Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.982.664 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 482 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie. Dlatego wielki postęp dokonuje się dzięki ludziom nierozsądnym.
Komentarze do strony Nowa twarz Izraela

Dodaj swój komentarz…
Arminius - Edzio
Ale w praktyce jest to ta liczba podana przez Pana minus 5 mln. których de facto nie ma.
Autor: Arminius  Dodano: 08-12-2013
Reklama
Edzio
45,59 miliona (2012)</div> Ukraina , Liczba ludności </div>
Autor: Edzio  Dodano: 08-12-2013
ratus - @Arminius   3 na 3
> ... założenie o "trujących" włąściwościach wszelkich religii ...

To nie jest założenie, tylko stwierdzenie, poparte tysiącami faktów, zarówno historycznych jak i współczesnych.

> ... lukrowana laurke tak pod adresem Żydów jak i i Izraela ...
"Lukrowaną laurką" nazywasz wskazanie faktu, że Izrael walczy o fizyczne przetrwanie pośród otaczającej go,  wielokrotnej przewadze - wrogów? A najgorsze jest pewnie to, ze walczy skutecznie? No cóż, gdyby zawierzył papieskim "apelom o pokój" i "modlitwom o pojednanie narodów", to pewnie już od dawna problem z Żydami by nie istniał, z powodu braku tychże...
Autor: ratus  Dodano: 08-12-2013
Arminius - ratus - znacznie cześciej
Nie jest to prawdą, iż aspekt judaizmu fundamentalnego był poruszany wielokrotnie. Niniejszy tekst jest jednym z nielicznych ktore się ukazały na ten temat. A w relacji do materiałów które stanowia lukrowana laurke tak pod adresem Żydów jak i i Izraela byłby to ułamek procenta.
A przeciez judaizm będący pniem założycielskim chrześcijaństwa - najliczniejszej religii na świcie - powinien być, zwłaszcza przyjąwszy pańskie założenie o "trujących" włąściwościach wszelkich religii zdecydowanie częstszym tematem religioznawczych analiz.
Autor: Arminius  Dodano: 08-12-2013
Arminius - Edzio - populacja
W kwesti formalnej. Na Ukrainie nigdy nie mieszkało 60 milionów ludzi. A w chwili obcenje po swoistym exodusie w ciągu ostatnich kilkunastu lat 5 mln jej obywateli, rzeczywista liczba jej ludności wynosi ok. 40 milionów. Być może pomyłka wzięła się stąd iż powierzchnia tego państwa wynosi ok. 600 tys. km2, a więc też pojawia się "6".
Autor: Arminius  Dodano: 08-12-2013
ratus - @Arminius   2 na 2
Aspekt fundamentalistycznej religijności w Izraelu był poruszany na "Racjonaliście" wielokrotnie i nikt nie negował faktu, że jest to jeden z problemów utrudniających i tak niełatwe życie w tym państwie. Jest to jeszcze jeden dowód na to, jak trującymi ideami są wszelkie religie - islam, judaizm, chrześcijaństwo, buddyzm i dziesiątki innych, mniej znanych, a zawsze opresyjnych, dopuszczających przemoc wobec  wszystkich "innych".
Rozumiem, że katolicy mogą odczuwać ulgę, wobec konstatacji "nie jesteśmy tacy najgorsi", ale to chyba taka sama radocha, jaka towarzyszyła zapewnieniom "A w Hameryce to Murzynów bijom!"
Autor: ratus  Dodano: 08-12-2013
Edzio   1 na 1
To wszystko ciekawe o tym Izraelu itp., ale może ktoś by napisał artykuł na temat sytuacji w Ukrainie?Sześćdziesięciomilionowe państwo przy naszej granicy wrze i grozi rozpadem i wojną domową, a tu nic
Autor: Edzio  Dodano: 08-12-2013
onepiotrek - myślę, że z pewnego punktu widzenia -
 można zaryzykować stwierdzenie, że A. Hitler sam mógł być wyznawcą "boga" Jahwe - spalił w krematoriach kilka milionów ludzi, a przecież - wszak, cyt.  "woń palonego tłuszczu jest miła "panu" ("Panu"?)"...
Autor: onepiotrek  Dodano: 07-12-2013
Arminius - onepiotrek - wspólne źródło
"..czy ortodoksi z Brooklynu i hitlerowcy mają/mieli to samo źródło natchnienia dla swoich idei..."?
Biorąc pod uwagę aspekt bezpośredniości, odpowiedź jest negatywna. U ortodoksyjnych (i nie tylko) Żydów ksenofobiczne i rasistowskie ciagątki biorą się ze Starego Testamentu (idea narodu wybranego, bóg Jehowa eksterminujący wszystkich wrogów Izraela) oraz - przede wszystkim - z talmudu,w którym ów starotestamentowy trybalny rasizm poddany został dodatkowej destylacji, przekształcając się w produkt wysoce wyrafinowany.
U nazistów ów rasizm wziął się klasycznych koncepcji rasistowkich jakie się pojawiły w Europie z końcem 19 wieku,a które - nota bene - były pokłosiem darwinizmu zaimplantowanego do nauk społecznych i polityki. Dwa nazwiska są tu kluczowe: Gobineau i Chamberlain ale prócz nich była liczna grupa poczytnych teoretyków pochodzenia żydowskiego właśnie, którzy pod owym poglądem się podpisywali. Jednym z nich był - na przyklad - niejaki Max Nordau - jeden z ojców założycieli syjonizmu jak również twórca pojęcia: "sztuka zdegenerowana", które poźniej było tak bardzo eksploatowane przez Hitlerowców.
Tak więc w sensie pośredniego oddziaływania ideii można mówić o pewnym junctim.
Autor: Arminius  Dodano: 07-12-2013
onepiotrek - @Arminus -
a w warszawskich tramwajach w pierwszej połowie lat 40-tych był napis "NUR FUR DEUTSCHE"... a jak Żyd szedł chodnikiem, a z przeciwka nadchodził Niemiec, to Żyd musiał zejść z chodnika na jezdnię... i zdjąć czapkę...
jak myślisz, czy ortodoksi z Brooklynu i hitlerowcy mają/mieli to samo źródło natchnienia dla swoich idei...?
Autor: onepiotrek  Dodano: 07-12-2013
Arminius - onepiotrek - brooklyński macho  0 na 2
"Na ulicach Beit Szemesz stoją znaki nakazujące, aby kobiety i mężczyźni poruszali się po przeciwnych stronach jezdni".
Podobne praktyki - ale bardziej zaawansowane w swym radykaliźmie - w tym samym mniej więcej czasie miały miejsce w Nowym Jorku. Mianowicie w brooklyńskiej dzielnicy Williamsburg zamieszkałej przez Chasydów, poprzybijano na drzewach rosnących na gruncie stanowiącym własność publiczną tabliczki o treści: "droga żydowska córko, ustąp miejsca nadchodzącemu z naprzeciwka męzczyznie". Przesłanie owej "prośby" jest tak oczywiste,iż nie wymaga komentarza Podaję link weryfikujący:
failedmessiah.t(*)e-to-make-way-for-men-345.html
Autor: Arminius  Dodano: 06-12-2013
onepiotrek - na szczęście   2 na 2
trochę Żydów jest wolnych od bełkotu religijnego...
wiadomosci.gaze(*)zuje_zwiazkow_z_judaizmem.html
Autor: onepiotrek  Dodano: 06-12-2013
bosman_maly   4 na 4
@Arminius
Sąd rabinacki w Izraelu nie jest sądem izraelskim tylko sądem izraelskim rabinackim. Całe szczęście, jego "orzeczenia" nie są prawem.
Stopień związania Izraela od religii jest zadziwiający, ale nie ma potrzeby przekoloryzowania tego.
Autor: bosman_maly  Dodano: 06-12-2013
Arminius - bosman_maly - wyjaśnienie  0 na 2
"Israel Court Fines Woman Over Not Circumcising Son" - to tytuł doniesienia prasowego AP. Podałem link do całego materiału, gdzie wyjaśnione są szczegóły - w tym także to, iż chodzi o sąd rabinacki, który - nota bene - jest przecież także sądem izraelskim, tak samo jak państwowe sądy w Izraelu są sądami izraelskimi. Strony które uznaja jurysdykcję takiego sądu - są związane jego wyrokami, od których mogą się odwołać do państwowego wymiaru sprawiedliwości.
W dnoniesieniu jest jeszcze inna, ciekawa informacja. Otóż W Izraelu nie ma instytucja małżeństw świeckich, co zmusza co roku tysiące par chcących zawrzeć małżeństwo poprzez ceremonię świecką lub takich, które nie spełniają wymogów natury religijnej - do turystyki matrymonialnej za granicę.
Autor: Arminius  Dodano: 06-12-2013
bosman_maly   3 na 3
@Arminius 
Nie izraelski sąd a sąd rabinacki. Kara jest tak "obowiązkowa" jak opłata za chrzest itp.
Autor: bosman_maly  Dodano: 06-12-2013
onepiotrek - a tu jeszcze jeden kwiatek   1 na 1
z radosnej tfu-rczości (pisownia właściwa) Pana Rabina -
www.rp.pl/artykul/552823.html
@Armnus - tam opluwają nie tylko księży chrzescijańskich -
wyborcza.pl/1,7(*)ydowi_wolno_opluc_kobiete.html
wiadomosci.gaze(*)e_zachowuje_sie_w_zgodzie.html

ciekawe, czy może TAM Pan Rabin spotkał się z prałatem Jankowskim, i nawzajem się opluwali...?
Autor: onepiotrek  Dodano: 06-12-2013
Arminius - przymus obrzezania?  -1 na 5

"Israel Court Fines Woman Over Not Circumcising Son"</h1>

(Izraelski Sąd karze grzywną kobietę, która nie chce się zgodzić na obrzezanie syna)</h1>
Podaję link do - jeszcze gorącego - tekstu Agencji AP, który jest wyśmienitym dopełnieniem tekstu autora.
abcnews.go.com/(*)oman-circumcising-son-21041276

Autor: Arminius  Dodano: 06-12-2013
Ratatoskr - trendy w edukacji
Wyguglałam coś takiego:
taubcenter.org.(*)p-content/uploads/Fig_6_v2.jpg
straszne :( Już w tej chwili większa liczba dzieci uczy się talmudu/koranu niż prawdziwej wiedzy.
Autor: Ratatoskr  Dodano: 06-12-2013
Arminius - zaplute karły reakcji   1 na 3
Wspomniana przez autora ksenofobia (rabina Yossefa i jego adherentów) owocuje praktykami niespotykanymi w europejskim kręgu kulturowym. Jedną z nich jest powszechny w środowisku izraelskiej ortodoksji żydowskiej zwyczaj plucia na księży chrześcijańskich.  Poniżej cytuję wypowiedź abp. ormiańskiego Jerozolimy z 2010 r. na ten temat oraz podaję link do artykułu Haaretz (liberalny dziennik izraelski) o inicjatywie "Capital Anglos" mającej na celu przeciwdziałaniu tej - eufemistycznie ujmując - niezbyt chwalebnej praktyce.
 Zwyczaj ten nadal jest powszechny - pomimo krótkotrwałej tendencji spadkowej w 2010 r. zasygnalizowanej przez Shirvaniana.
"Według arcybiskupa ormiańskiego Jerozolimy Arisa Shirvaniana w ciagu ostatnich dwóch miesięcy liczba incydentów plucia na księży trochę się zmniejszyła. Tym niemniej jednak podkreśla on, iż w ciągu 12 lat przebywania w Jerozolimie opluto go 50 razy (sic!)
(.... according to Archbishop Aris Shirvanian, of Jerusalem's Armenian Patriarchate, who says that in the 12 years he has lived in Jerusalem has been spat on about 50 times.)
www.haaretz.com(*)pitting-at-christians-1.264213  
Autor: Arminius  Dodano: 06-12-2013
Arminius - świeży powiew   2 na 6
".... należy ocenić identyfikujących się ze zmarłym rabinem na 1,5 miliona obywateli Izraela (na 8 milionów mieszkańców").
A z tych 8 milionów 25 % nie jest Żydami - więc skala problemu jest tym większa.
"Yossef od dziecka żył w atmosferze talmudycznej. Cywilizacja zachodnia była mu obca a z latami zaostrzała się jego wrogość do tak zwanej hellenizacji, która w oczach ortodoksji była odwiecznym wrogiem judaizmu. Rabin Yossef zasłynął wypowiedziami ksenofobicznymi i żywą nienawiścią do świeckiego sądownictwa i do kultury zachodniej".
Otóż to. Kilkakrotnie w moich komentarzach podnosiłem ten aspekt problemu. Używałem także określenia "talmudyzm" - za co byłem krytykowany przez niektórych komentatorów i oskarżany o antysemickie poglądy. W tym kontekscie warto nadmienić, iż zdecydowana większość Żydów w II RP była wychowywana w talmudycznej atmosferze pełnej ksenofobii oraz nietolerancji. Około 10 % zaś to byli Żydzi asymilowani, utożsamiający się z interesem Polski, tacy jak autor. Artykuł stanowi swieży powiew  w dusznej aurze otaczającej w "Racjonaliście" tematykę Izraela i pozostaje mieć nadzieję, iż zainicjuje nowy trend, charakteryzujący się większym obiektywizmem publikowanych materiałów.
Autor: Arminius  Dodano: 06-12-2013
Ojciec Destrukcjanin - Polecam ksiązkę...   1 na 1
... tego Pana pt. "Izrael w cieniu fundamentalizmów". To TRZEBA przeczytać.
Autor: Ojciec Destrukcjanin  Dodano: 06-12-2013

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365