Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.544.894 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 243 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Żaden człowiek nie ma możliwości wyboru kraju, w którym przychodzi na świat, ani osobowości swoich rodziców. Dlatego nie istnieją racjonalne powody do prawnej dyskryminacji ludzi ze względu na ich płeć, rasę czy pochodzenie społeczne.
Komentarze do strony Prawda i bezsilność

Dodaj swój komentarz…
dzentelmen - Punkt widzenia.   2 na 2
Wszystko co jest w "Ameryce" droga Pani,wyszło z Europy,pragmatyzm polityczny w szczególności ....
Autor: dzentelmen  Dodano: 12-07-2015
Reklama
Arminius - niestety konieczność   3 na 3
"Sprzeczność w poglądzie o którym piszę, jest tym wyrazistsza, że od wieków funkcjonuje przekonanie o wartości edukacji, która ma moc przekształcania ludzkiej natury. Skoro ludzkość będzie taka, jaką się ją wychowa i jakie wartości zasugeruje się jako prawdziwe, to błędne jest panujące przeświadczenie o konieczności zbrojeń i zabijania człowieka przez człowieka".
 
Powyższy pogląd jest - niestety -  w dużym stopniu utopijny. Wojny były są i będą nieodłączną cechą ludzkiej cywilizacji bo:
1. Człowiek jest zwierzęciem, pokrytym co prawda werniksem kultury, który jednakże w określonych warunkach błyskawicznie wysycha
2. Historia uczy iż nie może być inaczej. Historia w tym wypadku jest jak eksperyment naukowy na podstawie którego formułujemy okreslone wnioski. A ów eksperyment stanowczo i pewnie dowodzi, iż wojny muszą być.
Autor: Arminius  Dodano: 13-07-2015
KORUND   8 na 8
"Wciąż nie możemy dotrzeć do poznania istoty zjawisk. Poznajemy świat dostosowany do budowy naszych zmysłów. Bogatszy byłby obraz poznanego świata gdybyśmy byli wyposażeni w zmysł węchu taki, jakim natura obdarzyła psy. Nie słyszymy ultradźwięków, bo nasze ucho jest inaczej zbudowane niż ucho nietoperza."
-Moment. Mimo dysponowania takimi zmysłami, jakie wykształciły się w procesie ewolucji, czyli niezbędnymi do przetrwania w danych warunkach, możliwe jest poznawanie rzeczywistości poza ich zasięgiem. Ktoś jednak wpadł na to, że istnieją ultradźwięki i dziś mamy urządzenia do ich wykrywania i pomiaru. Tak samo z  barwami, zapachami,  promieniowaniem. Mamy teleskopy, mikroskopy, radary, lasery itd., itp. i bozia wie co jeszcze wymyśli ludzkość. Jesteśmy więc istotami widzącymi obraz rzeczywistości wielokrotnie bogatszy (prawdziwszy) od tego, jaki pozwalają nam dostrzec nasze zmysły. 
Autor: KORUND  Dodano: 13-07-2015
klaio - @Arminius   2 na 2
"Historia w tym wypadku jest jak eksperyment naukowy na podstawie którego formułujemy okreslone wnioski. A ów eksperyment stanowczo i pewnie dowodzi, iż wojny muszą być." Nawet miliard razy powtórzony eksperyment, że ciało o ciężarze właściwym większym niż powietrze musi spaść nie jest dowodem, iż unoszenie się takich ciał w powietrzu jest niemożliwe. 
Autor: klaio  Dodano: 13-07-2015
DyktaFon - Moja wina...   1 na 1
A ja myślałem, że prawdy to poszukują religie... a tu taka niespodzianka :) Może lepiej wrócić na łono jakiejś religii? Prawda byłaby prostsza do zrozumienia...
Autor: DyktaFon  Dodano: 13-07-2015
NW power  0 na 2
"A jeśli podlega nasze życie w społeczeństwie jakimś obiektywnym
regulacjom, to brakuje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy wyznacza
je rynek — jak twierdzą neoliberałowie — czy stan świadomości ludzi,
a może na przykład potęga wyobraźni i woli jednostek wybitnych."

A czy autorka zdaje sobie sprawę, że rynek jest wypadkową działań wszystkich ludzi, zarówno tych wybitnych jak i tych marnych? Nie jest zadnym "mistycznym bytem", jak rozumie to chyba pani Maria.

Reszta artykułu też marna, ale co do ostatniego akapitu to musze tu coś obronić. Jak napisał Arminius: "2. Historia uczy iż nie może być inaczej. Historia w tym wypadku jest
jak eksperyment naukowy na podstawie którego formułujemy okreslone
wnioski. A ów eksperyment stanowczo i pewnie dowodzi, iż wojny muszą
być."
Historia nie jest nauką eksperymentalną. To, że coś nie miało miejsca w przeszłości, nie wyklucza wcale wystąpienia tego w przyszłości, więc używanie argumenty historycyzmu w próbie udowodnienia, ze wojny sa nieuniknione jest jałowe. Ludzie potrafili wyjść z barbarzyństwa i stworzyć cywilizacje opartą na podziale pracy, myślę, że również zlikwidowanie wojen (szczególnie tych większych) jest możliwe, choć wymaga zmiany idei, w które wierzą ludzie.
Autor: NW power  Dodano: 13-07-2015
Arminius - Większe wojny - NW power   1 na 1
"Ludzie potrafili wyjść z barbarzyństwa i stworzyć cywilizacje opartą na podziale pracy, myślę, że również zlikwidowanie wojen (szczególnie tych większych) jest możliwe, choć wymaga zmiany idei, w które wierzą ludzie".

Wyszli z barbarzyństwa, stworzyli cywilizację opartą ma podziale pracy i wywołali dwie największe wojny z dotychczasowych. Nic dodać nic ująć.
Autor: Arminius  Dodano: 13-07-2015
NW power  -1 na 1
Cóż, wciąż lepsze to niż barbarzyństwo. Swoją drogą te wojny, szczególnie druga miały miejsce przez podważanie racjonalnego, obiektywnego poznania, jakie ma miejsce również w tym artykule ;) (Mam na myśli głownie wszelkie negacje ekonomii)
Autor: NW power  Dodano: 14-07-2015
sawra - sawra - @korund
Powinienes dobierac sobie otocznie po odczytach MRI.
Autor: sawra  Dodano: 14-07-2015
Poltiser - Szum...   1 na 1
"Powinienes dobierac sobie otocznie po odczytach MRI"

Nie wykluczone... jak również profil genetyczny byłby ważny, oraz tysiące innych uwarunkowań. Życie jako zjawisko, jest kruche, wrażliwe i nietrwałe. Od milionów lat występuje na Ziemi dzięki wielu sprzyjającym warunkom. Warto je znać, mierzyć i uwzględniać w planach na nieśmiertelność, jak Harari w swojej książce "Sapiens: brief history of human kind".
Prymitywny antropocentryzm, z jego uczłowieczaniem wszystkiego co nas otacza, to krótkowzroczna wizja... tak naprawdę nie bardzo wiadomo czego.
Wirtualna rzeczywistość cywilizacji (rozumianej jako kultura+technologia), to jak termitiera, zewnętrzne przedłużenie naszej fizjologii. Nie bez powodu mózg dojrzewa przez ponad 20 lat po urodzeniu, nabierając cech ludzkich, języka, umiejętności, doświadczenia itd.
To że nauczyliśmy się przechowywać wirtualne twory dla następnych pokoleń to tylko plus i ewolucyjna przewaga, a nie pewnik... to łatwo może się zmienić - wystarczy śledzić cywilizacyjne osiągnięcia IS.

Wśród człekokształtnych jesteśmy najzdolniejsi, okrutni i przebiegli. Przypisujemy sobie cechy boskie. Stworzyliśmy bogów ich mitologię, żeby kontrolować tłumy wiernych - co dalej?
Autor: Poltiser  Dodano: 14-07-2015
adexkil - Pewna nieścisłość
W akapicie:
"Otóż prawdziwe jest poznanie o ile w sformułowanej teorii bądż hipotezie
nie ma wewnętrznej sprzeczności, o ile zachodzi zgodność wniosków
z przyjętymi założeniami. To zdawanie sobie sprawy z ograniczonych
możliwości poznawczych, czyli z agnostycyzmu, prowadzi w życiu
społecznym i kulturowym do tolerancji. Pisząc tu o agnostycyzmie mam na
myśli agnostycyzm umiarkowany a nie skrajny, kwestionujący w ogóle
możliwości poznawcze człowieka i redukujący naszą wiedzę jedynie do
mniemań. Skoro poznajemy świat w sposób niepełny, to logicznie wypływa
stąd nakaz szacunku dla poglądów i teorii odmiennych od tych, które
uznajemy jako prawdziwe.
"

Tolerancja jak najbardziej, ale w rozumieniu, że możemy się kłócić o pewne teorie, np. strun, czy zjawiska kwantowe, póki nie mamy instrumentów, aby parafrazując pierwsze zdanie, dojść do wniosków z przyjętymi założeniami bez sprzeczności, a nie Tolerancja dla Hipotez, która z założenia mają wewnętrzne sprzeczności, tak jak istnienie jedynego Boga, czy kłócenie się, że kreacjonizm jest nauką. Dla czegoś takiego nie może być tolerancji.
Autor: adexkil  Dodano: 17-07-2015
continium
Pozdrawiam
Autor: continium  Dodano: 27-07-2015

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365