Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.022.173 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Żyć znaczy walczyć.

Dodaj swój komentarz…
Arminius - gniot gombrowiczowski   7 na 9
"Nie potrafię rozwikłać zagadki fascynacji tym tekstem, chociaż zastanawiam się nad tym od dłuższego czasu i nie wiem, czy każdy autentyzm się broni i czy każdy szczery zapis historii życia może być interesujący".
Nie, nie każdy. Z krótkich fragmentów przez Panią zacytowanych i ich charakterystyki wynika, iż jest to banalny tekst - zapis drobnych spraw i problemów życia codziennego. Nie trzeba być W. G. aby taki dziennik sporządzić. Nie ma w nim nic wartościowego i oryginalnego. Zadziwia natomiast aura sensacji jaką wokół tego teksty wygenerowano. Widocznie fakt, iż Gombrowicz sławnym pisarzem był wystarcza do tego, żeby z nabożeństwem za nim chodzić i całować każdy ślad jego świętej stopy. Pani pierwsza reakcja byla wlaściwa, bardzo trafna. Potem - zapewne - pod presją jego wielkiej estymy zaczęla się Pani doszukiwać wartościowym wątków w jego tekście.  Dobrze uchwycony rytm życia itd. Zachęcam do trwania przy swoich niezależnych sądach i opiniach. Gniot gombrowiczowski jest nadal tylko gniotem. Ciekaw jestem jak zareagowalby mistrz na wiadomość, że cała bohema i akademia szczytuje na wieść o tym, iż egema na głowie ustąpiła ale za to bolą bardziej zęby. Moiże slawetnym gombrowiczowskim szyderstwem i wykpieniem?
Autor: Arminius  Dodano: 17-06-2013
Reklama
sinapis - Qui pro quo   2 na 2
"I - straci dziewczę wianuszek, ale światopogląd zyska!" (T. Boy-Żeleński)
Do czytania nie służą literaci, lecz ich książki.
Autor: sinapis  Dodano: 17-06-2013
wilkońska - animus   1 na 1
Tak, też kompletnie nie rozumiem "aury sensacji" wokół książki, to są chyba jakieś mechanizmy promocyjne, nie wiem, nie interesuje mnie to. Co do samego "Kronosu" wydaje mi się, że określenie "gniot" nie jest adekwatne, ponieważ nie można rozpatrywać tego dziennika w kategoriach literackich ani artystycznych. Ma Pan rację, że w odbiorze tej kroniki mogłam ulec nimbowi osoby takiego kalibru, co explicite wyrażam w artykule. Pisze Pan o braku jakiejkolwiek wartości "Kronosu"; nie wiem, może jest nią to, że gdy się czyta Entretiens z Dominique de Roux, dzienniki literackie i inne artystyczne już utwory, to "Kronos" jest z tym wszystkim spójny (w znaczeniu kompletnego i konsekwentnego obrazu postaci twórcy) może to niewystarczający powód aż do publikacji, stąd mój "list" z wątpliwościami i znakami zapytania. Pozdrawiam.
Autor: wilkońska  Dodano: 17-06-2013
Guzik   5 na 5
"Widocznie fakt, iż Gombrowicz sławnym pisarzem był wystarcza do tego,
żeby z nabożeństwem za nim chodzić i całować każdy ślad jego świętej
stopy."

To samo miałam napisać. Cóż dodać? Nauczycielka literatury mówiła mi, że "zęby", to nie jest literacki temat.
Autor: Guzik  Dodano: 17-06-2013
Hodża - @Wilkońska, sinapis   3 na 3
Ta książka jest specyficzna dlatego, że tak naprawdę główny tekst nie jest napisany przez Gombrowicza, lecz znajduje się w przypisach (R. Gombrowicz, J. Jarzębski, K. Suchanow). Podejrzewam, że jest to jednak cenny dokument dla badaczy literatury i biografów Gombrowicza. Pozwala zrozumieć to, na ile życie tego człowieka było naznaczone cierpieniem, na ile było ludzkie w swojej mizerii, uwikłaniu w cielesność. Nie jest to lektura dla tych, którzy chcą poznać twórczość Gombrowicza, lecz dla tych, którzy chcieliby poznać Gombrowicza. Rozumiem to, jest to dość nieznośne doświadczenie, kiedy klient odbiera zamówiony wyrób i nawet nie zaszczyci łaskawym spojrzeniem rzemieślnika, który nad nim spędził godziny pracy. Gdyż poza dziełem jest też człowiek. W.G. pisząc to chciał pozostawić ślad samego siebie, nie tylko w twórczości, ale w swej nagiej zwyczajności człowieka. To było jego lekarstwo na chorobę, która najbardziej mu dolegała i której wielu z nas najbardziej się boi - samotność.

Sinapis przywołał Boya. Warto więc też byłoby w kontekście tej publikacji jeszcze raz przeczytać jego esej "Brązownicy". Gombrowicz nie znosił brązu, tego możemy być pewni a te notatki na zawsze wyzwalają go z Formy i pozostawią go żywym - i niezapomnianym.
Autor: Hodża  Dodano: 17-06-2013
Czesław Szymoniak - W przeciwieństwie do arminiusa
nic nie napiszę - wypadałoby wcześniej przeczytać tekst autorstwa W.G.
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 17-06-2013
Ormonte - Interpunkcja się kłania
W. G., który toczył takie boje o prawo do pisania "tryumf" zamiast "triumf", dostałby chyba zawału, gdyby zobaczył łącznik (bo nawet nie półpauzę) w funkcji myślnika. Proszę się ogarnąć. Poza tym, chyba "Kronosa", a nie "Kronosu". To jakaś kpina z polszczyzny czy co?
Autor: Ormonte  Dodano: 17-06-2013
wilkońska - Ormonte (KRONOSU!)   1 na 1
A propos łącznika: cóż za niewybaczalne przeoczenie moje i korektora (kilka pikseli za dużo).
A teraz istotniejsza sprawa: pańska uwaga na temat odmiany Kronosu jest czystą kpiną, Pan wybaczy. Nie czytał Pan tego dziennika, dlatego odsyłam przynajmniej do posłowia Jerzego Jarzębskiego (s.426), tam się Pan zapozna z przyjętą formą deklinacji oraz argumentacją za nią przemawiającą. Nie chce mi się Pana oświecać. Zresztą, taki rodzaj czczego puryzmu językowego, jaki Pan raczy uprawiać, mierzi mnie ogromnie.
Ps. Oczywista uwaga natury ogólnej: język ewoluuje, toteż nie mówimy obecnie "tłomaczyć", pomimo faktu, że W.G. posługiwał się taką właśnie formą.
Autor: wilkońska  Dodano: 18-06-2013
Ormonte - @ wilkońska
Proszę się tak nie upupiać! Niektórzy biorą W. G. "na poważnie".
Autor: Ormonte  Dodano: 18-06-2013
wilkońska - Ormonte
To niechże Pan sobie przeczyta swój pierwszy post. W zasadzie zamyka kwestię "pupy", "gęby" i powagi. Cytuję Pana:
"W. G., który toczył takie boje o prawo do pisania "tryumf" zamiast
"triumf", dostałby chyba zawału, gdyby zobaczył łącznik (bo nawet nie
półpauzę) w funkcji myślnika. Proszę się ogarnąć. Poza tym, chyba
"Kronosa", a nie "Kronosu". To jakaś kpina z polszczyzny czy co?"
Autor: wilkońska  Dodano: 18-06-2013
Ormonte - @ wilkońska  -2 na 2
Proszę się tak nie zapalać! Błąd jest błędem, a wstyd - wstydem. Chodzi tylko o to, by Pani popracowała trochę nad swoją polszczyzną. Sprawne posługiwanie się językiem nie jest bowiem zdolnością wrodzoną (choć rozwija się na bazie wrodzonych zadatków), a doskonali się w toku regularnego treningu. To chyba oczywiste?
Autor: Ormonte  Dodano: 18-06-2013
Koraszewski - @Joanna Wilkońska  0 na 2
Proszę się nie przejmować czytelnikami w rodzaju Ormonto - ten typ "komentatora" nie mając kompletnie nic do powiedzenia odczuwa nieodmiennie głęboką potrzebę zgryźliwego pouczania z wyżyn swojej tępej i chamskiej durnoty. Nie warto reagować. 
Autor: Koraszewski  Dodano: 18-06-2013
Kiełczewski - A co na to J.Kuroń
Pan J.Kuroń na egzaminie z histori czegoś tam ,pomylił merkantylizm z fizjokratyzmem.Według mnie ta Pani wydając te "zapiski"G.popełniła podobny błąd,ale czy to merkantylizm ?
Autor: Kiełczewski  Dodano: 19-06-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365