Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.117.971 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3579 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Między osobistą trwogą egzystencjalną a władzą nad ciałem i duszą innych ludzi rozciąga się obszar, gdzie czają się metafizyczni rozbójnicy, czerpiący profity z duchowej i intelektualnej nędzy swych bliźnich.

Dodaj swój komentarz…
Poltiser - Znakomita faktografia...   2 na 2
Dziękuję za artykuł i refleksje. Jak ilustruje polski przykład ostatnich 300-400 lat, gospodarka odradza się stosunkowo łatwo. Gorzej ze stratami mierzonymi ludźmi i poziomem cywilizacyjnym oraz kulturą regionu. Podziały kreowane przemocą fizyczną i propagandową leczyć zdecydowanie trudniej. Ciągle jeszcze dominuje wiara elit, że rzymska tradycja rządzenia poprzez dominację ideologiczną i holokaust to najskuteczniejsza broń przeciwko wszelkim buntownikom. Żyjemy w interesujących czasach. Oby jak najdalej od rzezi... Pilnować należy, żeby "ona" nie zapukała do naszych drzwi. A Ukraina to, po raz kolejny, bardzo blisko...
Pozdrawiam.
Autor: Poltiser  Dodano: 17-06-2014
Reklama
Arminius - aneokolonializm - antykolonializm   1 na 3
.." patronem polskiej neokolonii został od początku Jan Paweł II. Dzięki temu religia w Polsce nie stała się siłą antykolonialną, lecz w większości (z pewnością zwłaszcza na jej szczytach)  sojusznikiem neokolonializmu. Z tego płynie prosty wniosek, iż Radio Maryja oraz "radiomaryjny" nurt polskiego katolicyzmu jest- pozytywnie - antykolonialny.
Indonezyjscy komuniści, zorganizowani, bazujący na mniejszości chinskiej, wspierani przez maoistowskie Chiny- przygotowywali zbrojny pucz. Ich rzeź jest zbrodnią nosząca znamiona ludobójstwa ale- nie wdając sie w jałowe rozważania z zakresu historii alternatywnej- nie można wykluczyć, znając bohaterów i miejsce akcji, iż rozprawa maoistów indonezyjskich z ich wrogami, byłaby jeszcze okrutniejsza, na wzór eksperymentu polpotowskiego. Co do statusu neokolonialnego Indonezji warto pamiętać, iż rządy Suharto to sukcesy gospodarcze kraju, wzrost jego znaczenia międzynarodowego oraz ekspansja terytorialna(przejęcie w 1962 r. Irian Jaja).Film "Rok niebezpiecznego życia" P. Weira(wyśmienite role M. Gibsona i Lindy Hunt) ukazuje dobrze ów czas przełomu z połowy lat- 60- tych. www.youtube.com/watch?v=IL6BqLMZJyA  
Autor: Arminius  Dodano: 17-06-2014
Arminius - Politser - podziały  0 na 2
"Podziały kreowane przemocą fizyczną i propagandową leczyć zdecydowanie trudniej. Oby jak najdalej od rzezi... Pilnować należy, żeby "ona" nie zapukała do naszych drzwi. A Ukraina to, po raz kolejny, bardzo blisko..."
Tytułem dygresji od głównego wątku: Bywa i tak, że owe "podziały" jako skutek konfliktu i przemocy mają w sobie pozywywną wartość. W chwili obecnej w przywołanej przez Pana Ukrainie odbywa się zakrojony na szeroką skalę proces formowania "twardej" świadomości narodowej u wielu "letnich" narodowo Ukraińców. Ich świadomość narodowa definiuje się w opozycji do Rosji, która prowadzi przeciwko Ukrainie wojnę na tereniej jej dwóch obłasti. Każdy ukraiński żołnierz padły w bojach pod Ługańskiem czy Donieckiem stanowi urodzajne podglebie dla rozowju ukraińskiej idei narodowej.
Autor: Arminius  Dodano: 17-06-2014
A. Gregosiewicz  0 na 2
"Nie oznacza to naturalnie także, że komuniści nie dali żadnych powodów do niechęci w środowiskach religijnych"

Czysty Orwell
Autor: A. Gregosiewicz  Dodano: 17-06-2014
Arminius - czysto grać - A. Gregosiewicz
"Nie oznacza to naturalnie także, że komuniści nie dali żadnych powodów do niechęci w środowiskach religijnych -

Czysty Orwell"

Lakoniczność i enigmatycznosć Pana wypowiedzi uniemożliwia doprecyzowanie, którego "Orwella" miał Pan na myśli?
Jeżeli tego który napisał np. " W Hołdzie Katalonii" - to teza, iż zacytowany fragment ma w sobie coś z orwellowskiego stylu - polegajacego na na odwracaniu przysłowionego kota do góry nogami - jest nietrafiona, gdyż trudno jest znaleźć książkę, w której wojna i doświadczenia frontowe żołnierza byłby tak weredycznie opisane. Z kolei gdy założymy,iż chodziło Panu o "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy", to znów jest klops, bo przecież autor tekstu nie stwierdza, że "wojna jest pokojem a pokój wojną", nie suponuje, że komuniści to wyprani z wszelkiego agresywnego odruchu pacyfiści czy dżiniści. Jego eufemistyczne ujęcie problemu może ewentualnie lekko irytować, ale do "stylu orwellowskiego" bardzo Mu jeszcze daleko. Autor nie zmienia przecież desygnatów słów.
Autor: Arminius  Dodano: 17-06-2014
klaio   1 na 1
Nie rozumiem intencji autora gdy mówi o JPII jako patronie neokolonializmu. Ja widzę to tak, że Watykan widząc, że porządek forsowany przez UE oddala się od tego, co uważa za pożądane postanowił działać na rzecz przyłączenia do "imperium" krajów katolickich, aby przez nie wpływać na Brukselę. Oczywiście, musiało to oznaczać dostosowanie się peryferii do "imperium" także z negatywnymi skutkami, o których pisze autor, ale to nie był cel papieża, a "koszt" zapłacony przez te kraje za realizację celów strategicznych Watykanu. Zresztą część celów Watykanu i narodów zdominowanych przez katolicyzm się pokrywała. Najbardziej spektakularny tego przypadek mieliśmy niedawno w Chorwacji, gdzie przed referendum akcesyjnym przybył tam Benedykt XVI i poparł akcesję, chociaż jeśli pójdzie coś nie tak, to nie Watykan będzie płacił rachunki - taka mała Chorwacja będzie mięsem armatnim wielkiej finansjery i sam ojciec święty ich nie obroni. Polityka ta nie jest zbyt uczciwa, ale jednak Watykan nie jest agentem imperium, tylko taką taktykę sobie wymyślił na walkę z nim nie licząc się z ufającymi mu katolikami. Bilans nie jest zresztą dla nich jednoznacznie negatywny. Zgodzimy się jednak, że w tych sprawach Watykanowi należy patrzeć na ręce i powinni to też czynić katolicy.
Autor: klaio  Dodano: 17-06-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365