Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.129.899 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7354 tekstów. Zajęłyby one 29010 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4061 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wolnej myśli nie da się wsadzić w kamasze".
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2012, Czerwiec (11)

Fizyka
Postępy LHC w poszukiwaniu cząstki Higgsa (27-06-2012)
5. lipca w Melbourne w Australii rozpocznie się największa w tym roku konferencja Fizyki Wysokich Energii - ICHEP. W przeddzień, 4-ego lipca, o godz. 9:00, w CERNie odbędzie się seminarium naukowe poświęcone aktualnemu stanowi poszukiwań bozonu Higgsa. Eksperymenty ATLAS i CMS przedstawią wstępne wyniki analizy danych zebranych w roku 2012. Detektor ATLAS Š CERN1. Detektor ATLAS © CERN ..(jeszcze 6189)»

Zdrowie
Śniadania i przekąski poprawiają sylwetki nastolatków (27-06-2012)
sxc.huWyniki badań unijnych zaprezentowane w czasopiśmie Journal of Adolescent Health pokazują, że regularne spożywanie posiłków pomaga w utrzymaniu szczuplejszej sylwetki przez nastolatków, niezależnie od zażywania ruchu. Naukowcy z Instytutu Nauki o Żywności, Technologii Żywności oraz Dietetyki (ICTAN), który jest częścią Hiszpańskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych (CSIC), odkryli, że nastolatki spożywający ponad cztery posiłki dziennie są szczuplejsi od swoich rówieśników. W Hiszpanii nadwaga lub otyłość dotyczy ponad 25% nastolatków, a zatem odkrycie sposobu, by pomóc ..(jeszcze 4007)»

Chemia
Grafen? Z każdego laboratorium! (25-06-2012)
Przez wielu uznawany za najbardziej obiecujący materiał przyszłości, grafen wciąż pozostaje substancją drogą i trudną do wyprodukowania. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Institut de Recherche Interdisciplinaire w Lille opracowali tanią metodę wytwarzania wielowarstwowych pokryć grafenowych. Nowy sposób nie wymaga użycia specjalistycznej aparatury i może zostać zrealizowany w praktycznie każdym laboratorium. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/ichf120620b_fot01s.jpg" alt="W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie opracowano ..(jeszcze 7611)»

Medycyna
Kluczowe odkrycie białka kontrolującego ochronę komórek nerwowych (25-06-2012)
sxc.huNeuronaukowcy z Wlk. Brytanii dokonali wyjątkowego odkrycia, które może pomóc w opracowaniu nowych terapii udarów i epilepsji. Dotyczy ono ważnego białka, które może regulować przesył informacji między komórkami nerwowymi w mózgu. Po aktywowaniu, białko może chronić neurony przed uszkodzeniem w czasie niewydolności krążenia czy ataku epileptycznego. Badania zostały dofinansowane z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN), w ramach Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, a ich wyniki opublikowano ..(jeszcze 3145)»

Medycyna
Europejczycy rozwikłali tajemnicę embrionalnych komórek macierzystych (24-06-2012)
Europejczycy wiodą prym w badaniach naukowych i rozwoju technologicznym, a ich najnowsze osiągnięcie to odkrycie, że warunki laboratoryjne, w jakich wyhodowano embrionalne komórki macierzyste mają wpływ na ich właściwości. W toku przełomowych badań, europejski zespół naukowców zanalizował embrionalne komórki macierzyste wyhodowane w czystym, niezróżnicowanym stanie. Zastosowanie technologii sekwencjonowania kolejnej generacji umożliwiło analizę ekspresji (tj. transkryptomu) genów i modyfikację chromatyny (tj. epigenomu). Badania, których wyniki zaprezentowane zostały w czasopiśmie Cell, uzyskały dofinansowanie z czterech projektów finansowanych ze środków unijnych: HEROIC, PLURISYS, ..(jeszcze 4348)»

Medycyna
Molekuły niszczące priony (24-06-2012)
Nowo opracowane, samorozświetlające się polimery zostały specjalnie wyposażone w zdolność do namierzania toksycznych prionów i unieszkodliwiania ich, zapewniając potencjalną receptę na śmiertelną chorobę wyniszczającą nerwy. Szwajcarsko-szwedzkie badania zostały dofinansowane z projektu LUPAS (Luminescencyjne polimery do obrazowania in vivo sygnatur amyloidowych), który otrzymał niemal 5 mln EUR wsparcia z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie The Journal of Biological Chemistry. Przeprowadzone badania są naprawdę ..(jeszcze 3525)»

Genetyka
Zsekwencjonowano genom pomidora (06-06-2012)
sxc.huW ramach zakrojonych na szeroką skalę badań przeprowadzono sekwencjonowanie genomów udomowionego pomidora i jego dzikiego przodka - Solanum pimpinellifolium. Wyniki, zaprezentowane czasopiśmie Nature, mogą przyczynić się do opracowania innowacyjnych narzędzi, dzięki którym będzie możliwe obniżenie kosztów i zwiększenie produkcji pomidorów na świecie. Badania zostały dofinansowane z projektu EU-SOL (Wysokiej jakości uprawy roślin psiankowatych na potrzeby konsumentów, przetwórców i producentów dzięki wykorzystaniu ..(jeszcze 3062)»

Ekologia
Przesadzone obawy dotyczące topnienia himalajskich lodowców (05-06-2012)
sxc.huŚwiat coraz bardziej niepokoi się groźbą przyszłych niedoborów wody, które doprowadzą do kryzysu. Aczkolwiek teraz - według wyników nowych badań międzynarodowych - wydaje się, że wcześniejsze obawy związane z lodowcami w Himalajach mogły być przesadzone. Wyniki stanowią dorobek projektu HIGHNOON (W samo południe - dostosowywanie się do zmieniającej się dostępności zasobów wody na północy Indii wraz z cofaniem się himalajskich lodowców i zmieniającym się schematem monsunów), który otrzymał ..(jeszcze 3762)»

Technika
Detektory paskowe z ITE tropią najcięższy pierwiastek (03-06-2012)
Krzemowe detektory cząstek alfa, opracowane i zbudowane w Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie, otrzymały Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Półprzewodnikowe przyrządy rozpoczęły już pracę w ośrodku badań jądrowych w Darmstadt, w eksperymencie, którego jednym z celów jest wyprodukowanie pierwszych jąder jeszcze nieodkrytego pierwiastka o liczbie atomowej 120. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/ite120529b_fot01s.jpg" alt="Krzemowe, paskowe detektory cząstek alfa, opracowane i zbudowane w Instytucie Technologii Elektronowej ..(jeszcze 6128)»

Astronomia
Nie przegapcie tranzytu Wenus! Następny w 2117 r. (02-06-2012)
sxc.huAstronomów oraz amatorów i pasjonatów astronomii na całym świecie czeka w środę, 6 czerwca, pobudka o świtaniu, jeżeli chcą zdążyć na ostatni tranzyt Wenus w XXI w. Tranzyt, który ma miejsce, kiedy Wenus przechodzi bezpośrednio między Ziemią a Słońcem, został ostatnio zarejestrowany w 2004 r. Nie powtórzy się, aż do 2117 r., kiedy to prawdopodobnie już niewielu z nas będzie w stanie go obserwować. Tranzyt ma miejsce w czasie tych rzadkich sytuacji, kiedy Słońce, Wenus i Ziemia znajdują się niemal dokładnie w jednej linii, czyli średnio zaledwie raz ..(jeszcze 3965)»

Biologia
Niechaj zaświeci słońce, a za nim podążą rośliny (01-06-2012)
sxc.huLeonardo da Vinci, włoski naukowiec doby Renesansu i wyjątkowy artysta, jako pierwszy odnotował w XV w. swoje spostrzeżenie, że niektóre rośliny wydają się podążać za Słońcem - nie był ostatnim. Jednak naukowe wytłumaczenie powodu tego stanu rzeczy i tego, jak do niego doszło pozostało tajemnicą dla niego i jego następców. Teraz europejski zespół naukowców mógł zbliżyć się o krok do rozwiązania tej tajemnicy. Odpowiedź, jak twierdzą badacze, tkwi w auksynie - grupie hormonów roślinnych. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature. Chociaż pytania ..(jeszcze 2559)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25755 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365