Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.160.753 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Marzę o tym, aby świat był bez religii, oparty na rozumie i respekcie dla ludzkich wartości.''
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Molekuły niszczące priony (24-06-2012)

Nowo opracowane, samorozświetlające się polimery zostały specjalnie wyposażone w zdolność do namierzania toksycznych prionów i unieszkodliwiania ich, zapewniając potencjalną receptę na śmiertelną chorobę wyniszczającą nerwy. Szwajcarsko-szwedzkie badania zostały dofinansowane z projektu LUPAS (Luminescencyjne polimery do obrazowania in vivo sygnatur amyloidowych), który otrzymał niemal 5 mln EUR wsparcia z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie The Journal of Biological Chemistry.

Przeprowadzone badania są naprawdę przełomowe. Naukowcy z Uniwersytetu w Linköping, Szwecja, we współpracy z kolegami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu, Szwajcaria, stwierdzili, że są pierwszymi, którym kiedykolwiek udało się wykazać możliwość leczenia schorzeń takich, jak choroba szalonych krów i choroba Creutzfeldta-Jacoba za pomocą molekuł LCP. Przetestowali te luminescencyjne polimery o układach sprzężonych, inaczej LCP, na skrawkach tkanek zainfekowanych prionami. Uzyskane wyniki wskazują, że zarówno liczba prionów, jak również ich toksyczność i zaraźliwość, radykalnie spadły.

"Obserwując taki skutek w przypadku infekcji prionami, jesteśmy przekonani, że takie samo podejście sprawdzi się w przypadku choroby Alzheimera" - twierdzi Peter Nilsson, naukowiec z Bioorganic Chemistry, finansowany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN).

Choroba prionowa to zespół schorzeń postępujących, które atakują mózg i układ nerwowy ludzi lub zwierząt. Wśród chorób prionowych człowieka znajduje się sporadyczny wariant choroby Creutzfeldta-Jacoba - Kuru, zespół Gerstmanna-Sträusslera-Scheinkera oraz śmiertelna bezsenność rodzinna. Choroby prionowe mogą być dziedziczne, wystąpić samoistnie lub na skutek infekcji, na przykład zarażonym mięsem w przypadku choroby szalonych krów.

"Na podstawie tych wyników możemy teraz dostosować do indywidualnych wymagań zupełnie nowe i potencjalnie skuteczniejsze molekuły" - mówi dr Nilsson.

Naukowcy chcą posunąć się dalej i sprawdzić, czy molekuły sprawdzą się w przypadku muszki owocówki dotkniętej chorobą układu nerwowego podobną do Alzheimera. Choroba Alzheimera jest wywoływana przez płytki amyloidowe i ma podobny, z tymże wolniejszy, przebieg co choroby prionowe.

Tymczasem finansowany ze środków unijnych projekt LUPAS miał wypełnić lukę między diagnostyką a leczeniem choroby Alzheimera i chorób prionowych. Na początku zespół projektu LUPAS był przekonany, że opracowanie nowych agentów i metod obrazowania diagnostycznego płytek amyloidowych pozwoli na podniesienie jakości diagnostyki oraz ułatwienie monitoringu i zrozumienia postępu choroby.

Projekt zgromadził partnerów z wielu różnych dyscyplin, w tym ekspertów w dziedzinie organicznej chemii syntetycznej, nanochemii syntetycznej, struktury amyloidowej, choroby prionowej, choroby Alzheimera, obrazowania rezonansem magnetycznym, fizyki wielofotonowej i obrazowania wielospektralnego. Zbudowali oni masę krytyczną kompetencji potrzebną do osiągnięcia ambitnych celów projektu.

Koordynator projektu LUPAS, profesor Per Hammarstrom powiedział przy rozpoczęciu projektu: "Kompetencje, jakimi dysponuje konsorcjum LUPAS bez w wątpienia przyczynią się do opracowania nowych narzędzi w celu poznania patologicznych cech charakterystycznych choroby Alzheimera i prionoz. W ciągu trzech lat realizacji projektu LUPAS opracujemy te narzędzia do wykorzystania w systemach modeli chorób in vivo oraz na próbkach histologicznych ex vivo pobieranych od ludzi. W razie powodzenia, potrzeba będzie jeszcze kilku lat, aby zastosować tę technologię w warunkach klinicznych".

Margalith, C. et al. 'Polythiophenes inhibit prion propagation by stabilizing PrP aggregates', The Journal of Biological Chemistry, 2012. Źródło: CORDIS


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365