Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.417.644 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 218 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Mity religijne ze względów zasadniczych nie mają dla mnie znaczenia, choćby dlatego, że mity różnych religii przeczą sobie wzajemnie. Jest przecież czystym przypadkiem, że urodziłem się tutaj, w Europie, a nie w Azji, a od tego przecież nie powinno zależeć, co jest prawdą, a więc i to, w co mam wierzyć. Mogę przecież wierzyć tylko w to, co jest prawdziwe."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Maj (18)

Ekologia
Zagrożone czy może jednak niezagrożone? (28-05-2011)
Do tej pory gatunek roślin uznawano za zagrożony wyginięciem, jeżeli zamieszkiwał ograniczony obszar geograficzny i jego populacja była niewielka. Niemniej dzięki nowym badaniom szeregu okazów roślinnych z Ameryki Południowej i Wlk. Brytanii międzynarodowe konsorcjum biologów wykazało, że przyjęcie takich kryteriów prowadzi do błędnego klasyfikowania jako zagrożonych gatunków, które dopiero co pojawiły się na danym obszarze. Badania, których wyniki opublikowano 24 maja w czasopiśmie PLoS Biology, zostały częściowo dofinansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN) z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) Komisji Europejskiej, a ich współkierownikiem ..(jeszcze 3973)»

Różności
Ratowanie dzikich osłów przed wyginięciem (27-05-2011)
Współczesne konie i osły są potomkami dzikiego osła, któremu obecnie grozi wyginięcie. W świetle trwającej nadal działalności człowieka polegającej na niszczeniu siedlisk i polowaniu nasilają się naciski na ratowanie dzikiego osła. Naukowcy pracujący pod kierunkiem Instytutu Badawczego Ekologii Dzikiej Przyrody Uniwersytetu Weterynaryjnego w Wiedniu, Austria, zbadali czynniki związane z utratą tego gatunku. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Biological Conservation, dotyczyły sposobów zadbania o jego przetrwanie. Chociaż w przeszłości dziki osioł zasiedlił wiele obszarów, teraz występuje tylko w Chinach, Indiach, Iranie, Mongolii ..(jeszcze 3511)»

Astronomia
Dziesięć wcześniej nieodkrytych planet dryfuje po Drodze Mlecznej (23-05-2011)
Astronomowie odkryli 10 nowych planet wielkości Jowisza dryfujących w przestrzeni międzygwiazdowej - z dala od światła którejkolwiek z pobliskich gwiazd macierzystych. Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół finansowanych ze środków unijnych naukowców, którzy prowadzili planetarny przegląd mikrosoczewkowy galaktyki Drogi Mlecznej. Badania, prowadzone przez astronomów z Chile, Japonii, Nowej Zelandii, Polski, USA i Wlk. Brytanii, zostały częściowo dofinansowane z projektu OGLEIV (Eksperyment optycznego soczewkowania grawitacyjnego - nowe granice astronomii obserwacyjnej), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) ..(jeszcze 4710)»

Astronomia
Gliese 581g - kolejna kandydatka na nową Ziemię (21-05-2011)
Naukowcom z Francji udało się zidentyfikować za pomocą zaawansowanego modelu obliczeniowego pierwszą egzoplanetę, która może nadawać się do zamieszkania. Zaprezentowana w czasopiśmie The Astrophysical Journal Letters planeta Gliese 581d krąży po orbicie czerwonego karła. Jej powierzchnia jest pokryta wodą w postaci płynnej, jej atmosfera jest stabilna a temperatura odpowiednia. Znajduje się w odległości zaledwie około 20 lat świetlnych od Ziemi. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu E3ARTHS (Badania nad atmosferą egzoplanet i Ziemi na wczesnym etapie - teorie i symulacje), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych o wartości 720.000 EUR z budżetu ..(jeszcze 3815)»

Kosmologia
Teleskop Einsteina - projekt nowego detektora fal grawitacyjnych (21-05-2011)
Dnia 20 maja 2011 r. europejscy naukowcy zaprezentowali nową infrastrukturę badawczą, która zapewni Europie czołowe miejsce w najbardziej obiecujących przedsięwzięciach związanych z dążeniami człowieka do poznania pochodzenia wszechświata. Naukowcy zjednoczeni w wysiłkach na rzecz wykrycia owych zmarszczek czasu i przestrzeni zaprezentują swoje prace w Europejskim Obserwatorium Grawitacyjnym (EGO) w Pizie, Włochy. "Po trzech latach badań, w które zaangażowało się ponad 200 naukowców z Europy i ze świata, mamy przyjemność zaprezentować projekt Teleskopu Einsteina, który otwiera drogę do odsłonięcia ukrytej strony wszechświata" - powiedział Harald Lück, zastępca ..(jeszcze 3515)»

Ewolucja
Cykl mocznikowy przyczyną sukcesu ewolucyjnego okrzemków (16-05-2011)
Mimo swojej wszechobecności i zróżnicowanych ról, okrzemki morskie - główny komponent fitoplanktonu występującego obficie w oceanie, tworzący tym samym podstawę morskiego łańcucha pokarmowego - pozostają owiane tajemnicą. Niedawno finansowane ze środków unijnych międzynarodowe konsorcjum naukowców odkryło, że co najmniej jeden gatunek okrzemków - Phaeodactylum tricornutum - wykorzystuje ścieżkę molekularną stwierdzoną wcześniej jedynie u ssaków, mianowicie cykl mocznikowy. Badania, których wyniki opisano w czasopiśmie Nature z 12 maja, zostały częściowo dofinansowane z projektu DIATOMICS (Zrozumienie biologii okrzemków poprzez metodologie genomiki funkcjonalnej), ..(jeszcze 4002)»

Ewolucja
Kiedy rośliny tworzą nowe gatunki (16-05-2011)
Wbrew powszechnej opinii, tempo specjacji roślin nie jest powiązane z uprzednim pojawieniem się nowej cechy fizycznej lub mechanizmu. Wyniki nowych badań międzynarodowych pokazują, że rośliny majstrują przy ustawieniach swojej wydajności i konfiguracji, aby tworzyć ulepszone wersje samych siebie. Odkrycia zaprezentowano w czasopiśmie American Journal of Botany. Naukowcom z Heidelberskiego Instytutu Badań Teoretycznych (HITS) w Niemczech wraz z kolegami z Uniwersytetów Browna i Yale w USA udało się zrekonstruować filogenię roślin - historię zmian rodów organizmów na przestrzeni czasu. Dzięki rekonstrukcji drzewa życia, niemieccy i amerykańscy naukowcy rzucili ..(jeszcze 3675)»

Ewolucja
Czego nauczyliśmy się od bakterii? (14-05-2011)
Wyniki najnowszych badań prowadzonych na myszach pozwalają zrozumieć, w jaki sposób pospolite bakterie jelitowe chronią się przed działaniem systemu immunologicznego organizmu gospodarza. Odkrycie pomoże zrozumieć, w jaki sposób system immunologiczny odróżnia szkodliwe bądź chorobotwórcze mikroorganizmy od tych, których obecność jest korzystna, a nawet niezbędna dla zdrowia. Ocenia się, że w jelitach bytuje biliony bakterii. Ich obecność wspiera proces trawienia, zapobiega zakażeniom, wpływa na ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych. Dobroczynne bakterie stosunkowo rzadko są atakowane przez system immunologiczny gospodarza, podczas gdy inne bakterie, ..(jeszcze 4175)»

Antropologia
Neandertalczycy wyginęli wcześniej niż dotychczas sądzono? (11-05-2011)
Naukowcy z Irlandii i Rosji odkryli, że Neandertalczycy prawdopodobnie wymarli wcześniej niż się powszechnie uważa. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie PNAS Online Early Edition, przedstawiają w nowym świetle teorię, według której powiązania między Neandertalczykami a współczesnymi ludźmi istniały przez tysiące lat. Odkrycia sugerują, że interakcje między nimi nie były ani nieograniczone, ani długofalowe, a współistnienie Neandertalczyków i współczesnych ludzi trwało zaledwie kilkaset lat. Istnieje nawet możliwość, że na niektórych obszarach Neandertalczycy wymarli zanim anatomicznie współcześni ludzie wyemigrowali z Afryki. Eksperci ..(jeszcze 4158)»

Neuronauki
I śpią, i nie śpią (08-05-2011)
Wyniki najnowszych badań naukowych, prowadzonych na szczurach, mogą okazać się pomocne w ustaleniu, w jaki sposób styl życia związany z niedoborami snu wpływa u ludzi na poziom funkcjonowania w dniu codziennym, choć niekorzystne efekty z tym związane mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka. W przypadku szczurów im większy był u zwierząt niedobór snu, tym więcej neuronów w ich mózgach ulegało przejściowej dezaktywacji (czyli ucinało sobie drzemkę). Przekładało się to bezpośrednio na poziom wykonania testów, którym poddawano laboratoryjne gryzonie. Choć zwierzęta pozostawały w stanie czuwania i były aktywne ruchowo, pomiary fal mózgowych ..(jeszcze 3644)»

Ekologia
Elektrownie atomowe nie wywołują białaczki u dzieci (07-05-2011)
Choć zieloni aktywiści wytrwale straszą europejskie społeczeństwa białaczką dziecięcą jako konsekwencją rozbudowy sieci elektrowni jądrowych, to jak informują nas ogłoszone dziś wyniki jednych z najbardziej szczegółowych badań na ten temat, przeprowadzonych przez brytyjski Komitet ds. Medycznych Aspektów Radiacji w Środowisku (COMARE), jednostkę doradczą ustanowioną przez rząd Wielkiej Brytanii - zamieszkiwanie w pobliżu elektrowni jądrowych nie podnosi ryzyka rozwoju białaczki u dzieci. Elektrownia jądrowa w czeskim Temelinie, sxc.huWyniki tego studium poddają w ..(jeszcze 1188)»

Różności
Błąd błędowi nierówny (07-05-2011)
Kryminalistyka nadal, mimo wyraźnych postępów poczynionych w ostatnich latach, mocno opiera się próbom wyeliminowania czynnika ludzkiego w procesie decyzyjnym. Oznacza to, że zawsze istnieje możliwość podważenia wiarygodności przedstawianych przez nią dowodów poprzez odwołanie się do faktu, że ich wartość zależy nie tyle od obiektywnych wskaźników, co innych czynników związanych np. z osobą eksperta kryminalistyki, zaangażowanego w rozwiązanie sprawy. Problem ma niebagatelne znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę potencjalne konsekwencje, jakie wiążą się z ryzykiem wystąpienia błędu czy pomyłki eksperta zbierającego dowody w sprawach kryminalnych. Mogą one polegać zarówno na pociągnięciu ..(jeszcze 3986)»

Genetyka
Bakterie a oporność antybiotykowa - rola plazmidów IncP-1 (06-05-2011)
Naukowcy ze Szwecji odkryli, że część kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) bakterii, która często jest nosicielem oporności antybiotykowej ma zdolność przenoszenia się między kilkoma typami bakterii i dostosowywania się do znacząco zróżnicowanych gatunków bakteryjnych. Odkrycia, które zostały zaprezentowane w czasopiśmie Nature Communications, rzucają światło na sposób, w jaki plazmidy IncP-1 mogą zwiększyć potencjał rozprzestrzeniania się genów. Postępy w medycynie zapewniają lepsze metody leczenia osobom, które go potrzebują. Niemniej coraz większa liczba bakterii uodpornia się na powszechnie stosowane antybiotyki. Problem pogłębia fakt, że coraz więcej ..(jeszcze 3088)»

Medycyna
"Epidemia autyzmu" to mit (06-05-2011)
Według wyników nowych badań europejskich większość osób dorosłych cierpiących na autyzm z regionu Anglii nie została zdiagnozowana i jest zupełnie nieświadoma swojego schorzenia. W ramach badań, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie General Psychiatry, odkryto, że autyzm jest powszechniejszy wśród mężczyzn bez wyższego wykształcenia oraz tych, którzy mieszkają w budynkach socjalnych. W badaniach przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców wykorzystano dane z powszechnego sondażu populacji w 2007 r. pod kątem autyzmu wieku dojrzałego, jaki przeprowadził zespół. Miał on formę dwuetapowego badania epidemiologicznego 618 osób. ..(jeszcze 3215)»

Psychologia
Czy testy inteligencji mierzą coś jeszcze? (04-05-2011)
Nie od dziś wiadomo, że testy inteligencji mogą odzwierciedlać inne rodzaje dyspozycji osób badanych niż tylko ogólne zdolności umysłowe. Na przykład, jest faktem powszechnie znanym, że głęboka depresja, a więc zaburzenie afektywne, może prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania poznawczego i to do takiego stopnia, że u ludzi w podeszłym wieku bywa mylona z demencją. Stres, stany przeciążenia czy zdenerwowanie również mają wpływ na funkcje poznawcze, takie jak uwaga, pamięć czy myślenie. Rezultaty najnowszych badań potwierdzają, że wyniki osiągane przez osoby badane w testach inteligencji pozostają czułe na czynniki emocjonalno-motywacyjne. Wyniki w ..(jeszcze 5719)»

Językoznawstwo
Co u Polaka w sercu, to i na języku (04-05-2011)
W ostatnich latach Europa stanęła w obliczu niezliczonych zmian. Przykładem jednej z nich jest nasilenie się imigracji. Otwarte granice umożliwiają ludziom swobodne i bezproblemowe poruszanie się po całej UE. Niemniej migranci muszą stawić czoła wielu problemom, które wiążą się ze znalezieniem pracy i nauczeniem się języka używanego w ich nowym domu. Naukowcy z uniwersytetów w Manchesterze i Edynburgu w Wlk. Brytanii oraz z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii przeanalizowali zagadnienie kompetencji socjolingwistycznej w języku angielskim wśród nastoletnich imigrantów polskich mieszkających w Londynie i Edynburgu. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie English World-Wide. ..(jeszcze 3349)»

Medycyna
Uzależnieni od biernego palenia (03-05-2011)
Bierne wdychanie dymu papierosowego, na przykład w sytuacji wspólnej jazdy samochodem z osobą, która właśnie pali, ma bezpośredni i wymierny wpływ na stan mózgu biernego palacza, wywołując w nim efekty zbliżone do zwykłego aktywnego palenia. Co więcej, bierne palenie może nawet prowadzić do rozwoju uzależnienia od nikotyny. W każdym razie takie wnioski płyną z badań naukowych sfinansowanych przez amerykański Narodowy Instytut ds. Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych (NIDA), część Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH). W badaniach, których wyniki zostały opublikowane 2 maja br. na łamach Archives of General Psychiatry, wykorzystano technikę pozytonowej ..(jeszcze 2491)»

Biologia
Cel: wyautować kukułcze jajo z gry (03-05-2011)
Biologiczny wyścig zbrojeń między ptakami gospodarzami a ptasimi pasożytami lęgowymi - w tym przypadku kukułką - stanowi siłę napędową ewolucji, przekładając się na nowe "podpisy" (wzory jaj) gospodarzy i fałszerstwa pasożytów - jak wskazują wyniki nowych brytyjsko-południowoafrykańskich badań. Zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences odkrycia ujawniają znaczące zmiany w różnorodności fenotypowej i zachowaniu ptaków. Eksperci wiedzą, że ptasi pasożyt lęgowy, kukułka składa jaja imitujące jaja gospodarzy, aby zaakceptowali "obcego" i wyhodowali pisklę kukułki jak swoje własne. Niemniej naukowcy z Uniwersytetu Cambridge ..(jeszcze 3684)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26222 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365