Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.379.518 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 325 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
W tej materii sąd znawców jest nad wyraz zgodny: bóg do swego wyznawcy zawsze jest podobny
Nowinki i ciekawostki naukowe

Wiedz, co czyni prawica i lewica twoja! (23-03-2011)
Osoby praworęczne podświadomie kojarzą dobro z prawą stroną przestrzeni, a zło z lewą. Niemniej eksperyment przeprowadzony przez naukowców z USA pokazuje, że to skojarzenie można szybko zmienić. Badania, których wyniki zostały opublikowane w internetowym czasopiśmie Psychological Science, ujawniają że nawet kilkuminutowe posługiwanie się lewą ręką sprawniej niż prawą może odwrócić ocenę dobra i zła u praworęcznych, powodując uznawanie przez nich lewej strony za "właściwą" część przestrzeni. Naukowcy Daniel Casasanto z Instytutu Psycholingwistyki im. Maxa Plancka w Holandii i Evangelia Chrysikou z Uniwersytetu w Pensylwanii w USA wyjaśnili, w jaki sposób pojęcia ..(jeszcze 4452)»

Unijne badania nad procesami poznawczymi w środowisku instytucjonalnym (24-02-2011)
Pytanie o to w jaki sposób formułujemy sądy i podejmujemy decyzje w różnych środowiskach zaprząta umysł wielu osób. Zespół z kierunku filozofii Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Hertfordshire w Wlk. Brytanii uzyskał dofinansowanie z UE na zbadanie tego zagadnienia i znalezienie odpowiedzi na wspomniane pytanie. Badania uzyskały wsparcie w postaci grantu sieci szkolenia wstępnego Marie Curie (ITN) o wartości 524.646 EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR). Naukowcy z kierunku filozofii, współpracujący z kolegami z Europy i USA, wykorzystają nowoczesne narzędzia, takie jak technologie symulacyjne i modelowanie, aby ustalić, co dokładnie powoduje ..(jeszcze 3069)»

Dzieci posiadają świadomość dominacji społecznej już od 10 miesiąca życia (04-02-2011)
Wyniki nowych badań amerykańsko-duńskich pokazują, że w wieku 10 miesięcy dzieci są już świadome dominacji społecznej i wiedzą, że kiedy dwie osoby popadają w konflikt to większa prawdopodobnie weźmie górę. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie "Science", sugerują że albo rozumienie dominacji społecznej jest naszą cechą wrodzoną albo rozwijamy tę umiejętność w bardzo wczesnym wieku. Zdolność do identyfikowania osób bardziej dominujących pomaga dzieciom poznać strukturę swojego środowiska społecznego i daje im wskazówki w interakcjach z innymi. Hierarchie dominacji zapewniające niektórym osobnikom większy dostęp do żywności, partnerów i innych zasobów występują ..(jeszcze 4679)»

Czy szympansy przechodzą żałobę? (03-02-2011)
Źródło: Wikimedia Commons    Przełomowe badania przeprowadzone w Holandii rzucają nowe światło na zachowanie szympansicy po utracie potomka. Zaprezentowane w czasopiśmie ''American Journal of Primatology'' wyniki badań ujawniają, że szympansica wykazuje zachowanie, które nie jest zazwyczaj obserwowane w stosunku do żywego potomka. Odkrycia wyposażają zoologów w kluczowe informacje na temat sposobu, w jaki najbliżsi nam naczelni dowiadują się o śmierci. <p style="text-align: ..(jeszcze 5409)»

Poziom samokontroli w dzieciństwie może mieć poważny wpływ na powodzenie życiowe w wieku dorosłym (01-02-2011)
Kształtowanie umiejętności panowania nad sobą, radzenia sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak gniew, a także nabywanie umiejętności rozsądnego odkładania przyjemności na później (co w żargonie naukowym bywa nazywane zdolnością ''odraczania gratyfikacji") od wieków pozostawało ważną częścią wychowania dzieci i młodzieży przez dom rodzinny, jak też przez inne instytucje społeczne pełniące funkcje wychowawcze, takie jak szkoła czy organizacje dziecięco-młodzieżowe. Mimo względnej liberalizacji, z jaką mamy do czynienia w dziedzinie stosowanych współcześnie metod wychowawczych, rozwijanie tych kompetencji pozostaje nadal bardzo istotnym elementem procesu wychowania; pozostaje ..(jeszcze 9921)»

Niemowlęta są w stanie zrozumieć punkt widzenia innych (13-01-2011)
Wyniki nowych badań finansowanych ze środków unijnych sugerują, że małe brzdące, a nawet niemowlaki, są w stanie zrozumieć i uwzględnić punkt widzenia innych osób. Jeszcze bardziej intryguje to, iż wydaje się to być reakcja automatyczna, wykonywana niemal bez żadnego wysiłku. A zaczyna się to zanim maluch skończy roczek. Wyniki badań zaprezentowano w magazynie ''Science''. Badania zostały częściowo dofinansowane w ramach projektu CALACEI (Uniwersalne i specyficzne właściwości wyłącznie ludzkich umiejętności - narzędzia do badania akwizycji języka we wczesnym dzieciństwie - badania mózgu i zachowań) oraz projektu DISCOS (Zaburzenia i spójność ucieleśnionego ego), ..(jeszcze 3363)»

Interwencje psychologiczne kluczem do zapobiegania depresji (05-01-2011)
Jedną z najpowszechniej występujących chorób psychicznych wśród starszych osób jest depresja, a sprawy nie idą ku lepszemu, gdyż starzenie się populacji postępuje. Naukowcy z Nordic School of Public Health w Szwecji odkryli, że interwencje psychologiczne odgrywają decydującą rolę w profilaktyce objawów depresji u osób w wieku od 65 lat w górę. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu DATAPREV (Budowanie bazy dowodowej na rzecz promowania i profilaktyki zdrowia psychicznego w Europie - baza danych programów i opracowywanie wytycznych na potrzeby polityki i praktyki), który otrzymał blisko milion EUR z budżetu Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE na powiększenie ..(jeszcze 3674)»

Gromadzenie majątku a współpraca i oszustwa (30-10-2010)
Wyjaśnienie pochodzenia i trwania współpracy zawsze było wielkim wyzwaniem biologii, ekonomii i socjologii. Niestety, mechanizmy, o których wiadomo, że promują współpracę, albo wymagają opracowania strategii, albo działają tylko pod ściśle określonymi warunkami. Badacze opracowali model, w którym gracze mogą gromadzić majątek i inwestować jego część. Im większa inwestycja, tym większy może być potencjalny zysk lub strata. Odkryto, że współpraca ma większe szanse działać, kiedy gracze mogą gromadzić bogactwa, i, co bardziej zaskakujące, występuje znacznie częściej, niż oszustwa. Jest to rażąco sprzeczne z ewolucyjnym dylematem więźnia, ..(jeszcze 515)»

Oglądanie zdjęć ukochanej osoby przynosi ulgę w bólu (21-10-2010)
Dla pierwszych etapów romantycznego związku charakterystyczne jest uczucie euforii, dobre samopoczucie i troska o ukochaną osobę. Te emocje są związane z aktywacją ośrodka nagrody w ludzkim mózgu. Badania na zwierzętach wykazały, że aktywacja ośrodka nagrody może istotnie zmniejszyć odczuwany ból. Rzeczywiście, okazało się, że oglądanie zdjęć ukochanej osoby zmniejsza ból. Naukowcy postawili hipotezę, że wywołana w ten sposób ulga jest związana z ośrodkiem nagrody. Aby sprawdzić hipotezę, naukowcy badali funkcjonalnym rezonansem magnetycznym piętnastu zakochanych, w pierwszych dziewięciu miesiącach związku. Uczestnicy oglądali zdjęcia ukochanej ..(jeszcze 817)»

Wysoki poziom depresji wśród dzieci – ofiar cyberprzemocy (26-09-2010)
W przeciwieństwie do tradycyjnych form szykanowania uczniów przez szkolnych kolegów, ofiary cyberprzemocy w większym stopniu narażone są na ryzyko wystąpienia depresji niż jej sprawcy. Wyniki najnowszych badań wyraźnie kontrastują z wcześniejszymi doniesieniami badawczymi na temat tradycyjnych form szykanowania w szkole, które wskazywały, że najwyższe wyniki pod względem depresji uzyskują te dzieci, które jednocześnie były ofiarami i sprawcami szykanowania - we wcześniejszych badaniach właśnie w tej grupie nasilenie depresji było najwyższe. Tradycyjne formy szykanowania to między innymi przemoc fizyczna, dokuczliwe uwagi słowne i odrzucenie przez grupę. Cyberprzemoc ..(jeszcze 6585)»

Granie w brutalne gry a poziom agresji u mężczyzn (21-09-2010)
Związek przyczynowy pomiędzy graniem w brutalne gry na komputerach i konsolach a chwilowym wzrostem agresji jest dość dobrze udokumentowany. Mniej wiadomo na temat trwałości owego efektu. W komentowanym eksperymencie cześć uczestników grała w gry pełne przemocy (np. Mortal Kombat), a cześć bawiła się neutralnymi aplikacjami (np. Guitar Hero). W obu wypadkach trwało to po 20 minut. Dodatkowo, połowa badanych w każdej z grup poproszona została o rozmyślanie na temat gry, swojej strategii etc. przez kolejne 24 godziny (tzw. ruminacja). Następnego dnia, uczestnicy mieli za zadanie konkurować z 'podstawionym' przeciwnikiem w zabawie, w której zwycięzca mógł ukarać przegranego nieprzyjemnym ..(jeszcze 1212)»

Poproszę o to samo! (11-09-2010)
Jeżeli dwie małe myszki spotkają się zaraz po tym, jak jedna z nich coś zjadła, dzieje się coś interesującego: myszka z pustym brzuszkiem wybierze później jedzonko, które jej kumpel wcześniej schrupał, przedkładając je nad inne frykasy. Przez całe dziesięciolecia naukowcy strasznie głowili się nad pochodzeniem tego zachowania, które nazwali społecznie uwarunkowanym przekazem preferencji żywieniowych (socially transmitted food preference, STFP). Utrzymywano, że jest to rodzaj zakładu, w którym obstawia się przeciw ryzyku zjedzenia czegoś, co mogłoby by się okazać szkodliwe bądź trujące. Pomaga to gryzoniom zmniejszyć niebezpieczeństwo spożycia niezdrowego ..(jeszcze 6453)»

Dopuszczalna emisja spalin a samobójstwa (08-09-2010)
W skali świata, 5.2% zgonów osób w wieku 15-44 to zgony samobójcze. Odsetek ten wzrasta. Jednak w Australii w roku 1997 liczba samobójstw osiągnęła maksimum, i od tego czasu maleje. Najbardziej zmalała liczba samobójstw dokonywanych w jeden określony sposób: uduszenie przez spaliny samochodowe. Chociaż jest to drugi najczęstszy sposób popełniania samobójstwa w Australii, to liczba takich przypadków zmalała w ciągu dekady o 70%. Nie wiadomo, jaki wpływ na to zjawisko mają przepisy wprowadzone w latach 1986 i 1999, nakazujące obniżenie poziomu emisji tlenku węgla. David Studdert ze współpracownikami postanowili sprawdzić zależność między ilością szkodliwych samochodów ..(jeszcze 1211)»

Udział w aktywnościach religijnych i niereligijnych a substancje psychoaktywne i osiągnięcia w szkole (20-08-2010)
Celem niniejszego badania podłużnego było przetestowanie potencjalnego związku pomiędzy zaangażowaniem w aktywności religijne (uczęszczanie do kościoła) versus niereligijne (członkowstwo w klubach, stowarzyszeniach etc.) z dwoma ważnymi wskaźnikami przystosowania psychospołecznego nastolatków. Te wskaźniki to używanie substancji psychoaktywnych oraz poziom szkolnych osiągnięć. Zastosowanie podejścia longitudinalnego umożliwiło przetestowanie hipotezy wpływu (czyli dana aktywność wpływa na nasze wskaźniki) oraz hipotezy selekcji (dana aktywność jest częściej wybierana przez osobników z określonym poziomem wskaźnika). W badaniu wzięło udział niespełna 4 tys. kanadyjskich nastolatków ..(jeszcze 1187)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26239 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365