieliśmy wojny opiumowe, niewinne z pozoru herbata i kawa przyczyniły się do niejednego strzału na morzu i na lądzie, jak zwykle też możemy dodać do nich cukier. Jeśli chodzi o nasz drugi zbiór, to wpływ pakuł na politykę wydaje się równie marginalny jak słowików, czy gwizdków. Nie można tego samego powiedzieć o bogach (w różnych wariantach i modelach), jak i o duszach (również w różnych odmianach). Wręcz przeciwnie, poparcie militarne dla handlu opium które tak zdewastowało swego czasu Chiny, wydaje się całkowicie niegroźne wobec zbrojnego wsparcia służącego wdrażaniu takiego, bądź innego wariantu boga i duszy.

Jaka zatem wspólna cecha łączy boga, duszę i pakuły? Zagadka wydaje się niemal niemożliwa do odgadnięcia, ja jednak spróbuję to uczynić w kolejnym filmiku z cyklu „Bezbożna pogadanka"


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Szczęśliwego Dnia Darwina!
Nie wierzę w Boga Ojca

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (11)..   


« Bezbożna pogadanka   (Publikacja: 12-02-2012 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Jacek Tabisz
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Historyk sztuki, poeta i muzyk, nieco samozwańczy indolog, muzykolog i orientalista. Publikuje w gazetach „Akant”, „Duniya” etc., współtworzy portal studiów indyjskich Hanuman, jest zaangażowany w organizowanie takich wydarzeń, jak Dni Indyjskie we Wrocławiu.

 Liczba tekstów na portalu: 118  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Klerykalizacja, czy sekularyzacja?
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 7758 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365