Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.199.852 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 309 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Oczywiście, że jestem sceptyczny co do boskości Chrystusa i pogardliwie nastawiony do koncepcji, że istnieje Bóg, którego obchodzi to, jak się mamy i co robimy".

Dodaj swój komentarz…
sinapis - zaskoczenie  0 na 2
Tyle, tyle lat byłem przekonany, że się pisze "Schoenhauer", a tu bęc! Cóż, człowiek całe życie się uczy.
A nad tymi utraconymi  a społecznie pożądanymi wartościami bym nie rozpaczał. Są, jak były, tylko że teraz selekcja jest łagodniejsza. Wyższej stopy życiowej nie osiąga się za darmo.
Autor: sinapis  Dodano: 07-04-2013
Reklama
Hotbit   2 na 2
Bardzo dobry artykuł! Dodaje odcieni szarości czy nawet kolorów do obrazu. Czym jest religia? Czym jest etyka? Bóg należy pisać z dużej czy z małej litery? Powyższy artykuł tworzy perspektywę, która często jest tutaj gubiona na froncie teizm-ateizm.
Autor: Hotbit  Dodano: 07-04-2013
Asphodelus - @Hotbit   2 na 2
Nie tyle anty-teizm kontra teizm co głównie spór racjonalizm kontra chrześcijaństwo. W europie nie wielu już pamięta dziedzictwa ''barbarzyńskich'' ludów północnej europy w tym Germanów.
Autor: Asphodelus  Dodano: 07-04-2013
Szarycz Zbigniew - porządna robota   1 na 1
Gratuluję autorowi porządnie napisanego artykułu. Wyróżnia się on pośród niektórych tutaj zamieszcznych, pisanych zgoła na kolanie...
 
Autor: Szarycz Zbigniew  Dodano: 07-04-2013
Hodża   1 na 1
Przeczytałem - pomimo, iż nigdy specjalnie nie frapowała mnie mitologia skandynawska - a to świadczy dobrze o kunszcie Autora. Jednak sceptycznie podchodzę do odgrzewania dobrze znanych wartości decydujących o dobrym życiu i współżyciu ludzi w takim pragermańskim sosie. Ostatnia tego typu próba miała miejsce w czasach III Rzeszy, co nie świadczy oczywiście źle o Odynie, ale dobrze też raczej nie ;-)
Autor: Hodża  Dodano: 08-04-2013
Asphodelus - @ Hodża   1 na 1
Pragnę zwrócić uwagę,że nazistowski kult gottgläubig był tylko mierną parodią dawnej religii germańskiej, z której wziął tylko niektóre elementy wymieszane z hinduizmem- a co najważniejsze- ten kult był monoteistyczny jak chrześcijaństwo.

Dzisiejsi czciciele bogów germańskich są politeistami, w miarę wiernie wzorując się na dawnych wierzeniach i odżegnują się od nazizmu.
Autor: Asphodelus  Dodano: 08-04-2013
kobieta - Niezapomniana tozsamosc
Podoba mi sie ten tekst. Mozna jeszcze dodac, ze Wikingowie byli tez dobrymi dyplomatami. Opisany element tozsamosci egzystuje w dalszym ciagu w kulturze panstw skandynawskich, poniewaz jest szczegolowo przyswajany na lekcjach historii w podstawowce.
Autor: kobieta  Dodano: 10-04-2013
Edmund Kaleciński - Słyszeliście ?!
Tekst bardzo ciekawy. Bardzo mi się podoba. Co by z tego, co w nim, utożsamić z dzisiejszymi realiami w Polsce. Ciężka sprawa. Trzeba pogłówkować żeby dopasować, bo z utożsamieniem mogą być kłopoty. Dla przykładu - wynikająca z Pieśni Najwyższego - szczera miłość i honor. Da się utożsamić z miłością, którą obdzielają Polaków Jarosław Kaczyński i biskupi w Polsce ? Czy na przykład pojęcie honor, o którym rzecz w pieśni Odyna, a w Polsce funkcjonujący głównie w ustach Antoniego Macierewicza, w sloganie "Bóg,Honor,Ojczyzna", da się utożsamić z odynowym honorem ? Czy tym panom i ich akolitom judeochrzescijańska moralność (pseudomoralność ?) może się kojarzyć z etyką skandynawską, albo z jakąkolwiek inną niż katonacjonalistyczne fantasmagorie ? Czy tacy ludzie są w stanie dostrzec ponadczasowość Pieśni Najwyższego ? Słyszeli o niej ?
Autor: Edmund Kaleciński  Dodano: 11-04-2013
Varg Timmen
Ja odczytuję Havamal jako drogowskaz i objaśnienie tego kim jesteśmy. W naszej kulturze mieszają się ze sobą sprzeczne idee. Ta sprzeczność (jak w przypadku krucjatowych rycerzy) buduje pewną całość naszej tożsamości. Aby wiedzieć kim jesteśmy musimy znać źródła naszych postaw, zachowań, a nawet wad narodowych, po to aby doskonalić to co szlachetne i dobre.

Uważam że banalnym byłoby obecnie np. skopiowanie i wcielenie w 100% kodeksu postępownania sprzed 10 wieków, lecz czym innym jest podjęcie wysiłku budowania nowej aksjologicznej drogi w tej konsumpcyjnej degrengoladzie.
Autor: Varg Timmen  Dodano: 02-05-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365