Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.550.932 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 245 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Pokarmem umysłu jest poznawanie. Żądza nie trwania czy przetrwania, jak mówisz, lecz pędu, postępu, odkrywania nowych prawd, wydobywanie ich z głębin ziemi, z tkanki roślin, z atomów i z bezmiarów gwiazd, z własnych myśli wreszcie. Poznawanie wszechświata, poznawanie siebie i poznawanie swojej roli we wszechświecie. Tu jest źródło wszelkiej wiedzy, tu kryje się motor nauki. I jakże możesz zmusić..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Uzależnieni od biernego palenia (03-05-2011)

Bierne wdychanie dymu papierosowego, na przykład w sytuacji wspólnej jazdy samochodem z osobą, która właśnie pali, ma bezpośredni i wymierny wpływ na stan mózgu biernego palacza, wywołując w nim efekty zbliżone do zwykłego aktywnego palenia. Co więcej, bierne palenie może nawet prowadzić do rozwoju uzależnienia od nikotyny. W każdym razie takie wnioski płyną z badań naukowych sfinansowanych przez amerykański Narodowy Instytut ds. Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych (NIDA), część Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH).

W badaniach, których wyniki zostały opublikowane 2 maja br. na łamach Archives of General Psychiatry, wykorzystano technikę pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej (PET), aby zademonstrować, że zaledwie godzina biernego palenia w zamkniętym pomieszczeniu może spowodować dostanie się do mózgu wystarczającej ilości nikotyny do związania się tej substancji z receptorami, które są zwykle celem nikotyny w przypadku bezpośredniego kontaktu z dymem tytoniowym u aktywnych palaczy. Proces ten zachodzi zarówno w mózgach osób palących, jak i niepalących.

Wyniki badań mogą wyjaśniać, dlaczego - jak wskazują wyniki wcześniejszych doniesień naukowych - narażenie na bierne palenie w dzieciństwie związane jest z wyższym ryzykiem rozpoczęcia palenia tytoniu w wieku dorastania, a także z większymi problemami w rzuceniu palenia w wieku dorosłym. Stwierdzone zależności przemawiają na rzecz tezy, że wcześniejsze narażenie na bierne palenie wpływa na mózg w sposób, który sprzyja podejmowaniu palenia aktywnego w przyszłości.

"Wyniki badań ukazują, że narażenie na bierne palenie, nawet w ograniczonym stopniu, dostarcza do mózgu wystarczające ilości nikotyny, by wpłynąć na zmianę jego funkcjonowania" - zwraca uwagę dyrektor NIDA, dr Nora D. Volkov. "Długotrwałe i intensywne narażenie na bierne palenie może skutkować nawet wyższym poziomem nikotyny w mózgu, co wyjaśnia, dlaczego narażenie na bierne palenie wiąże się z większą podatnością na uzależnienie od nikotyny".

"Te badania dają konkretne dowody, wspierające wysiłki zmierzające do zakazania palenia w miejscach publicznych, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych i tam, gdzie przebywają dzieci" - dodaje dr Arthur Brody z UCLA Department of Psychiatry & Biobehavioral Sciences, autor odpowiedzialny omawianego artykułu.

Zgodnie ze stanowiskiem amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w samych Stanach Zjednoczonych z efektami biernego palenia można łączyć około 50 tys. zgonów rocznie. Dym tytoniowy zawiera około 7 tysięcy substancji chemicznych, z czego co najmniej 250 szkodliwych dla zdrowia, a około 70 o działaniu rakotwórczym.

[tłum./oprac. C. O. Reless]

Źródło: NIH News

Referencje dokumentu: Effect of Secondhand Smoke on Occupancy of Nicotinic Acetylcholine Receptors in Brain (FREE FULL TEXT)


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26226 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365